Od nedele je katastrálny register a s ním prepojené informačné systémy, ktoré spravuje Úrad geodézie, kartografie a katastra, prakticky nefunkčný. Situácia, ktorá sa mohla zdať banálna, teraz výrazne blokuje prácu v mnohých oblastiach. V tejto súvislosti sme oslovili úrady a odborníkov z Dunajskej Stredy a Galanty.
„V pondelok sme dostali e-mail, v ktorom nás informovali, že existuje nejaký problém a katastrálne úrady budú zatvorené. Uvádzalo sa v ňom, že máme čakať na ďalšie pokyny,“ prezradil na našu otázku Norbert Rudický, prednosta Okresného úradu v Dunajskej Strede.
Čo sa vedelo v posledných dňoch:
- Katastrálny informačný systém na Slovensku mohol čeliť kybernetickému útoku, od utorka zostali katastrálne úrady zatvorené.
- Portál Živé.sk, patriaci pod Aktuality, vo štvrtok informoval, že prostredníctvom ransomvéru požadujú útočníci sedemcifernú sumu v dolároch za obnovenie prístupu k údajom v registri.
- Ústredný katastrálny úrad tvrdí, že nedošlo k prieniku do jeho databázy a že vlastnícke práva ani údaje o vlastníkoch neboli pozmenené. Pokúšajú sa obnoviť databázu prostredníctvom viacerých úrovní bezpečnostných záloh.
- Strana PS požaduje odstúpenie ministra vnútra, ktorý však odmieta zodpovednosť za incident.
- Na šiesty deň po incidente sa pod vedením Roberta Fica zišla Rada bezpečnosti štátu, ktorá za možného páchateľa označila Ukrajinu.
Norbert Rudický pre náš portál uviedol, že na miestnej úrovni nemá zmysel zvolávať Bezpečnostnú radu, keďže nič neohrozuje ani životy ľudí, ani ich majetok. Podľa jeho slov by sa na katastrálny úrad teoreticky mohli podať návrhy, ale nemá to význam.
„Počítače nie je možné zapnúť, momentálne s nimi nie je možné nič robiť. V takomto rozsahu sa ešte nič podobné nestalo. Všetci čakajú na pokyny, ostatné oddelenia úradu sú tiež v pohotovosti,“ uviedol.
Katastrálny register totiž neovplyvňuje prácu len jednej sekcie úradu, ale je nevyhnutný aj pre pozemkový a lesný odbor, ako aj pre odbor životného prostredia. Konania, ktoré prebiehajú na týchto odboroch, sú takisto obmedzené.
Zaujímalo nás tiež, čo by sa stalo, ak by register zostal dlhodobo, alebo úplne nedostupný. Prednosta úradu uviedol, že všetky údaje sú dostupné aj na papierových mapách a dokumentoch, ich overovanie by však vyžadovalo veľa času.
Kolaudácia je nemožná
Jednou z najviac zasiahnutých oblastí katastrálnym kolapsom je stavebníctvo. Riaditeľ Spoločného stavebného úradu v Dunajskej Strede, Juraj Hervay, v tejto súvislosti uviedol, že tento týždeň sa vôbec nemôžu zaoberať novými podaniami na schvaľovanie.
„Pri podaniach, ku ktorým ešte neboli vytlačené katastrálne mapy, alebo listy vlastníctva, sa nemôžeme pohnúť ďalej, pretože k nim nemáme prístup. Nevieme si ani pozrieť, kto sú susedia, koho treba o konaní informovať,“ – zdôraznil.
Ak sú tieto informácie dostupné z predchádzajúcich fáz konania, kolaudačné konanie môže prebehnúť, no na procese sa podieľajú aj ďalší odborníci, ako napríklad geodeti, ktorí pripravujú geometrický plán.
Nie je možné umiestniť budovy na mapu
Csaba Blazsek, geodet z Galanty, vysvetlil, že ich práca je z 80 % naviazaná na katastrálnu geodéziu, ktorá spočíva v meraní nehnuteľností a vkladaní údajov do katastrálneho registra.
