Eleinte nem tudták a tengerészgyalogosok, hogy Oszama bin Ladent kell megölniük

2014. november 13. - 13:30 | Külföld

Az Oszama bin Ladent állítólagosan megölő amerikai tengerészgyalogos a Fox News hírtévének adott interjújában elmondta, hogy a Központi Hírszező Ügynökség (CIA) csak fokozatosan tárta fel a kommandó számára, kit és hol kell megölniük. Arra, hogy Oszama bin Ladenről van szó, maguk jöttek rá.

Eleinte nem tudták a tengerészgyalogosok, hogy Oszama bin Ladent kell megölniük

Robert O'Neill eredetileg nem lett volna tagja a házba behatoló csapatnak, de elérte, hogy mégis a csapat tagja lett. Csak véletlenül alakult úgy, hogy ő adta le a terroristavezérre az első halálos lövéseket.

A SEAL különleges alakulat tagjai először gondoltak például arra, hogy Moamer Kadhafi líbiai vezetőt kell megölniük, mert a NATO éppen abban az időszakban támadta a líbiai kormányerőket, és CIA elemzői mondtak nekik más neveket is, de minden név esetében arra a következtetésre jutottak a kommandósok, hogy az félrevezetés.

Robert O'Neill arról is beszámolt a kedden és szerdán, két részben közölt beszélgetésben, hogy több társához hasonlóan azt gondolta: nem élik túl az akciót. A felkészülés előrehaladtával egyre erősebb volt bennük ez a érzés. Találgatták, hogy mi módon fognak meghalni: robbanástól vagy esetleg börtönben, miután elfogják őket a pakisztáni hatóságok. Az interjúban elhangzott, hogy az amerikai kormány először többféle módszert latolgatott a terroristavezér likvidálására. Ezek között szerepelt a ház lebombázása, vagy egy kisebb rakétával vagy egy speciális lőszerrel kifejezetten bin Laden célba vétele. A bombázást azért vetették el, mert úgy gondolták, hogy ebben az esetben nem tudják bizonyítani a terroristavezér megölését, a kisebb hatóerejű lövedék alkalmazását pedig azért, mert az még csak kísérleti állapotban volt. Barack Obama elnök a személyes behatolásnál mellett döntött ennek nagy kockázata ellenére.

Közvetlenül az akció előtt már úgy gondolták a SEAL-osztag tagjai, hogy érdemes akár az életüket is kockáztatni egy ilyen feladat sikerességéért. "Ha valaki részese akar lenni egy történelmi jelentőségű dolognak, akkor nem is akarhat mást, és mi nagyon akartuk a sikert. Ennél nagyobb feladat nem lesz. Éppen egy ilyen feladatért vállaltuk ezt a hivatást. Emiatt az ember miatt állunk háborúban, és mi most végezni fogunk vele. Még most is azon szoktam gondolkodni, hogy ez volt-e életem legnagyobb vagy éppen leghitványabb tette" - mondta O'Neill. Utólag több társa nem akarta elhinni neki, hogy az ő lövéseitől halt meg bin Laden, illetve azt mondták, ezt nem tudhatja biztosan, hiszen nem egyedül lőtt.

A Fox News október végén jelentette be, hogy felfedi annak az amerikai tengerészgyalogosnak a nevét, aki három évvel ezelőtt Pakisztánban végzett Oszama bin Ladennel. Ezután néhány nappal a Daily Mail című brit lap nyilvánosságra hozta O'Neill kilétét, megelőzve ezzel a tévét. Még ugyanezen a napon a kommandós közleményt adott ki, amelyben azonosította magát, indoklása szerint azért, mert a SEAL volt tagjai által üzemeltetett SOFREP weboldal a beleegyezése nélkül megnevezte őt. A honlap így tiltakozott az ellen, hogy interjút adott a Fox tévének.

A haditengerészet különleges műveleti egységeinek parancsnokai október végén levélben figyelmeztették az állományt és O'Neillt: hivatásuk egyik fő alapelve, hogy azt soha nem fedik fel, tehát hírnév vagy anyagi előny érdekében sem.

Tavaly az Esquire című amerikai férfimagazin azt állította, hogy O'Neill állás és betegbiztosítás nélkül maradt. A CNN akkori beszámolója szerint elbocsátották a 6-os SEAL-egység magját képező Vörös Rajból, mert Virginia Beach bárjaiban eldicsekedett a terroristavezér likvidálásának részleteivel.

(MTI)