Mediaset-per: Börtönbüntetésre ítélték Silvio Berlusconit

2013. augusztus 2. - 07:59 | Külföld

Az olasz semmítőszék csütörtökön meghozta ítéletét a Mediaset-perben: a harmadfokú bíróság megerősítette a Silvio Berlusconi volt kormányfőre adócsalás miatt másodfokon kiszabott 4 év börtönt, de elvetette azt, hogy a politikust eltiltsák a közhivatal viselésétől.

Mediaset-per: Börtönbüntetésre ítélték Silvio Berlusconit

A semmítőszék a milánói másodfokú bíróságra utalta vissza a kiegészítő büntetés újratárgyalását. A négy év börtönből hármat automatikusan elengednek egy korábbi amnesztiatörvény értelmében.

Mindez azt jelenti, hogy Berlusconit nem fosztják meg szenátusi mandátumától, amíg a másodfokú bíróság nem dönt ismét a közhivataltól való eltiltás időtartamáról. Az sem kizárt, hogy Berlusconi önként lemond mandátumáról.

Az egy év börtönbüntetés hatályba lépése is hónapokba telhet. A szenátus mentelmi jogi bizottsága elé harminc nap múlva kerülhet Berlusconi mandátuma megszüntetésének kérdése. Erről a felsőháznak is szavaznia kell. Ezt követően Silvio Berlusconi - mivel 70 évesnél idősebb és még nem volt büntetve - dönthet arról, hogy egy év házi őrizetet vagy közhasznú munkavégzést választ.

A semmítőszék ítéletének felolvasását az olasz televíziók egyenesben közvetítették. Ez az első alkalom Silvio Berlusconi bírósági ügyeinek húszéves történetében, hogy a Szabadság Népe (PdL) elnökét harmadfokon is elítélik.

Az első kommentárok szerint Berlusconi számára a lehető legrosszabb ítélet született.

"Berlusconi meghalt. Olyasmi történt Itáliában, mint amikor a berlini fal leomlott" - kommentálta elsőként blogján az eseményt Beppe Grillo, az 5 Csillag Mozgalom (M5S) vezére.

"Az adócsalásért elítélt Berlusconinak azonnal távoznia kell a parlamentből. A Demokrata Párt (PD) nem kormányozhat tovább vele" - hangoztatta Nichi Vendola, a Baloldal Környezet Szabadság (Sel) elnöke. "Szégyen, ha Berlusconi a parlamentben marad" - nyilatkozta Antonio Di Pietro volt ügyész.

"Jelentős bírósági ítélet született. A PdL-nek felelősségteljes magatartást kell tanúsítania" - hangoztatta Guglielmo Epifani, a PD-főtitkára.

"A bíróság ítéletét tiszteletben kell tartani. Az ország csak egységben tud kilábalni a válságból" - adott ki közleményt Giorgio Napolitano államfő is.

Berlusconi a római rezidenciájának számító Grazioli-palotában a tévén keresztül követte az ítélet bejelentését ügyvédjeivel és idősebb lányával, Marinával. Az ítélet óta a PdL politikusai folyamatosan érkeznek Berlusconi római rezidenciájára. Berlusconi az utóbbi napokban azt hangoztatta, hogy az ítélet nem befolyásolja majd a nagykoalíciós kormány sorsát.

A Grazioli-palota környékét lezárták, és Róma központjában kiemelt biztonsági készültséget vezettek be. Az utcákon a PdL hívei Berlusconit éltetik, hangoztatva, hogy mindvégig kitartanak mellette. Silvio Berlusconi ellenzői pezsgőt bontottak a semmítőszék épülete előtt.

Berlusconi videoüzenetben reagált az ítéletre

Ártatlanságát és politikai elkötelezettségét hangsúlyozta Silvio Berlusconi, a jobbközép Szabadság Népe (PdL) elnöke a saját televízió-csatornáin sugárzott videóüzenetében, miután az olasz semmítőszék csütörtökön megerősítette a volt kormányfőre másodfokon kiszabott 4 év börtönt, de elvetette azt, hogy a politikust eltiltsák a közhivatal viselésétől.

Megfosztottak személyes szabadságomtól és jogaimtól, de a politika színterén maradok - hangoztatta Berlusconi a római rezidenciáján rögzített 9 perces videófelvételen.

Berlusconi szerint az "abszolút semmi" alapján ítélték el: "a Mediaset csoportban soha nem történt adócsalás, soha nem léteztek titkos bevételek, családom tagjai soha még egy hamis számlát sem állítottak ki" - mondta a volt négyszeres olasz kormányfő.

Üzenetében a PdL elnöke hangsúlyozta, hogy 1992 óta a "kommunista" ügyészség precedens nélküli üldözésének áldozata. "Az ügyészség egy része felelőtlen, ellenőrizhetetlen... ezek a nem a néptől megválasztott ügyészek állami hatalomnak érzik magukat és befolyásolják az olasz politikai életet" - fogalmazott Berlusconi. Saját vállalkozói és politikai érdemeit felsorolva kijelentette, hogy húsz év után nem ezt érdemelte Itáliától.

Bejelentette végezetül, hogy "a szabadságért folytatott küzdelme" a Forza Italia (Hajrá Olaszország) párt újjászervezésével folytatódik, és visszaszerzi az olaszok többségének támogatását. Éljen Olaszország! Éljen a Hajrá Olaszország! - zárta a videót Berlusconi.

Az olasz sajtó és a politika is egyelőre csak találgatja, mi fog történni. Berlusconit a mentelmi jogától a szenátus illetékes bizottságának kell megfosztania, melyre legkorábban harminc nap múlva kerülhet sor. Az amnesztiatörvény miatt egy évre csökkentett börtönbüntetés is akár hónapok múlva léphet hatályba. Berlusconi arról maga dönthet, hogy a házi őrizetet vagy a közhasznú munkavégzést választja.

Enrico Letta miniszterelnök közleményben hangsúlyozta, hogy a pártérdekekkel szemben Olaszország érdekeit kell szem előtt tartani.

A Lovag nem adja fel - írta éjszaka a Berlusconi család birtokolta Il Giornale napilap online kiadása, melynek első oldala üresen jelent meg "elítélve - no comment" felirattal.

Az Il Fatto Quotidiano kommentárja szerint "húsz évig tartó kibúvók, fenyegetés, személyre szóló törvények után Berlusconi mégiscsak jogerős ítéletben botlott meg. Ennek a történelmi ítéletnek a politikai következményei elkerülhetetlenek: a nagykoalíció darabokra hullik, a kormány egy ideig túlélheti, de elő halottá vált".

(MTI)