Rosszul kezeli a kormány a koronavírus-járványt, inkább válságmenedzsmentre bízná a járvány kezelését az MKP és a Híd

camera

1

Rosszul kezeli a kormány a koronavírus-járványt, inkább válságmenedzsmentre bízná a járvány kezelését az MKP és a Híd

Fotó: Paraméter 

Megosztás

Habár formálisan nálunk a legszigorúbbak a járványintézkedések, mégis itt a legrosszabb a helyzet a kórházban kezelt betegek és a COVID-19 halálos áldozatait tekintve, vélik az MKP és a Híd képviselői. Szerintük a legnagyobb hiba, hogy a kormány nem ellenőrzi komolyan a korlátozások betartását, ezért sokan a karantént sem tartják be.

Forró Krisztián a járványintézkedéseknek azt kell célozniuk, hogy minél több embert mentsenek meg. „Úgy tűnik, hogy a kormány a járványintézkedések tekintetében nem áll a helyzet magaslatán, ki kell mondani, hogy a jelenlegi helyzetben a valódi hősök az önkormányzatok, az egészségügyi dolgozók és a tudósok.

Ezért azt javasoljuk, hogy a helyzet kezelését a kormány adja át egy felkészült szakemberekből álló válságmenedzsmentnek” – jelentette ki az MKP elnöke.

Szerinte a kormányintézkedések nem elég hatékonyak. „Hatékonyak lennének, ha a betartásukat ellenőriznék, de sajnos nem ez a helyzet” – állítja Forró.

Erre ezt azzal illusztrálta, hogy a kormány azokat a betegeket sem ellenőrzi, akiket az országos szűrésen találtak meg. „Amikor egy beteg megtalálására több tízezer eurót költünk az országos tesztelés alkalmával, ezeknek a betegeknek az utókövetése nem működik” – véli az MKP elnöke. A tesztelésen megtalált mintegy 150 ezer betegről azt sem tudja a kormány, hgy betartja-e a karantént.

„Mindössze 1800 esetben ellenőrizték a karantén betartását, és kiderült, hogy egyharmada nem tartotta ezt be” – magyarázta Forró.

Ez azt jelenti, hogy szabadon járnak közöttünk, és terjesztik a betegséget. Ha a 150 ezer beteg egyharmadát vesszük, akkor 50 ezer beteg terjesztheti ezt a kórt.”

A védőoltás a legjobb megoldás

Egyetlen járható út az oltás, amit fel kell gyorsítani. Az MKP elnöke szerint Szlovákia számára erre két lehetőség kínálkozik: több oltóanyagot kellene kérnie az Európai Unió által beszerzett mennyiségből a rossz járványhelyzetre hivatkozva, a másik pedig az, hogy megpróbálunk új, az unióban eddig még nem jóváhagyott vakcinát beszerezni, amit azonban hazai szakemberekkel engedélyeztetne.

„Szlovákiának vannak megfelelő szakemberei, akik el tudják dönteni, hogy az adott vakcina biztonságos-e, és megfelelően hatékony-e” – magyarázta Forró.

Keddena pandémiabizottság is tárgyalt a Sputnik V orosz vakcina lehetséges felhasználásáról is, a kormány csütörtökön dönt az esetleges vásárlásról, a felhasználás előtt azonban még komoly vizsgálatnak akarják alávetni a készítményt.

A COVID alatt sem költ eleget az állam az egészségügyre

Sárközy Irén, a Híd egészségpolitikusa szerint a kormány az egyre súlyosabb járványhelyzet ellenére sem költ eleget az egészségügyre.

„Tavaly az állam biztosítottjai – a gyerekek, az idősek, a munkanélküliek – után az állam mindössze a kivetési alap 3,2 százalékát fizette járulékként, ez az arány még soha nem volt ilyen alacsony az ország történetében” – jelentette ki a Híd elnökségi tagja.

Szerinte 2021-ben sem lesz jobb a helyzet, az állam ugyan többet juttat az egészségügybe, de ezt a betegek nem nagyon fogják megérezni. „A minisztérium nem egyeztetett az egészségügyi költségvetésről sem a biztosítók, sem az orvosok képviselőivel – mondta Sárközy. – Ugyan érkezik pluszban 800 millió euró, de ebből a páciensek semmit nem fognak érezni, mivel 600 millió euró a kórházak adóssgának csökkentésére, 200 milliót pedig az állami Általános Egészségbiztosító kap meg.”

Szinte már csak a COVID-osokat kezelik a kórházak

Viola Miklós komáromi sebész, az MKP elnökségi tagja veszélyesnek tartja, hogy a járvány miatt háttérbe szorul a többi betegség kezelése, ami komoly kockázatokkal jár. „A kórházaink már járási szinten is csak a COVID-os betegekre összpontosítanak, a többi betegség háttérbe kerül, ami komolyan veszélyezteti például az onkológiai betegeket, a krónikus betegeket és a halasztható műtétre váró betegeket is” – magyarázta Viola. Ugyanez vonatkozik a gyorsmentőszolgálatra is, amelyet teljesen leterhel a COVID-os betegek szállítása.

– lpj –

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program