7
V Budapešti, v XV. obvode, v "Kicsi" kaviarni, dňa 2. februára 1999, popravili Györgya Döxhera a Marina Dimitrova Dimova, známeho ako "Bulharský Misi", pred desiatkami svedkov. (Zdroj: Arcanum.hu / Fotka: Szigetváry Zsolt)
MAĎARSKO – Na utorkovom (1. októbra) pojednávaní v súvislosti s vraždou z roku 1999, pri ktorej v Budapešti zahynul Döcher György, došlo popri inom aj k vypočúvaniu svedkov. Na ostatnom pojednávaní pred budapeštianskym Mestským súdom sa ukázalo, že existuje podozrenie, že obžalovaný sa pokúšal cez svoju manželku a jedného z obhajcov ovplyvniť svedka tak, aby krivo svedčil o atentáte spred 25 rokov, ktorý si vyžiadal dve obete. Ak sa pokus o ovplyvnenie svedka preukáže, obžalovaný aj jeho obhajca môžu za to zaplatiť vysokú cenu.
Prípad úzko súvisí s aktivitami dunajskostredskej mafie, a to nielen preto, že predpokladaní páchatelia boli členmi obávanej zločineckej skupiny zo Žitného ostrova. Podľa úradov došlo k dohode medzi budapeštianskym zločincom známym ako Turek, vlastným menom Alex Uszikov (pred zmenou mena Haris Sándor), a Lajosom Sátorom:
- Najprv pomohol Sátor Turekovi zlikvidovať jeho najlepšieho priateľa, Döchera Györgya, v XV. obvode Budapešti.
- Na oplátku sa niekoľko týždňov nato Turek zúčastnil na masakre klanu Pápayovcov v Dunajskej Strede, čím umožnil Lajosovi Sátorovi po dvojročnej mafiánskej vojne opäť získať kontrolu nad Žitným ostrovom.
Z objednávky vraždy Györgya Döchera a „Bulharského Miša“ v Budapešti je obvinený Turek, teda Alex Uszikov, a zo samotného vykonania činu obvinili Károlya Bodokyho, z Rimavskej Soboty. Podľa obžaloby mu ako šofér slúžil Árpád Szamaránszky, prezývaný „Paprika“, ktorý zomrel pri autonehode v roku 2005.
Obžalovaní, ktorí už presne tri roky trávia vo vyšetrovacej väzbe, ani tentoraz neboli prítomní v súdnej sieni. Do procesu boli zapojení prostredníctvom videokonferenčného hovoru. Uszikova prepájali zo Sátoraljaújhelyu, zatiaľ čo Bodoky-ho z budapeštianskeho väzenia na Kozmovej ulici.
Skôr než sa však v utorok (1. októbra) súdne pojednávanie vecne začalo, prokurátorka dr. Andrea Takács informovala súd, že má dôležité oznámenie. Prokurátorka dostala v deň pojednávania oficiálnu správu, v ktorej sa uvádza, že voči prvvostupňovému obžalovanému, jeho manželke a advokátovi bolo zahájené trestné konanie.
„Úrad národnej kriminálnej agentúry Pohotovostnej polície informovalo, že 30. septembra bol Alex Uszikov, Krisztína Usziková a tu prítomný dr. Attila András Soltész vypočutí ako podozriví z pokusu o trestný čin navádzania na krivú výpoveď,”
– informovala účastníkov procesu dr. Andrea Takács s tým, že plánuje požiadať o zaslanie vyšetrovacích spisov, pretože je presvedčená, že tento prípad môže súvisieť s práve prebiehajúcim trestným konaním.
Môžu tvrdo naraziť
Reagujúc na nové informácie, sudca dr. Sándor Berczeli naznačil, že v bude pravdepodobne musieť rozhodnúť o vylúčení obhajcu dr. Attilu Andrása Soltésza z prebiehajúceho súdneho procesu. Zákon o trestnom konaní totiž jednoznačne uvádza: obhajcom nemôže byť osoba, ktorá v danej veci alebo v súvislosti s ňou vystupuje ako obvinený.
