Simon: A korrupció és a hibásan alkalmazott uniós előírások is drágítják az élelmiszert

camera

1

Simon: A korrupció és a hibásan alkalmazott uniós előírások is drágítják az élelmiszert

Fotó: Paraméter 

Megosztás

A korrupció és az uniós rendelkezések hibás alkalmazása is drágítja az élelmiszereket, állítja Simon Zsolt, a Magyar Fórum elnöke. A jelenlegi kormány is léphetne egyes kérdésekben, mert vannak olyan intézkedések, amelyeket saját hatáskörében is meghozhat.

Több tízmillió eurót dob ki Szlovákia különböző mezőgazdasági támogatásokra, amelyek ráadásul még drágítják is a hazai élelmiszereket, állítja Simon Zsolt, a Magyar Fórum elnöke. Emellett pedig a még mindig jelenlévő korrupció is árfelhajtó hatással van.

„Az a traktor, amit Ausztriában 250 ezer euróért árulnak, az nálunk 600 ezer a korrupció miatt” – magyarázta Simon, Ján Mičovský (OĽaNO) korábbi mezőgazdasági miniszter kijelentéseire hivatkozva.

Szerinte hasonló különbségek mutatkoznak minden mezőgazdasági beruházás esetében. „Természetes, hogy a gazda drágábban adja a terményeket, mert drágább a bemenet” – állítja Simon.

A rosszul felhasznált uniós támogatások is az élelmiszerárak emelkedését eredményezik.

„Évente 40 ezer hektárt kell parlagon hagyniuk a gazdáknak, a teljes termőterület 4 százalékát, amire hektáronként 150 eurót ad az állam” – magyarázta Simon. – Ezért láthatunk sok helyen olyan területeket, amelyeken csak gyom nő.”

Szerinte ezt úgy lehetne kezelni, hogy nem minden gazdának kellene 4 százalékot parlagon hagynia, hanem országos szinten mérnék a kötelezően parlagon hagyott területet.

A másik rosszul életbe léptetett intézkedés Simon szerint a biogáz erőművek támogatása. „Évente 25 ezer hektáron termelnek silókukoricát, amit biogáz erőművekben használnak fel, és erre az állam támogatást ad” – mondta a volt mezőgazdasági miniszter. A hiba szerinte abban van, hogy ezeket a támogatott termelőket nem kötelezik arra, hogy tartsanak szarvasmarhát is.

„Ausztriában ez úgy működik, hogy a gazdának, aki a kukoricát megtermeli, állatokat is kell tartania. A kukoricát megeteti az állatokkal, van belőle tej, hús, a biogázállomásra csak a trágyát és a hulladékot viszi el – magyarázta Simon. – Ebből készül villanyáram és még trágya is marad a föld trágyázására.”

Szerinte ez a két intézkedés azt eredményezi, hogy mintegy 65 ezer hektáron, egy Galántai járásnyi területen nem élelmiszer-termelés folyik.

Simon szerint már a jelenlegi kormány is javíthatna a helyzeten. „Az kormányrendelettel előírható, hogy a kukoricát termelő gazdának szarvasmarhát is kell nevelnie” – mondta Simon.

– lpj –

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program