Na plynovom biznise Orbána a Fica má profitovať maďarský prepravca plynu

camera

1

Na plynovom biznise Orbána a Fica má profitovať maďarský prepravca plynu

Viktor Orbán a Robert Fico (Foto: TASR – archív)  

Zdieľať

Viktor Orbán v Bratislave vyhlásil, že podporuje Roberta Fica v snahe, aby Slovensko aj naďalej nakupovalo ruský plyn cez Maďarsko. Maďarský premiér však už nahlas nepovedal, že tento obchod je výhodný predovšetkým pre maďarského prepravcu plynu, pričom energetická surovina dovážaná zo západu by nebola o veľa drahšia.

Ako sme už informovali, Viktor Orbán (Fidesz) a Robert Fico (Smer) v utorok rokovali v Bratislave okrem iného aj o tom, ako zabezpečiť, aby Slovensko mohlo naďalej získavať ruský plyn. Tento energetický zdroj totiž už cez Ukrajinu z Ruska na Slovensko neprúdi. Maďarský predseda vlády uistil svojho slovenského partnera, že Maďarsko dokáže smerom na Slovensko presmerovať významné množstvo ruského plynu. Do Maďarska totiž ruský plyn stále prúdi cez plynovod z Turecka. Jedným z mála konkrétnych výstupov z tlačovej konferencie bolo vyhlásenie Orbána, že Maďarsko zvýši kapacitu potrubia, ktoré spája Maďarsko so Slovenskom, pričom cez neho bude môcť ročne pretekať takmer o miliardu kubických metrov plynu viac ako doteraz.

Attila Holoda, odborník na energetický trh, pre Parameter uviedol, že kapacita potrubia, ktoré spája Maďarsko so Slovenskom v oblasti Balassagyarmatu, bola doteraz približne 1,5 miliardy kubických metrov ročne. „Túto kapacitu akciová spoločnosť Földgázszállító Zrt. zvýšila vybudovaním nových kompresorových staníc. Tým sa umožnilo, aby spomínaný dodatočný objem takmer jednej miliardy kubických metrov ročne smeroval na Slovensko,“ povedal odborník. Földgázszállító Zrt. je vlastnená spoločnosťou MOL. Holoda zdôraznil, že ročná spotreba zemného plynu na Slovensku sa pohybuje okolo 4 miliárd kubických metrov, pričom potrubie z Maďarska dokáže zabezpečiť približne 55-58 % tejto potreby. Zvyšných 1,5 miliardy kubických metrov možno získať aj inými cestami.

„S najväčšou pravdepodobnosťou je možné zabezpečiť tieto dodávky z Poľska a Česka,“ uviedol Holoda s tým, že kapacita potrubí smerujúcich do Poľska bola nedávno taktiež zvýšená. Slovensko tak môže jednoducho nakupovať skvapalnený zemný plyn (LNG), ktorý prichádza do poľských prístavov.

Orbánov biznis

Odborník však poukazuje na to, že ak Maďarsko dodá zemný plyn na Slovensko, ide zároveň o veľmi výhodný obchod aj pre Budapešť. „Zatiaľ čo sa Viktor Orbán snaží prezentovať ako hrdina a záchranca, nesmieme zabúdať, že celý tento obchod je výhodný hlavne pre maďarskú spoločnosť Földgázszállító Zrt., pretože tranzitné poplatky bude Slovensko odteraz platiť tejto firme,“ zdôraznil Holoda.

Mýtus lacného ruského plynu

Na spoločnej tlačovej konferencii s Ficom hovoril Orbán o tom, že Slovensko môže cez Maďarsko naďalej získavať cenovo dostupný zemný plyn.

Odborník však v tejto súvislosti zdôrazňuje, že cena plynu ako energetického zdroja v podstate nezávisí od toho, odkiaľ prichádza. „Viktor Orbán a Robert Fico radi zdôrazňujú, že plyn od Rusov dostávajú lacno, no to nie je pravda. Rusi totiž predávajú plyn za trhovú cenu,“ vysvetlil odborník, pričom dodal, že cena ruského plynu sa tiež riadi podľa holandskej burzy TTF. Holoda priamo označil za mýtus, že plyn z Ruska by bol lacnejší ako energetické zdroje získané z iných zdrojov. „Nikdy sme nedostávali lacný plyn z Ruska,“ dodal. Odborník tvrdí, že podstatou dlhodobých zmlúv s dodávateľmi nie je ani tak nízka cena, ako skôr predvídateľnosť a bezpečnosť dodávok.

Tranzitné poplatky

Odborník zároveň uviedol, že k trhovej cene plynu sa pridávajú aj náklady na prepravu energetického zdroja, teda tranzitné poplatky. Čím z väčšej vzdialenosti a cez viacero krajín sa musí plyn prepravovať potrubnými systémami, tým môžu byť tieto náklady vyššie. Preto podľa neho môže byť cena skvapalneného zemného plynu (LNG), ktorý sa prepravuje loďami, na termináloch na jeho príjem nižšia ako cena potrubného plynu. Slovensko môže zohrávať rolu tranzitnej krajiny aj pre plyn prúdiaci z juhu cez plynovod Turecký prúd, ktorý začína v Rusku, pokračuje cez Čierne more do Turecka a odtiaľ cez Bulharsko, Srbsko a Maďarsko. Slovensko má však aj západné prepojenie, ktorým môže využívať LNG terminály v západnej Európe.

Holoda poznamenal, že hoci prepravné spoločnosti považujú výšku tranzitných poplatkov za obchodné tajomstvo, z dĺžky jednotlivých potrubí sa dá približne určiť, aké sú tieto náklady. „Nie je to nijaká horibilná suma,“ uviedol. Dodal, že v jednotkovej cene plynu sú tranzitné poplatky v skutočnosti zanedbateľné. „Aktuálne sa cena jednej megawatthodiny plynu pohybuje okolo 47 až 49 eur. Podľa môjho názoru sa tranzitné poplatky pohybujú medzi 1 až 3 eurami,“ vysvetlil.

Autori tohto článku

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program