Hlavným dílerom srbskej drogovej mafie na Žitnom ostrove mohol byť muž z Dunajskej Stredy, podozrivý z miliónového podvodu

camera

1

Hlavným dílerom srbskej drogovej mafie na Žitnom ostrove mohol byť muž z Dunajskej Stredy, podozrivý z miliónového podvodu

Ilustrácia - Erik Poroknovec 

Zdieľať

Koncom októbra sa na Špecializovanom trestnom súde začne proces proti 17 obvineným, ktorí sú podozriví z obchodovania s kokaínom a metamfetamínom v rámci organizovanej zločineckej skupiny. Za všetkým údajne stojí rodina Nikolovovcov, ktorá, ako tvrdia úrady, koordinovala obchod s drogami od Rakúska až po Žitný ostrov. Medzi obvinenými sa objavili aj zvučné mená z podsvetia: bývalý vyberač výpalného z Dunajskej Stredy, Róbert Vajda, bratislavský vyšetrovateľ a dokonca aj 79-ročná žena.

Dňa 8. februára 2023 Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci operácie Koloseum zadržala 11 osôb. Medzi zatknutými boli aj viacerí členovia rodiny Nikolovovcov so srbskými koreňmi, ktorí podľa úradov cez rozsiahlu dílerskú sieť zaplavili západné Slovensko kokaínom a metamfetamínom.

Náš portál získal na základe žiadosti o sprístupnenie informácií anonymizovaný návrh obžaloby od prokuratúry, ktorý odhaľuje štruktúru a fungovanie údajnej zločineckej skupiny. 

Podľa prokuratúry Miloslav Nikolov, považovaný za hlavu klanu, najneskôr v roku 2014 založil svoju organizovanú zločineckú skupinu, do ktorej postupne zapojil aj svojich najbližších rodinných príslušníkov. Tí zaujali najvyššie pozície v gangu, pričom jeho syn, Filip Nikolov, sa časom stal druhým najvýznamnejším mužom v klane.

Drogová cesta

Podľa prokuratúry získavali Nikolovovci drogy z Francúzska, Holandska a od albánskej komunity v Rakúsku. Kokaín a metamfetamín boli prevažne skladované v rodinnom dome v Kittsee, kde mali voľný prístup len vyššie postavení členovia klanu a priamo od Miloslava Nikolova si preberali zásoby drog.

Členovia zločineckej skupiny následne pašovali drogy cez hranice, kde ich odovzdávali menším dílerom, ktorí ich distribuovali konečným užívateľom. Peniaze od klientov potom putovali opačnou cestou – cez menších dílerov a vyššie postavených členov gangu a nakoniec skončili v dome v Kittsee. Každý si, samozrejme, zobral svoj podiel z výnosu.

Podľa prokuratúry však toto nebola jediná distribučná drogová cesta.

Do obchodu boli zapojení aj Nikolovova manželka, dcéra, syn a dokonca aj jeho 79-ročná matka. Táto staršia žena je obvinená z toho, že do jej bytu chodievali díleri, ktorí od nej kupovali metamfetamín. Získané peniaze potom odovzdávala svojmu synovi.

Dunajskostredská spojka

Na konci októbra sa na lavicu obžalovaných posadí aj Róbert Vajda. Podľa obžaloby mal tento muž, pôvodom z Veľkých Úľan v Galantskom okrese, žijúci v Dunajskej Strede, patriť medzi vyššie postavených členov zločineckej organizácie. Údajne predával drogy, ktoré získaval od klanu Nikolovovcov, práve v Dunajskej Strede.

Prokuratúra tvrdí, že Vajda bol jedným z hlavných dílerov drogového kartelu a distribúciu metamfetamínu zabezpečoval buď osobne, alebo prostredníctvom svojich dílerov. V obžalobe je uvedený aj konkrétny prípad, pri ktorom mal Vajda pred umývačkou áut v Dunajskej Strede odovzdať 250 gramov pervitínu v hodnote minimálne 7500 eur.

Róbert Vajda figuruje aj v inej kauze. Polícia ho obvinila, že ako výkonný riaditeľ dunajskostredskej firmy Sloni, ktorá mala v portfóliu vymáhanie pohľadávok, si podvodmi prisvojil viac ako 1 milión eur.

Přečtěte si také

Vajda v minulosti popieral, že by mal čokoľvek spoločné s touto zločineckou organizáciou. „Pravda je taká, že sa to nikdy nestalo,“  – vyhlásil obvinený v júli pre náš portál.

V súvislosti s drogovou kauzou bol tento muž vo väzbe celý rok, odkiaľ ho prepustili vo februári tohto roku. V súčasnosti je v domácom väzení v Dunajskej Strede a nosí elektronický monitorovací náramok.

Policajná mafia

Obžaloba tiež tvrdí, že klan Nikolovovcov mal rozsiahle kontakty v polícii. Medzi 17 obvinenými je aj Roman Fačkovec, ktorý až do svojho zatknutia pracoval ako vyšetrovateľ na Krajskom riaditeľstve policajného zboru v Bratislave.

Podľa prokuratúry Fačkovec poskytoval zločineckej skupine informácie. Vopred ich upozorňoval na plánované razie, informoval o podrobnostiach vyšetrovaní proti členom klanu a dokonca vyzrádzal informácie z vyšetrovacích spisov.

Za tieto služby údajne dostával mesačný “plat” priamo od zločineckej organizácie.

Je však pravdepodobné, že klan nebol závislý len na Fačkovcovi:

“Miloslav Nikolov svojim vplyvom zabezpečoval ochranu skupiny, ale aj spoločenské postavenie v zločineckom prostredí, a to aj prestredníctvom kontaktov na polícii a v justičnom prostredí čím sa obv. Miloslav Nikolov vôbec netajil a nemal obavu pred vykonaním zásahu policajnými zložkami” – píše sa v obžalobe.

Pokus o vraždu so sombrerom

Miloslav Nikolov sa postavil pred súd osem mesiacov po zásahu NAKA. Tento proces sa však netýkal jeho drogových aktivít, ale išlo o starší prípad pokusu o vraždu, ktorým sa zaoberal Krajský súd v Bratislave.

V roku 2009 Nikolov v podzemnej garáži v Bratislave, v lyžiarskej maske a sombrerom na hlave, zaútočil na Kamila Harsányiho, blízkeho k Takáčovmu klanu. Nikolov práve demoloval Harsányiho auto, keď ho prichytil strážnik.

Muž pištoľou udrel strážnika po hlave, ktorý sa potom pokúsil ujsť z miesta. Vtedy Nikolov stlačil spúšť, ale zbraň nevystrelila.

Sudca Peter Šamko odsúdil Miloslava Nikolova v novembri 2023 na osem rokov väzenia.

Autori tohto článku

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program