Vancouver 2010: Összegzés jégkorongtól a hódeszkáig

2010. február 16. - 14:01 | Sport
Összegezzük az elmúlt nap eseményeit: Alpesi sí, sífutás, női jégkorong, hódeszka, szánkó, gyorskorcsolya, műkorcsolya.

Svájci duplázás, helytálltak a szlovákok és a magyarok is

Bő egy órán belül két aranyérmet is nyert Svájc a vancouveri téli olimpia hétfői versenynapján, amelyen két magyar - a sífutó Viczián Vera és Tagscherer Zoltán - is rajthoz állt.

A svájciak első hétfői győzelmét az alpesi síző Didier Defago szállította, aki a sportág egyik legnagyobb érdeklődéssel várt számában, a szombatról elhalasztott férfi lesiklásban diadalmaskodott. Férfi alpesi síben legutóbb 1988-ban, Calgaryban nyert aranyérmet svájci sportoló, Pirmin Zurbriggen révén. Ugyanebben a számban a szlovák Jaroslav Babušiak a 64-es mezőny 52. helyén ért célba, elmondása szerint elégedett eredményével, tekintettel sűrű programjára is.

A második helvét siker Dario Cologna nevéhez fűződött, ő a férfi sífutók 15 km-es szabadstílusú számában ért a csúcsra.

A mezőnyben induló három szlovák sífutó közül a várakozásoknak megfelelően Martin Bajčičák végzett a legjobb helyen, mégpedig a 23.-on. Ivan Bátory a 40., Michal Malák pedig az 54. lett.

A tisztes helytállás reményében induló magyar sífutók céljuknak megfelelően teljesítettek: Tagscherer Zoltán 81. lett a 95 fős mezőnyben, a kétgyermekes anyuka, Viczián Vera pedig három riválisát megelőzve 75.-ként zárt.

A női sífutók 10 km-es szabadstílusú versenyében a svéd Charlotte Kalláé.

Jégkorong (nők): svéd siker, a női A csoportban eldőlt a továbbjutás

A svéd válogatott négy góllal nyert a szlovák csapat ellen a vancouveri téli olimpia női jégkorongtornájának A csoportjában, magyar idő szerint kedd hajnalban. Ezzel eldőlt, hogy ebből a négyesből a címvédő kanadaiak és a svédek jutnak az elődöntőbe.

Eredmény:

A csoport, 2. forduló:

Svédország-Szlovákia 6-2 (3-2, 1-0, 2-0)

Kanada-Svájc 10-1 (2-0, 3-1, 5-0)

Az állás: 1. (és már elődöntős) Kanada 6 pont (28-1), 2. (és már elődöntős) Svédország 6 (9-2), 3. Svájc 0 (1-13), 4. Szlovákia 0 (2-24)

Hódeszka: címvédés férfi krosszban

Címét megvédve az amerikai Seth Wescott nyerte hétfőn a hódeszkások első számát, a férfi krosszt a vancouveri téli olimpián.

A selejtezőben még gyengélkedő, a folytatásban azonban már bajnokhoz méltó teljesítményt nyújtó, 33 éves sportoló a négyes döntőben szoros küzdelemben előzte meg a hazai közönség előtt versenyző Mike Robertsont, illetve a francia Tony Ramoin-t. A finálé negyedik résztvevője, a szintén amerikai Nate Holland a pálya közepén hibázott, s ennek következtében már nem tudott beleszólni a dobogós helyek sorsába.

Wescott az első hódeszkás, aki kétszer is nyerni tudott ötkarikás játékokon.

Hódeszka, férfi krossz, olimpiai bajnok: Seth Wescott (Egyesült Államok)

2. Mike Robertson (Kanada)

3. Tony Ramoin (Franciaország)

Szánkó: német vezetés a nőknél

Két futam után a kétszeres világbajnok, 2006-ban, Torinóban bronzérmes német Tatjana Hüfner vezet a női szánkósok versenyében a vancouveri téli olimpián.

A második helyről meglepetésre az osztrák Nina Reithmayer, a harmadikról pedig a szintén német Natalie Geisenberger várja a magyar idő szerint kedden 22 órakor kezdődő folytatást. A nők pályáját - hasonlóan a férfiakéhoz - lerövidítették a grúz Nodar Kumaritasvili pénteki halálos balesete nyomán.

Szánkó, női egyes, állás két futam után:

1. Tatjana Hüfner (német) 1:23.241 p (41.760 mp/41.481 mp)

2. Nina Reithmayer (osztrák) 1:23.291 (41.728/41.563)

3. Natalie Geisenberger (német) 1:23.400 (41.743/41.657)

A 3. futam 22 órakor, a 4. 23:50-kor kezdődik.

Gyorskorcsolya: történelmi és születésnapi dél-koreai arany

Az éppen 21. születésnapját ünneplő dél-koreai Mo Te Bum nyerte magyar idő szerint kedden hajnalban a férfi gyorskorcsolyázók 500 m-es küzdelmét a vancouveri téli olimpián. Ebben a sportágban ez a Koreai Köztársaság történetének első ötkarikás aranyérme.

A második és harmadik helyen két japán versenyző zárt: az ezüst Nagasima Keicsirónak, a bronz pedig Kato Dzsodzsinak jutott.

A versenyt kínos közjáték zavarta meg, az első futam felénél ugyanis elromlott mindkét jégfelújító gép, majd a tartalék masina is felmondta a szolgálatot, így másfél óráig állt a küzdelem.

Gyorskorcsolya, férfi 500 m, olimpiai bajnok: Mo Te Bum (Koreai Köztársaság) 1:09.82 p (1. futam: 34.923 mp, 2. futam: 34.906 mp)

2. Nagasima Keicsiro (Japán) 1:09.98 (35.108, 34.876)

3. Kato Dzsodzsi (Japán) 1:10.01 (34.937, 35.076)

Műkorcsolya: kettős kínai siker párosban

Megtörve az 1964 óta tartó szovjet-orosz hegemóniát, a korábbi háromszoros világbajnok Sen Hszüe, Csao Hung-po (Shen Xue, Zhao Hongbo) kínai kettős nyerte a párosok küzdelmeit a vancouveri téli olimpián.

A rövidprogram után vezető, kétszeres ötkarikás bronzérmes házaspár ugyan a magyar idő szerint kedd hajnali kűrben kevesebb pontot kapott, mint a honfitárs Pang Csing, Tung Csien (Pang Qing, Tong Jian) duó, de összesítésben megőrizte első helyét. A másik kínai páros lett a második, míg a világbajnoki címvédő Aliona Savchenko, Robin Szolkowy német kettős a harmadik.

Sen Hszüe és Csao Hung-po a mostani idényben tért vissza a versenyzéshez azt követően, hogy 2007-ben visszavonult.

Műkorcsolya páros, olimpiai bajnok: Sen Hszüe, Csao Hung-po (Kína) 216,57 pont (rövidprogram: 76,66/kűr: 139,91)

2. Pang Csing, Tung Csien (Kína) 213,31 (71,50/141,81)

3. Aliona Savchenko, Robin Szolkowy (Németország) 210,60 (75,96/134,64)