1
Fotografia autora
Na Bratislavskom hrade sa stretli maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó (Fidesz) a poverený predseda slovenského parlamentu Peter Žiga (Hlas). Okrem tém zahraničnej a hospodárskej politiky diskutovali aj o sprísnení slovenského jazykového zákona. Žiga uviedol, že sa neplánuje zmena súčasného stavu, zatiaľ čo Szijjártó vyhlásil, že nie je dôvod na obavy.
Na tlačovej konferencii po rokovaní Peter Žiga vyhlásil, že slovenská vláda ani parlament neplánujú meniť právne prostredie týkajúce sa používania jazykov národnostných menšín a nemajú v úmysle prísnejšie obmedzovať používanie maďarčiny. Zároveň však chce vláda zlepšiť infraštruktúru v južných regiónoch, najmä rozvoj cestnej siete a výstavbu mostov. Poverený predseda parlamentu tieto plány označil za „zlepšenie kvality života národnostných menšín“.
Na otázku portálu Parameter, ako je možné sprísniť jazykový zákon bez toho, aby obmedzoval používanie jazykov menšín, Žiga poskytol vyhýbavú odpoveď. Uviedol, že návrh zákona musí najskôr prejsť medzirezortným pripomienkovaním a potom ho musia schváliť vláda aj parlament. „Myslím si, že bude dostatok priestoru na diskusiu a na otvorenie otázok, ktoré by boli v akomkoľvek nesúlade s naším prezentovaním dvojstranných vzťahov,“ povedal Žiga a ukázal na Szijjártóa. „Preto si nemyslím, že by sa nejakým spôsobom obmedzovala alebo znižovala kvalita života maďarskej menšiny na Slovensku,“ dodal.
Žiga zároveň poznamenal, že na medzinárodnej scéne je v súčasnosti mnoho vážnych problémov, aj bez toho, aby sa narušovalo status quo právneho postavenia menšín na Slovensku.
Po stretnutí Szijjártó uviedol, že v súvislosti s plánovanou novelou jazykového zákona ho jeho partner uistil, že nedôjde k žiadnym zmenám v súčasnom status quo menšín. „Dnes som od pána predsedu dostal jednoznačné uistenie, že prípadné nové jazykové predpisy nijakým spôsobom neohrozia používanie materinského jazyka pre menšiny žijúce na území Slovenska,“ povedal po stretnutí maďarský minister zahraničných vecí.
Zdôraznil, že so Žigom má aj osobne dobrý vzťah. „Nepamätám si jediný prípad, kedy by pán predseda niečo prisľúbil a veci sa vyvinuli inak,“ dodal s tým, že Žigov sľub pre neho predstavuje záruku.
Ako o tom informoval aj portál Parameter, návrh na zmenu zákona o štátnom jazyku bol od začiatku motivovaný snahou o jeho sprísnenie. Písali sme aj o tom, že podľa uniknutého návrhu by v určitých situáciách mohlo dôjsť k zákazu používania maďarského jazyka, pričom za porušenie by hrozili drakonické pokuty až do výšky 20-tisíc eur. Ministerstvo kultúry by tak sprísnilo jazykový zákon na úroveň z čias Mečiara. Viacerí sa pre náš portál vyjadrili, že návrh má protimaďarský nádych a je ťažké, ak nie nemožné, sprísniť jazykový zákon bez toho, aby obmedzoval používanie jazykov menšín.
Preto sme sa na pondelkovej tlačovej konferencii spýtali Szijjártóa, či by maďarská vláda zasiahla voči slovenskej, ak by sa v praxi ukázalo, že novelizovaný zákon obmedzuje používanie maďarského jazyka na Slovensku. Maďarský minister sa opätovne odvolal na Žigov prísľub, že slovenská strana neprijme zákon, ktorý by zhoršil postavenie maďarskej komunity. „Myslím si, že máme dobrú nádej, že sa nevytvorí situácia, ktorá by si vyžadovala zásah,“ odpovedal Szijjártó, no dodal, že počas legislatívneho procesu bude maďarská aj slovenská strana komunikovať o tejto téme, aby sa predišlo problémom.
Skôr než sa Szijjártó stretol so Žigom, rokoval aj s vedením Maďarskej aliancie. „Péter Szijjártó počas svojej návštevy potvrdil stanovisko Maďarskej aliancie, že žiadna novela jazykového zákona nesmie byť prijatá na úkor národnostných komunít,“ uviedla strana na svojej sociálnej sieti.