A menekülttáborok világa Robert Capa fotóin

2009. május 17. - 17:23 | Kultúra
Robert Capa világhírű fotósnak a közelmúltban Mexikóban előkerült bőröndjében olyan felvételek is voltak, amelyek a Franciaországba, majd Mexikóba emigrált spanyol köztársaságiak életét mutatják be különböző táborokban.

A képekből digitalizálásuk befejezése alkalmából a New York-i Egyetemen A spanyol polgárháború emigránsai címmel szimpóziumot rendeztek, ahol meg lehetett tekinteni azokat a fotókat, amelyek a dél-franciaországi menekülttáborokban készültek. Csaknem félmillió köztársasági élt ezeken az általuk koncentrációs táboroknak tartott helyeken.

„Ezekről a felvételekről beszélt apám egész életében” - mondta a fotókról Angela Giral, José Giralnak, a második spanyol köztársaság volt elnökének a lánya, aki felidézte: apja elmesélte neki, hogyan verték őket puskatussal a szenegáli katonák az argeles-i táborban.

A felvételek kegyetlen realizmussal illusztrálják lakóinak sivár körülményeit. A képek kísértetiesen hasonlítanak azokhoz, amelyek a mai konfliktusok menekültjeinek tragédiáját ábrázolják. Emberek fekszenek a földön kopott pokrócokba takarózva vagy hevenyészett sátrakban összezsúfolódva, mások csekély megmaradt holmijukat vonszolják magukkal.

„Sok könyvet írtak már arról, hogy milyen körülmények közé kényszerítettek csaknem félmillió embert, asszonyokat és gyerekeket, is; a bőröndből előkerült 352 felvétel jelentőségét azonban az a tény is növeli, hogy a tragédiáról, az argeles-i, a brami és a barcares-i táborokról ezek jelentik az első vizuális dokumentumokat” - jegyezte meg az El País spanyol napilap.

A képek egy részét Capa társa, David Seymour (Chim) készítette, közülük kiemelkedő alkotás a kommunista vezető Dolores Ibárruri ( La Pasionaria) és Federico García Lorca portréja.

MTI/para