Poslanec z Tomášikova čelí obvineniu z daňového podvodu takmer za pol milióna eur, no práve Ficove zákony ho môžu zachrániť

camera

1

Poslanec z Tomášikova čelí obvineniu z daňového podvodu takmer za pol milióna eur, no práve Ficove zákony ho môžu zachrániť

Imrich Bihercz (webstránka Tomášikova) 

Zdieľať

Na Okresnom súde v Trnave bol 17. septembra obžalovaný Imrich Bihercz, podnikateľ a obecný poslanec v Tomašíkove (okres Galanta) za Maďarskú alianciu (Magyar Szövetség). Bihercz bol v utorok obvinený z daňových podvodov, a ako sa ukázalo, nový Trestný zákon priniesol aj v jeho prípade výrazné zmiernenie.

Podľa obžaloby Bihercz prostredníctvom svojej spoločnosti Big Trans v roku 2009 na základe fiktívnych obchodov a falošných faktúr žiadal vysoké sumy na vratkách DPH, z ktorých niekoľko bolo skutočne vyplatených na jeho účet.

Na utorňajšom pojednávaní odzneli aj konkrétne prípady týchto fiktívnych obchodov. V roku 2009 spoločnosť Big Trans údajne nakúpila pneumatiky a stavebný materiál v hodnote 1,3 milióna eur od firmy z Nových Zámkov, pričom platbu mal Bihercz uhradiť v hotovosti. Podľa orgánov činných v trestnom konaní však tento “veľký nákup” prebehol len na papieri. Bihercz predložil falošné faktúry daňovému úradu a požiadal o vrátenie DPH vo výške približne 200 000 eur, ktoré však úrad nakoniec nevyplatil.

Obžaloba tvrdí, že Imrich Bihercz žiadal celkovo v ôsmich prípadoch vrátenie DPH vo výške 413 000 eur, z čoho 165 000 eur aj reálne dostal od daňového úradu.

Pomohol mu Trestný zákonník

Proti dotyčnému bola už v novembri 2023 raz vznesená obžaloba za vyššie spomínané trestné činy, no v dôsledku zmeny sudcu bolo nutné obžalobu zopakovať.

Opätovné vznesenie obžaloby sa oddialilo takmer o rok, keďže súdne pojednávania boli neustále odkladané. Medzitým však vstúpil do platnosti nový Trestný zákonník, schválený vládou, ktorý bol kritizovaný za radikálne zníženie trestných sadzieb a skrátenie premlčacích lehôt.

Najdôležitejšou časťou novely slovenského Trestného zákona je reforma výšky škôd. Pri všetkých majetkových alebo hospodárskych trestných činoch určuje práve výška škody, akým spôsobom bude daný prípad posúdený a aké konkrétne trestné sadzby sa môžu uplatniť na odsúdeného. Nové pravidlá nadobudli účinnosť 6. augusta 2024, po tom, čo ani Ústavný súd nenašiel nedostatky v novelizácii zákona predloženej Ficovou vládou.

Minulý rok v novembri bol ešte Imrich Bihercz obvinený z trestnej činnosti spôsobením škody veľkého rozsahu, no v utorok došlo k zmeneniu obvinenia iba na významnú škodu. Okrem toho došlo aj k preklasifikovaniu právneho zaradenia prípadu.

To  znamená, že ak by bol jeho prípad posudzovaný ešte pred pár mesiacmi, mohol by dostať trest od 7 do 12 rokov odňatia slobody. Podľa starého zákona – v prípade odsudzujúceho rozsudku – by teda určite musel  nastúpiť do výkonu väzby, keďže zákon neumožňoval podmienečné prepustenie pri treste nad 5 rokov.

Prislúchajúci trest však po trestnoprávnej reforme vlády Roberta Fica výrazne poklesol, a dnes sa v takýchto prípadoch môže uložiť trest odňatia slobody v rozmedzí od 2 do 8 rokov. Ak by teda bol Imrich Bihercz  uznaný za vinného, sudca bude mať možnosť uložiť mu podmienečný trest, alebo ho prípadne odsúdiť na domáce väzenie.

Mafiánske vzťahy?

Imrich Bihercz je bratom toho Gábora Bihercza, ktorého meno sa v posledných rokoch viackrát objavilo v mafiánskych kauzách zo Žitného ostrova, ako aj Dolného Chotára. Viacero obžalovaných a svedkov v súdnych konaniach vypovedalo, že tento muž z Čierneho Brodu mohol byť členom galantskej vetvy dunajskostredskej zločineckej organizácie vedenej Lajosom Sátorom.

Rodina Biherczovcov mala niekoľko podnikov aj s Františkom Dorom, bývalým primátorom Dolného Chotára.

Imrich Bihercz a viacerí členovia jeho rodiny boli tiež uvedení ako vlastníci spoločnosti Golden Tobacco, ktorá prevádzkovala továreň na cigarety v obci Vozokany (okres Galanta). V továrni sa od roku 2016 pravdepodobne niekoľko rokov vyrábali tabakové výrobky nelegálne – teda bez kolkov. O tomto svedčil Ľudovít Makó, bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy, ktorého pravdepodobne pravidelne podplácali, aby nad výrobou zatváral oči. V tom čase však už jediným členom rodiny Biherczovcov, ktorý figuroval ako vlastník továrne, bol Gábor.

Autori tohto článku

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program