K vylúčeniu advokáta však dôjde len v prípade, že sa preukáže, že údajné ovplyvňovanie svedka súvisí s prípadom vraždy Döchera. V tomto okamihu však ani prokuratúra, ani súd nemajú oficiálne a presné informácie, a právnici Uszikova sa k prípadu nevyjadrili.
Soltész Attila András zostal v súdnej sieni a len stručne poznamenal, že oficiálne orgány považujú celé vyšetrovanie za “dôverné”.
Policajné vyšetrovanie troch obvinených vedie Odbor boja proti organizovanému zločinu Národnej kriminálnej agentúry. Za trestný čin navádzania na krivú výpoveď hrozí trest odňatia slobody až na tri roky.
Ak by sa ukázalo, že k pokusu o ovplyvnenie svedka naozaj došlo a že je spojený so súdnym procesom v prípade vraždy Döchera, súd by mohol tento fakt využiť ako dôkaz proti obvinenému Uszikovovi. V prípade, že by sa preukázala vina obvinených, Uszikovovho obhajcu by mohli zbaviť práva vykonávať advokátsku činnosť.
O novom trestnom konaní sme sa informovali aj na tlačovom oddelení Prezídia policajného zboru, ale do času vydania nášho článku sme nedostali odpoveď.
Sátor, ten „veľmi tvrdý človek“
Počas pojednávacieho dňa, prerušovaného technickými prestávkami, sa podarilo vypočuť iba troch svedkov. Všetci traja boli bývalými známymi Györgya Döchera. Dvaja z nich však nevedeli poskytnúť žiadne relevantné informácie týkajúce sa motívu vraždy alebo totožnosti páchateľov.
Jeden zo svedkov bol však v čase atentátu prítomný v kaviarni Kicsi. Tento muž bol Döcherovým „pomocníkom“ a jeho úlohou bolo každý deň ráno odviezť Döchera z väzenia a popoludní ho tam opäť vrátiť – keďže vedenie väznice mu umožnilo počas výkonu trestu pracovať mimo väzenia.
„Neprezradím žiadne tajomstvo, keď poviem, že v skutočnosti nepracoval. Skôr hrával biliard,“
– uviedol svedok. Jeho spoluhýči s ním podľa svedka neradi hrávali, lebo hoci túto hru miloval, veľmi mu nešla, čo spôsobovalo, že bol veľmi nahnevaný, keď prehral.
Svedok len pár minút predtým, než bol Döcher a jeho spoločník popravení, vstal od ich stola v kaviarni. Vraždiaci útočník ponechal pritom nažive Döcherovu manželku, ktorej priamo pred jej očami padali výstrely z automatickej zbrane. V tom čase muž na druhom konci miestnosti ťukal do herného automatu, keď začul tupé zvuky výstrelov. Utkvel mu v pamäti obraz útočníka s kapucňou a dlhým kabátom, ktorého tvár zakrýval šál, ale na ďalšie detaily si už nespomínal. Po výstreloch, rovnako ako ostatní hostia, okamžite vybehol z kaviarne.
Muž si spomenul, že v období pred dvojnásobnou vraždou videl v tej istej kaviarni aj Lajosa Sátora. Hoci dunajskostredského mafiánskeho bossa osobne nepoznal, zapamätal si, že Döcher o ňom povedal, že je to “veľmi tvrdý človek.”
Nasledujúci svedok bol Döcherov bývalý spoluväzeň, ktorý bol prepustený v roku 1996 a niekoľko rokov s ním chodieval cvičiť.
„Niekto musel Gyuriho zradiť,“ – tvrdil svedok už pri svojom policajnom výsluchu v roku 1999, a tento názor zopakoval aj na tomto pojednávaní.
V tomto bode hlavný obžalovaný hlasno vyjadril svoj súhlas. Turek zdôraznil, že podľa neho niekto musel poskytnúť signál, že Döcher sedí za stolom. Inak by vrah riskoval, že vstúpi do kaviarne „naslepo“ v nádeji, že tam nájde cieľovú osobu. Obžalovaný však tento scenár považoval za nepravdepodobný.