„Z tohto registra získavame údaje o nehnuteľnostiach, mapy, listy vlastníctva, a prostredníctvom našich unikátnych identifikátorov aj informácie, ktoré bežní ľudia nemajú k dispozícii. Tento systém je však teraz úplne zablokovaný, stránky nie sú dostupné. To znamená, že sú nedostupné nielen pre laikov, ale aj pre odborníkov,“ – zdôraznil.
„Existuje aj iný systém, ktorý spravuje Geodetický a kartografický ústav, a to SKPOS, teda Slovenská priestorová observačná služba, ktorá podporuje určovanie polohy na základe technológie GNSS (Globálny navigačný satelitný systém). Dnes, aby sme mohli niečo zamerať, musíme sa na tento systém pripojiť. Ten zabezpečuje spojenie medzi satelitmi a našimi zariadeniami, čím garantuje presnosť. Tento systém však momentálne tiež nefunguje,“ dodal.
Geodet síce dokáže zmerať rozmery budov, napríklad ich dĺžku a šírku, no nedokáže ich zakresliť do mapy. „Existujú staré metódy, na základe ktorých by sme to vedeli určiť pomocou príslušných výpočtov na počítači, ale moderné metódy merania vyžadujú použitie systému SKPOS,“ poznamenal.
Geometrický plán, ktorý vytvárajú, je nevyhnutný na vydávanie kolaudačných povolení, ale aj na iné právne úkony, ktoré sa bez neho nemôžu uzavrieť. Juraj Hervay uviedol, že potrebné dokumenty môžu bez dostupných údajov nanajvýš pripraviť.
„Klient by si mohol priniesť mapu sám, ale tú môže získať len z katastrálneho úradu, ktorý momentálne nefunguje. Neustále sa pripájame na katastrálne portály, kontrolujeme ich, potrebujeme tieto údaje, no teraz k nim nemáme prístup,“ zdôraznil.
Problémy s predajom nehnuteľností a úvermi
Nedostatok údajov o nehnuteľnostiach spôsobuje problémy aj realitným maklérom a úverovým poradcom. Tomás Miške, riaditeľ realitnej kancelárie Bosen Group a zároveň vedúci pobočky poisťovne ČSOB v Dunajskej Strede, uviedol, že v súčasnosti môžu riešiť iba tie prípady, kde už boli listy vlastníctva nedávno podané alebo vytlačené.
„Keď pridávame nehnuteľnosť do nášho systému, kontrolujeme cez katastrálny portál, aká je jej rozloha, aké parcely a čísla k nej patria. Momentálne to vieme vyriešiť iba vtedy, ak má klient aktuálny list vlastníctva. Pri predaji nehnuteľnosti nemôžeme pripraviť kúpno-predajnú zmluvu, pretože nedisponujeme aktuálnymi údajmi k dnešnému dátumu. Aktuálne máme dve nehnuteľnosti, ktorých predaj sa kvôli tomu oneskoruje,“ vysvetlil.
Dodal, že banky neposkytnú klientom úver bez zápisu záložnej zmluvy do katastra nehnuteľností. Mnohí pritom majú pri takýchto úveroch stanovené termíny splatnosti.
To isté platí aj pre refinancovanie úverov, ktoré sú viazané na konkrétny dátum. Ak však v čase uplynutia fixácie úrokovej sadzby nie je možné získať informácie o nehnuteľnosti, ktorá je zaťažená úverom, klienti nemôžu refinancovať zadarmo, ale až neskôr za poplatok.
Výpadok ovplyvňujú aj poistenia, hoci nie v takej miere ako vyššie spomenuté oblasti. Miške vysvetlil, že pri poistení bytu môže nastať situácia, keď klient nepozná číslo svojho bytu v rámci daného bytového domu, a tieto údaje je možné získať iba z katastra nehnuteľností. V prípade potreby ich však možno doplniť neskôr.
„V prípade škodovej udalosti si likvidátor skontroluje list vlastníctva, čo momentálne nie je možné. Nemám však informácie o tom, že by poisťovňa v posledných dňoch kvôli tomuto problému nevyplatila náhradu za menšie škody. Ak by však napríklad zhorel dom, určite by sme čakali na obnovenie prevádzky katastra,“ dodal.
Katastrálny portál je jedným z najdôležitejších informačných systémov v krajine. Ako vyplýva