A Selye János Egyetem 684 ezer eurót kap Matolcsy alapítványától

2016. április 29. - 15:00 | Belföld

Április 22-én hosszas huzavona után a Magyar Nemzeti Bank által 260 millárd forintból (867 millió euró) létrehozott hat alapítvány nyilvánosságra hozta, mire költi a magyar adófizetők pénzét.

A Selye János Egyetem 684 ezer eurót kap Matolcsy alapítványától
Fotó: selyeuni.sk - illusztráció

A dokumentumok nyilvánosságra hozatalát nagy hadakozás előzte meg, a jegybank alapítványai ugyanis megpróbálták eltitkolni, mire költik az elképesztő mennyiségű pénzt. A magyar parlament kormánypárti többsége még törvénybe is foglalta, hogy az adatokat soha ne lehessen kikérni, ám az Alkotmánybíróság végül elkaszálta a törvényt, és így az alapítványok kötelesek voltak közzétenni a támogatások részleteit.

Április 22-e óta a magyar sajtó a támogatások rengeteg részletét feltárta, is kiderült, kik voltak a legfőbb kedvezményezettek. Azon kívül, hogy a Pallas alapítványok műkincseket és ingatlanokat vásároltak és újítottak fel, az is kiderült, kik szakítottak leginkább a mindennféle pályáztatást nélkülöző pénzszóráson: többek között Mészáros Lőrinc, gázszerelőből lett felcsúti polgármesterből lett egyik leggazdagabb magyar - Orbán Viktor gyermekkori jóbarátja -, Matolcsy György jegybankelnök unokatestvére és érdekeltségei, Garancsi István - szintén Orbán-közeli nagyvállalkozó, de még maga a jegybankelnök titkárnője is kapott 70 millió forintos támogatást a Matolcsyról szóló könyvének kiadására. Aki kíváncsi az ügy részleteire, itt, itt vagy itt kedvére olvasgathat.

A Pallas alapítványok támogattak sajtótermékeket - emiatt mondott fel a vs.hu fél szerkesztősége -, kutatást, rendezvényeket, külföldi tanulmányutakat, és többek között egyetemeket is: a felsőoktatási intézmények összesen 930 millió forintnyi támogatást kaptak.

Így jutott a komáromi Selye János Egyetem is - pályázat nélkül - 684 ezer eurós támogatáshoz.

Ha nem volt a támogatás elnyerésére kiírt nyilvános pályázat, honnan szereztek tudomást a dotáció lehetőségéről, illetve milyen módon kérvényezték azt? Kérdésünkre a Selye János Egyetem rektori hivatala válaszolt:

"Az alapítvány tevékenységéről a magyarországi médiákból szereztünk tudomást. Az alapítvány célja a határon túli magyar közdazdasági oktatás támogatása, s ebből kifolyólag kerestük meg az alapítványt azzal a szándékkal, hogy egyetemünk Gazdaságtudományi Karát megerősíthessük. A támogatást írásban kérvényeztük a Pallas Athene Domus Concordiae Alapítványnál. Erre kaptunk támogató választ."

Mire költik a pénzt?

• a Selye János Egyetem doktoranduszi tanulmányi programjait biztosító oktatók alapbére egy részének támogatására,

• a doktoranduszok ösztöndíjának fedezésére (ennek nagy részét már az egyetemek a saját költségvetésükből fedezik)

• a komplex akkreditációs folyamatban értékelt tudományterületek kutatóinak támogatására (publikációs jutalmak, konferencia-részvétel támogatása és eszközbeszerzés)

"A Pallas Athene Domus Concordiae Alapítvány kiemelten támogatta a Gazdaságtudományi Kar tervezett Közgazdaságtan és menedzsment doktori iskoláját, amelyet az Akkreditációs Bizottság 2016. április elején hagyott jóvá. Ez a doktoranduszi tanulmányi program kiemelten fontos volt az egyetem és a Gazdaságtudományi Kar számára, mert ezzel már teljesítjük az egyetemi besorolás kritériumait" - tette hozzá az egyetem vezetése.

Mennyit költöttek el eddig?

A Pallas alapítvány nem egyben folyosította a komáromi egyetemnek a 684 ezer eurót, a felek között egy hároméves szerződés köttetett, melynek értelmében a támogatás négy részletben kerül folyósításra. A támogatás következő részletét mindig az előző részlet elszámolása után folyósítják.

Jelenleg zajlik az első részlet elszámolása, így ezidáig csupán a támogatás első részlete érkezett meg az egyetem számlájára, melynek az összege 159.000 euró. A támogatásból célirányosan 10.000 eurót a Református Keresztyén Egyház lelkészeinek gazdasági képzésére kellett fordítani, 16.000 eurót pedig nem tudtak a megadott célra meríteni. Így a Selye János Egyetem 133.000 euró (cca 40 millió forint) támogatást kapott a 2015-ös évben - ha az elszámolásunkat elfogadják.

"Bízunk abban, hogy az alapítvány elfogadja az elszámolásunkat és a szerződés további teljesítésére is sor kerül, így a következő részlet megítélésére számunkra, majd pedig annak merítésére" - tájékoztatta a Paramétert a rektori hivatal.

(parameter)