Uszikov tiež upozornil na zvláštnu skutočnosť, že vrah použil vchod, ktorý ponúkal dlhšiu cestu, namiesto bočných dverí, cez ktoré by nemusel prejsť celou kaviarňou, kým by sa dostal k Döcherovmu obľúbenému stolu v zadnom rohu miestnosti.
„Sanyi dal zabiť Gyuriho“
Posledné vypočúvanie v rámci tohto súdneho pojednávania prinieslo najviac podstatných informácií. Svedok István, ktorý v 90. rokoch prevádzkoval autobazár, sa dostal do kontaktu s nerozlučnou dvojicou Turekom a Döcherom, keď títo dvaja prišli do jeho bazáru. Hoci vedel, že ide o známe postavy podsvetia, neprekážalo mu to. Na jednej strane, v tom chaotickom období sa kriminálne kruhy často zaoberali autami, na strane druhej mu Döcher a jeho partia pomohli získať späť niekoľko vozidiel, ktoré mu ukradli zlodeji áut.
Svedok takto opísal Györgya Döchera a Alexa Uszikova, ktorého vtedy ešte volali Haris Sándor: „Dve úplne odlišné osobnosti… Sanyi bol viac zameraný na peniaze a násilnejší, konal viac z hnevu, alebo z pomsty. Gyuri bol kultivovanejší, mal širší rozhľad, rýchlejšie myslel. (…) Keď rokovali s niekým, Turek ho vždy chcel zbiť, ale Gyuri ho chcel chrániť. (…) Nazval by som ich dobrým a zlým. Dobrý bol Gyuri, zlý bol Sanyi.”
István neskôr nadviazal bližší vzťah s Döcherom a ich priateľstvo sa prehĺbilo aj na rodinnej úrovni. V tom čase vlastnil István diskotéku Colosseum a využíval služby Döchera a Tureka, pričom zamestnával ľudí, ktorých mu odporúčali, ako vyhadzovačov. Svedok tvrdil, že Döcherovi ani Turekovi nikdy osobne neplatil za tieto služby peniaze za ochranu, iba vyplácal ich zamestnancov. V tomto momente však vznikla ostrá výmena názorov medzi obvineným a svedkom. Výmena názorov prebiehala takto:
Turek: Neviem, prečo sa to teraz snažíš poprieť, ale platil si nám každý mesiac. S Gyurim som to vždy zúčtoval.
István: To nie je pravda. Platil som ľudí, ale vám som peniaze nedával.
Turek: Tak prečo sme to robili? A ďalej ti poviem, v roku 1997 som kúpil pozemok na kopci. Stál ma štyri milióny forintov a tie peniaze som dostal od teba.
István: Áno, odvtedy som ich nevidel naspäť.
Turek: Nie, lebo to nebolo ako dar.
István: Nedal som to ako dar, požičal som ti ich.
Turek: Dal si mi ich ako odmenu. Až do Gyuriho smrti si nám platil každý mesiac. Nehovoril by som tomu peniaze za ochranu… Platil si za naše služby, aby neboli problémy.
Svedok tiež uviedol, že po vražde to bol Turek, kto odovzdal Döcherovu urnu jeho vdove. Zaujímavé však je, že Turek sa s urnou zastavil aj za Istvánom v autobazáre, čo mu prišlo čudné. V reakcii na to Uszikov povedal, že urnu tam priviezol, aby sa István mohol so svojim bývalým priateľom.
Z Istvánovej výpovede tiež vyplynulo, že od Döcherovej vdovy neskôr počul túto vetu:
„Sanyi dal zabiť Gyuriho.“
Aj keď je pravda, že takéto tvrdenie od nikoho iného nikdy nepočul, a bolo to prvýkrát a naposledy, čo mu niekto niečo také povedal. „Pre mňa bola Gyuriho smrť rovnakou tragédiou ako pre kohokoľvek iného,“ bránil sa Uszikov, no nedokázal vysvetliť, prečo ho vdova obvinila.
Druhý obžalovaný, Bodoky Károly, počas celého pojednávania neprejavil žiadny záujem, nemal žiadne otázky ani pripomienky.
Trestný proces bude pokračovať 3. októbra ďalším vypočúvaním svedkov.