„Človeku sa otvára nožík vo vrecku“ – povedal Hájos na publikáciu ZSI, ktorá na neho podala trestné oznámenie, zatiaľ čo podľa zástupcu slovenskej komunity v Dunajskej Strede väčšine ľudí slovo „Felvidék“ neprekáža.

camera

3

„Človeku sa otvára nožík vo vrecku“ – povedal Hájos na publikáciu ZSI, ktorá na neho podala trestné oznámenie, zatiaľ čo podľa zástupcu slovenskej komunity v Dunajskej Strede väčšine ľudí slovo „Felvidék“ neprekáža.

Zolán Hájos – Fotka: András Á. Cséfalvay  

Zdieľať

Združenie slovenskej inteligencie (ZSI) ponúka vo svojom online obchode publikáciu o šírení maďarskej iredenty na juhu Slovenska, v ktorej zaradilo do ním načrtnutej konšpiračnej teórie aj viacero mimoriadne bizarných momentov. Touto publikáciou reagovalo na našu otázku týkajúcu sa trestného oznámenia. Podľa Zoltána Hájosa, primátora Dunajskej Stredy, by to mohlo vyvolať podozrenie zo šírenia poplašnej správy, pričom k činnosti a reakcii ZSI pristupuje kriticky aj Peter Sanve, predseda občianskeho združenia združujúceho miestnu slovenskú komunitu a presadzujúceho pokojné slovensko-maďarské spolužitie.

Búrka v pohári vody – to by nás mohlo napadnúť v súvislosti so správou ZSI z roku 2023. Podľa Zoltána Hájosa je však táto publikácia súčasťou vyšetrovania, ktoré v tom roku iniciovala ešte existujúca Národná kriminálna agentúra (NAKA). Na titulnej strane publikácie je fotografia pamätnej tabule dunajskostredskej organizácie Matice slovenskej, ktorej rozbité úlomky sú umiestnené vo dvore tejto organizácie. Pamätnú tabuľu postavili na počesť tých, ktorí „položili život za suverenitu a územnú celistvosť Slovenska počas maďarskej okupácie južného Slovenska v rokoch 1938 až 1945“. Treba však poznamenať, že v rokoch 1939 až 1945 existoval prvý fašistický slovenský štát, ktorý vznikol v dôsledku toho, že okupované Česko bolo pripojené k Nemecku pod vedením Adolfa Hitlera.

ZSI vo svojej štúdii uvádza, že mramorovú tabuľu, ktorá bola pôvodne umiestnená na fasáde budovy organizácie v Dunajskej Strede, pred 26 rokmi rozbil neznámy páchateľ a jej zvyšky sa odvtedy nachádzajú v záhrade inštitúcie. Podľa zostavovateľa publikácie je rozbitá a zlepená tabuľa najvýraznejším prejavom ponižovania Slovákov na južnom Slovensku.

V publikácii sa následne píše o akejsi hybridnej vojne a podľa ich interpretácie sa slovenský štát od politického zvratu v roku 1998, teda od pádu Mečiarovej vlády, úplne stiahol z najzákladnejšej úlohy – ochrany národnoštátnych záujmov. V roku 2014 do tohto prišiel dokument prijatý maďarskou vládou s názvom Koncept rozvoja Karpatskej vlasti 2030, na ktorom je postavený aj tzv. Baross Gábor Terv, regionálny hospodársky rozvojový plán pre južné Slovensko.

Následne publikácia uvádza sériu momentov, ktoré interpretuje ako protištátne aktivity v oblastiach kultúry, športu, vzdelávania, podnikania, politiky a cirkvi. Medzi nich zaraďuje rôzne spomienkové podujatia na Trianon, vyvesovanie vlajok, ale napríklad aj odhalenie sochy dunajskostredského rodáka, právnika a zakladateľa moderného maďarského súkromného práva Károlya Szladitsa, pomenovanie mestského kultúrneho strediska po Benedekovi Csaplárovi, pomenovanie ulíc po maďarských osobnostiach, slávnostný galavečer pri príležitosti Dňa maďarskej kultúry, výstavbu cirkvenej materskej školy v Smetanovom háji a mnoho ďalších.

