Šebej: Máig nem tudjuk nevén nevezni a dolgokat

camera

1

Šebej: Máig nem tudjuk nevén nevezni a dolgokat

Fotó: TASR 

Megosztás

A Híd képviselői az 1968-as megszállás áldozatainak emlékművénél koszorúztak.

Lucia Žitňanská igazságügy-miniszter, illetve František Šebej és Peter Kresák parlamenti képviselők hétfőn Peter Legnerre emlékeztek, aki az egyike volt az 1968-as megszállás áldozatainak. A pozsonyi SzNF téren kihelyezett emléktáblájánál koszorút helyeztek el, és gyertyát gyújtottak.

"Nem szabadna megfeledkeznünk arról, hogy a szabadság nem nyilvánvaló. Ez történt 49 évvel ezelőtt is, amikor reménykedtünk egy szabadabb és demokratikusabb világban, de ezt a reményünket nagyon hamar elveszítettük" – jegyezte meg Žitňanská az újságírók előtt a megemlékezés után.

Hozzátette, ma talán nem tankok jelentik a fenyegetést, de szerinte csak körül kell nézni a közösségi oldalakon, hogy észrevegyük, a fiatal nemzedék egy része nem érzékeli a veszélyt.

Šebej visszautasítja, hogy az 1968-as helyzetet, amikor Csehszlovákia a Varsói Szerződés államai közé tartozott, a maival vessük össze, amikor pedig Csehország és Szlovákia is a NATO tagjai. Szerinte az effajta nézőpont idióta és történelmileg vak. "A Varsói Szerződés egy olyan dokumentum volt, amely Moszkva közvetlen parancsa alá vetette az egyes kommunista kormányokat és hadseregeket" – fogalmazott.

Emlékeztetett, hogy augusztus 21-én éjjel mintegy félmillió, többnyire orosz katona szállta meg ezeket a területeket, ezzel újabb 22 évre elfojtva a demokrácia iránti bármilyen igyekezet csíráját is.

Šebej lefotózta az emléktáblát, elmondása szerint ugyanis helytelen szöveg áll rajta. "Azt írják: Peter Legner tragikus módon elhunyt. Nem halt meg tragikusan, őt megölték a megszállók itt, ennél a falnál, csak mi a mai napig képtelenek vagyunk a nevükön nevezni a dolgokat" – szögezte le.

(TASR)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program