A SaS szerint a sajtótörvény veszélyt jelent a szólásszabadságra

2019. április 24. - 16:25 | Belföld

A sajtótörvény Miroslav Číž és Dušan Jarjabek (Smer-SD) által javasolt módosítása „szájkosártörvény”, üzenet az újságíróknak, és veszélyt jelent a szólásszabadságra – közölte Lucia Duriš Nicholsonová (SaS) parlamenti alelnök, és rámutatott, a javaslat pont akkorra datálható, amikor megjelentek az újságírók megfigyeléséről szóló információk.

A SaS szerint a sajtótörvény veszélyt jelent a szólásszabadságra
-illusztráció- (Fotó: TASR/Pavel Neubauer)

„Főleg azokat figyelték meg, akik kritizálták a kormányt, és olyanok követték őket, akik kapcsolatban vannak a kormánnyal"

- mondta.

Rámutatott arra is, hogy a szlovákok hajlamosak elhinni az álhíreket és komolyan venni az összeesküvés-elméleteket, és ebben komoly felelősségük van azoknak a politikusoknak, akik maguk is terjesztenek ilyeneket.

Hangsúlyozta, hogy a sajtószabadsággal kapcsolatos negatív folyamatokért a médiához való hozzáállása miatt Robert Fico ex-miniszterelnököt (Smer-SD) és Andrej Dankót (SNS), a parlament elnökét is felelősség terheli.

Az SaS támogatja a sajtószabadságot és elítéli az újságírók megfigyelését. Ugyanakkor Richard Sulik pártelnök szerint visszaszorulóban van ez a jelenség, ami annak is köszönhető, hogy a sajtóban közzétették a megfigyelési ügyekről szóló információkat.

„Nem tartjuk helyesnek a korlátozásokat vagy a tiltásokat" – mondta Sulik, hozzátéve, hogy fontos az információ és az átláthatóság. „Azokat a szabályozásokat azonban helyesnek tartjuk, amelyek a politikai hirdetésekre vonatkoznak: hogy tudni lehessen, ki a hirdető, a megrendelő, hogy ki és milyen összeget invesztált a politikai reklámba. Ezek helyes intézkedések, amelyeket támogatunk"

- mondta.

Marian K. vállalkozó megbízást adott néhány újságíró megfigyelésére, írta meg a Denník N és a Sme, az a két napilap, amelynek a szerkesztőit figyelték. Ján Kuciak meggyilkolt újságírót is figyelték. Legalább hat ember követte őket több mint egy éven át, köztük a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) két korábbi tagja, és a rendőrök között is voltak segítőik. Az ügyet a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NAKA)vizsgálja, ismeretlen tettes ellen indult eljárás.

TASR