Sikeresen útjára bocsátottak egy Észak-Koreát megfigyelő műholdat

2018. február 27. - 12:10 | Tech

Japán sikeresen pályára juttatott kedden egy műholdat, amelyet Észak-Korea gyanús tevékenységeinek megfigyelésére kívánnak használni. 

Sikeresen útjára bocsátottak egy Észak-Koreát megfigyelő műholdat
-illusztráció- (Fotó: YouTube)

A Japán Űrügynökség (JAXA) Kagosima prefektúrában lévő állomásáról, a Tanegasima Űrközpontból lőtték fel a Mitsubishi Heavy Industries hadiipari beszállító vállalat együttműködésével a H-2A F38-as rakétát, fedélzetén a felderítő műholddal. A rakéta 20 perccel később - pályára állítás után - rendben levált a műholdról.

A kilövést eredetileg vasárnapra tervezték, a rossz idő miatt azonban kétszer is el kellett halasztani.

Az optikai felderítő műhold feladatai között van az észak-koreai rakétarendszer fejlődésének monitorozása. Japán felderítő műholdjainak száma ezzel hétre emelkedett. A kormány célja, hogy a radaros és az optikai érzékelőkkel rendelkező típusok számát együttesen tízre növelje.

A radaros érzékelőkkel ellátott műholdakat nem befolyásolja az időjárás, képesek átlátni a felhőkön és éjszaka is fotókat készíteni, az optikai műholdak pedig a földről az emberi szem érzékelésével azonos képek készítésére alkalmasak.

A japán kormány nem hozott nyilvánosságra felderítőrakéták által készített felvételeket, csak olyanokat, melyek természeti katasztrófa idején készültek. Amikor ilyen katasztrófa sújtotta területekről készített képeket mutat be, a kormány lecsökkenti a felvételek minőségét, hogy leplezze a műhold képességeit.

1998-ban Észak-Korea műholdhordozó rakétát bocsátott fel, amelyből egyes részek elrepültek Japán felett. Ez késztette Japánt arra, hogy felderítő műholdakat gyártó programot indítson.

(MTI)

Címkék: műhold