„Je potrebné vyjadriť náš nesúhlas s Ficokraciou“ – V piatok sa budú konať protesty v Komárne, Dunajskej Strede a ďalších mestách, obývaných maďarskou komunitou

camera

1

„Je potrebné vyjadriť náš nesúhlas s Ficokraciou“ – V piatok sa budú konať protesty v Komárne, Dunajskej Strede a ďalších mestách, obývaných maďarskou komunitou

Fotka: TASR  

Zdieľať

V uplynulých týždňoch chýbali mestá obývané maďarskou komunitou na južnom-, a juhozápadnom Slovensku – s niekoľkými výnimkami – zo zoznamu tých, ktoré sa pripojili k celoslovenským protivládnym protestom. V najbližšom kole, ktoré sa uskutoční v piatok 7.-ho februára, sa však už v mnohých mestách našli jednotlivci, ktorí sa ujali organizácie, či už ide o občianskych aktivistov, politických aktivistov, alebo miestnych poslancov.

Občiansky aktivista Ivor Švihran v jednom zo svojich nedávnych príspevkov upozornil na to, že v mestách, kde boli organizované protesty, sa na nich zúčastnilo najmenej 5-10 % obyvateľov (v niektorých prípadoch, ako v Bratislave či v Banskej Bystrici, dokonca ešte viac). Najnižší podiel účasti bol však zaznamenaný práve v mestách s výraznejším zastúpením maďarskej menšiny a dvojjazyčného obyvateľstva – v Nových Zámkoch a Rimavskej Sobote. Okrem toho sa demonštrácie organizovali iba v niekoľkých ďalších mestách s maďarskou komunitou, ako sú Šaľa, Levice a Veľký Krtíš, hoci v minulosti, napríklad po vražde Jána Kuciaka, sa protesty konali aj v Dunajskej Strede a Komárne.

Aktivista pripisuje neprítomnosť Maďarov z Južného Slovenska na protestoch aj silnému vplyvu maďarských vládnych médií, ktoré v poslednom období referujú o Smere, ba dokonca aj o SNS – strane, ktorá v minulosti obmedzovala práva maďarskej menšiny – v pozitívnom svetle. Dokonca ani skutočnosť, že ministerka kultúry Martina Šimkovičová plánovala otvoriť tému používania materinského jazyka cez sprísnenie jazykového zákona, nedostala v týchto médiách veľkú pozornosť.

Zdá sa však, že v niektorých prípadoch neúčasť na predchádzajúcich protestoch motivovala niekoľkých občianskych aktivistov, ktorí chceli, aby sa aj ich mesto objavilo na mape protestov.

„V poslednom čase trávim málo času v Dunajskej Strede. Istý čas som čakal, či sa toho niekto ujme. Zaujímal som sa v tíme Mier Ukrajine, či sa niekto z nich venuje organizácii protestov v okolí Dunajskej Stredy, odpoveď však bola, že bohužiaľ nie, hoci by bolo dôležité zapojiť aj južné regióny. Toto bol nakoniec impulz, pre ktorý som sa do toho pustil,“ prezradil pre náš portál občiansky aktivista a bývalý nezávislý kandidát na primátora Dunajskej Stredy, Tomáš Stredl.

„Medzi vystupujúcich som sa snažil pozvať takých ľudí, ktorí nie sú prepojení s politikou, pochádzajú z oblastí, odkiaľ vláde adresovali otvorené listy, alebo ktorých práca vlády zasiahla najviac,“ zdôraznil.

Doteraz sa mu podarilo osloviť osobnosti z viacerých oblastí, ktoré na podujatí vystúpia. Medzi nimi je napríklad psychiater, spisovateľ a publicista Péter Hunčík, historik Patrik Dubovský z Ústavu pamäti národa, kultúrny organizátor občianskeho združenia NFG Lali Tóth, ochranárka prírody Patrícia Krausová a s veľkou pravdepodobnosťou aj slamerka Veroni Gyenge.

„Snažil som sa osloviť ľudí zo slovensko-maďarského prostredia, aj takých, ktorí možno nepochádzajú odtiaľto, ale majú čo povedať k súčasnej situácii,“ povedal Stredl. Podľa neho je o podujatie značný záujem a dostal viacero ohlasov, že ľudia sú radi, že sa k protestom konečne pridáva aj Dunajská Streda.

Z podobných dôvodov sa do organizácie pustil aj Tamás Fördős z Komárna.

„Je nevyhnutné, aby sme vyjadrili nesúhlas s Ficokraciou – čestným, pokojným spôsobom, ale zároveň razantne,“ zdôraznil.

Dodal, že téma protestov ho zamestnáva už dlhšiu dobu, no impulzom k samotnej organizácii bol pre neho otvorený list psychiatrov a psychológov.

„Vidím, že to, čo si už nejaký čas myslím o premiérovi, teraz potvrdili aj odborníci. Považujem za svoju občiansku povinnosť, aby som sa aj ja zúčastnil. Demokraciu si naši predkovia želali celé stáročia a vybojovali ju pre nás za cenu obrovských obetí – najmenej, čo im a našim deťom dlhujeme, je postaviť sa za demokraciu, právny štát, mier, slobodu, spravodlivosť, slobodnú tlač, toleranciu a čestnosť, a to nezávisle od toho, či niekto sympatizuje s pravicovou alebo ľavicovou politikou.“

Považuje za samozrejmé, že Komárno sa na tom musí podieľať, pričom protest sa tam uskutoční v piatok od 18:00 h na Klapkovom námestí. „Sme neoddeliteľnou súčasťou Slovenska a Európy a takáto udalosť je dobrá príležitosť na to, aby sa Slováci a Maďari vzájomne podporili a spoločne vystúpili za dobrú vec, pretože činnosť Ficokracie negatívne ovplyvňuje každého bez ohľadu na národnú, etnickú, náboženskú či inú príslušnosť,“ zdôraznil.

Zatiaľ počíta so štyrmi až piatimi rečníkmi, no nie je vylúčené, že sa tento počet v priebehu týždňa ešte zvýši. Konkrétne mená však neuviedol. Politických predstaviteľov takisto neoslovoval – a ani neplánuje – chce zachovať čisto občiansky charakter podujatia, bez politických rečníkov.

Občianska iniciatíva Mier Ukrajine na svojej facebookovej stránke uviedla zoznam 32 miest, v ktorých sa protesty uskutočnia v rámci občianskeho aktivizmu. Medzi nimi sú aj viaceré mestá s maďarskou menšinou, ako Dunajská Streda, Komárno, Senec, Levice, Nové Zámky a Rimavská Sobota. Okrem toho bude protest v ďalších ôsmich slovenských mestách, kde iniciatívu prevzali zástupcovia strany Demokrati, medzi nimi Galanta, Šaľa, Rožňava a Trebišov.

Z tzv. „hlavných miest“ regiónov s maďarskou menšinou sa demonštrácie uskutočnia aj v Nitre a Revúcej. Podľa príspevku iniciatívy Mier Ukrajine sa protesty plánujú aj v 13 ďalších veľkomestách v zahraničí.

Autori tohto článku

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program