Rövidpályás úszó Eb – Hosszú és Jakabos döntős 400 méter vegyesen

2019. december 4. - 13:32 | Sport

A glasgow-i rövidpályás úszó Európa-bajnokság első napján Hosszú Katinka és Jakabos Zsuzsanna óriási fölénnyel jutott döntőbe 400 méter vegyesen, és ugyancsak készülhet az esti finálékra 400 méter gyorson Holló Balázs, 200 méter háton Telegdy Ádám, valamint a férfi 4x50 méteres gyorsváltó.

Fotó: MTI – Illyés Tibor

A magyarok közül elsőként 100 méter pillangón Takács Krisztián ugrott medencébe, Cseh László távollétében 33 évével a küldöttség, egyben az egész kontinensviadal korelnöke, 53.30 másodperces idejével futamában a hetedik, összesítésben a 47. helyen zárt. Őt Szabó Szebasztián követte, az idei világkupa-sorozatban remeklő úszó 51.40-nel csak a 19. lett, ezzel lemaradt az elődöntőről.

Női 50 méter mellen a 17 éves Békési Eszter 32.39 mp-es egyéni csúccsal a 43. lett, őt egy hellyel előzte meg Bordás Beatrix, aki 32.18-cal ugyancsak pályafutása legjobbját úszta 25 méteres medencében. A férfiaknál ugyanebben a számban Horváth Dávid 27.55-tel a 31. helyen végzett.

Női 400 méter vegyesen négy magyar volt érdekelt, Hosszú Katinka címvédőként Jakabos Zsuzsannával és a 17 éves Szabó-Feltóthy Eszterrel egy futamban indult. A háromszoros olimpia bajnok és kortársa gyorsan ellépett a mezőnytől és könnyedén vitték el az első és második helyet 4:26.75-tel és 4:27.87-tel - előbbi hat, utóbbi öt másodperccel a harmadik előtt -, míg a magyar tinédzser 4:39.27-es egyéni csúccsal a 14. lett élete első felnőtt világversenyén. Kapás Boglárka a második előfutamban 4:35.41-gyel összesítésben hatodikként végzett, de mivel a szabályok szerint egy nemzetből csak ketten lehetnek ott a döntőben, ő nem lesz tagja az esti finálénak.

Férfi 400 méter gyorson először Kalmár Ákos és az augusztusi budapesti junior világbajnokságon aranyérmes Zombori Gábor ugrott medencébe, előbbi 3:46.06-al a 25., utóbbi 3:45.14-es egyéni csúccsal a 20. lett. Őket Holló Balázs követte, a két évvel ezelőtti Indianapolisban rendezett junior világbajnokságon ebben a számban ezüstérmes versenyző 3:40.01 perces új egyéni rekorddal az ötödik helyen bekerült a fináléba.

Férfi 200 méter háton elsőként Szentes Bence ugrott vízbe, 2:00.34-es idejével a 34. lett. A második futamban Telegdy Ádám következett, 1:51.20 perccel harmadiknak érintette a falat és összesítésben a hatodik idővel jutott döntőbe. Bernek Péter 1:53.97-tel a 18. lett.

A Lobanovszkij Maxim, Gyárfás Bence, Takács Krisztián, Szabó Szebasztián összeállítású 4x50 méteres férfi gyorsváltó 1:25.75 perces idővel az ötödik helyen került a döntőbe.

A szerda délelőtt program zárásaként női 800 méter gyorson Késely Ajna volt érdekelt, a 18 éves versenyző eddigi legjobb rövidpályás eredményét (8:21.25) alaposan megjavítva, 8:13.66 perccel a második helyen jutott a csütörtöki fináléba.

Az esti program magyar idő szerint 18 órakor kezdődik.