Darabokra tépik a szankciók az orosz rubelt. Ott tartunk, hogy már egy centet sem ér

camera

1

Darabokra tépik a szankciók az orosz rubelt. Ott tartunk, hogy már egy centet sem ér

Illusztrációs felvétel (TASR/AP) 

Megosztás

Azután, hogy tavaly az oroszok rárontottak Ukrajnára, azaz 2022 márciusa óta nem látott szintekre gyengült hétfőn a rubel. Legújabban a dollárral és az euróval szemben az orosz deviza árfolyama 2 százalékot gyengült. Így a hét első napján egy újabb lélektani határt lépett át: napközben a dollár több mint 101 rubelbe került, az euró pedig több mint 111 rubelt ért.

Az orosz fizetőeszköz idén már 25 százalékot vesztett értékéből a dollárral szemben, amit elemzők a nyugati szankciók miatt visszaeső exporttal, ezen belül a kőolaj és gázbevételek visszaesésével magyaráznak. Közvetlenül a háború kitörése után a dollár-rubel árfolyama a 130-as szintig ugrott, de a központi bank devizaeladásai és az emelkedő olaj- és földgázárak az orosz deviza jelentős felértékelődéséhez vezettek, így 2022 nyarán egy dollárért már 50-60 rubelt adtak.

Vlagyimir Putyin gazdasági tanácsadója a TASZSZ hírügynökségben hétfőn megjelent véleménycikkében a jegybank laza monetáris politikáját hibáztatta a gyenge árfolyamért, amely szerinte "nehezíti a gazdasági átalakulást és negatívan hat a háztartartások jövedelmi helyzetére." Ezzel szemben az orosz gazdaság érdekeit az erős deviza szolgálja – tette hozzá.

Az orosz jegybank a múlt héten bejelentette: az év végéig felfüggesztik a devizavásárlásokat, hogy ezzel is támaszt adjanak a rubel árfolyamának, és csökkentsék a volatilitást. Egy pénteki sajtókonferencián

az orosz jegybank alelnöke, Alekszej Zabotkin elismerte, hogy a nyugati szankciók miatt jelentősen visszaeső import is gyengítette az orosz devizát,

de megalapozatlan feltételezésnek nevezte, hogy a tőkekiáramlás is szerepet játszik a rubel leértékelődésében. A jegybankár közlése szerint az orosz jegybank a következő, szeptemberi 15-i ülésén várhatóan egy százalékponttal, 8,5 százalékra emelheti a kamatot. A jegybank hét hónap után a múlt hónapban emelte meg az irányadó kamatot 100 bázis ponttal, 7,5 százalékra.

Az orosz nyelvű BBC tudósítása szerint az orosz közgazdászok már régóta figyelmeztetnek arra, hogy az augusztusi hónap kissé megrázza a rubelt. Ennek fő oka az, hogy jelenleg nagyon kevés szereplő tevékenykedik a piacokon: a kereskedési volumen általában is csökkent a háború kezdete után, hiszen sok külföldi szereplő fordított hátat az országnak, ráadásul a befektetők közül augusztusban sokan járnak nyaralni. És minél kevesebb a pénzpiaci szereplő, annál hevesebben reagál a valuta a külső eseményekre. Őszre azt várják az orosz szakértők, hogy a befektetők visszatérnek a nyaralásból, a jegybank meg folytatja a kamatemelést – ennek hatása bizonyos időeltolódással érezhető lesz.

(BBC Russian/MTI)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program