Osobitnú kapitolu publikácia venuje veľkopodnikateľovi Oszkárovi Világimu, jeho rodine a firmám a nadáciám, ktoré sú s ním spojené. Spomína napríklad Festival Felvidék, ktorý sa v roku 2023 konal pri príležitosti osláv založenia uhorského štátu, cyklistické preteky Kukkonia či hádzanársky tábor HC DAC. Podľa zostavovateľa publikácie sa Világi pod zámienkou podpory kultúry a športu podieľa na systematickej maďarizácii južného Slovenska a postupnom vytláčaní slovenského jazyka a kultúry.

camera

3

„Človeku sa otvára nožík vo vrecku“ – povedal Hájos na publikáciu ZSI, ktorá na neho podala trestné oznámenie, zatiaľ čo podľa zástupcu slovenskej komunity v Dunajskej Strede väčšine ľudí slovo „Felvidék“ neprekáža.

Béla Halász – Fotka: András Á- Cséfalvay 

Rovnako osobitnú kapitolu v publikácii dostal aj Béla Halász, primátor Kolárova, ktorý na jednom zo zasadnutí miestneho zastupiteľstva spieval maďarskú hymnu. Kvôli tomuto činu ho ZSI taktiež zažalovalo, pričom v texte podrobne analyzovali priebeh vyšetrovania a zistenia dozorového prokurátora Okresnej prokuratúry v Komárne. Prokurátorka vtedy vyhlásila, že hypotetické úvahy podávateľa trestného oznámenia nie sú dostatočným základom na to, aby bolo možné dospieť k záveru, že predpokladaný páchateľ, teda primátor Kolárova, svojím konaním spochybnil suverenitu Slovenskej republiky, alebo podnecoval občanov k šovinistickým náladám.

ZSI vo svojom stanovisku, ktoré zaslalo aj portálu Parameter v súvislosti s trestným oznámením podaným na Zoltána Hájosa, uviedlo, že činnosť primátora vnímajú v širšom kontexte a k vyjadreniu priložili aj spomínanú publikáciu, ktorú je možné zakúpiť v ich online obchode za 15 eur. Zároveň vyjadrili ľútosť nad tvrdeniami Zoltána Hájosa, že združenie chce zastrašiť alebo vyhnať Maďarov žijúcich na Slovensku. Podľa nich by malo byť po prečítaní ich publikácie čitateľovi jasné, „komu záleží na spolužití a komu na rozdeľovaní“.

Peter Sanve, vedúci občianskeho združenia Komunita DS, ktoré združuje Slovákov v Dunajskej Strede a podporuje mierové spolužitie Slovákov a Maďarov prostredníctvom rôznych iniciatív, sa k dokumentu vyjadril tak, že slovo Felvidék väčšine ľudí nepredstavuje problém. „Treba o tom hovoriť, aj na školách, ale nie je to súčasťou našich každodenných životov. Máme omnoho väčšie problémy, ako sú ekonomická situácia, nefunkčné úrady či vojna,“ povedal.

Reagoval aj na tvrdenie ZSI, že nechce zastrašovať Maďarov, no podľa neho ktokoľvek, kto navštívi ich e-shop, môže dospieť k inému záveru. „Môžete tam totiž nájsť tričko na predaj s podobizňou Alexandra Macha, ktorý bol ministrom vnútra fašistického Slovenského štátu a bol obvinený ako spolupáchateľ jedného z najzávažnejších vojnových zločinov – deportácie Židov a Rómov do koncentračných táborov. Na túto udalosť si obyvatelia Dunajskej Stredy veľmi dobre pamätajú, existuje na ňu viacero pamätníkov. Na základe toho si vieme predstaviť, že Maďari žijúci v Dunajskej Strede, ktorí poznajú históriu a vysoko si cenia slobodu, by minimálne považovali takéto tričko za kontroverzné a mohli by sa obávať celkového spôsobu myslenia tohto združenia,“ zdôraznil.

Sanve sklamane konštatoval, že ZSI odmietlo ich pomocnú ruku v otázke zorganizovania odborného fóra, na ktorom by mohli objasniť historické udalosti. Zároveň vyjadril sklamanie nad tým, že ZSI vytvorilo tzv. slovensko-maďarskú odbornú skupinu (ktorej jedným z produktov je napríklad aj toto decembrové vyhlásenie), avšak v nej nie sú zastúpení maďarskí odborníci ako protiváha. Poukázal tiež na to, že v tejto komisii sedia bývalí aj súčasní politici. Nachádza sa medzi nimi napríklad súčasný poslanec parlamentu za Smer Ivan Hazucha, ako aj dvaja bývalí členovia SNS, Jozef Prokeš a Rafael Rafaj. Posledný menovaný pred jedenástimi rokmi už organizoval protest v Dunajskej Strede.

„Na základe toho ich zámer vyzerá úplne inak, pretože namiesto verejného záujmu môže slúžiť akýmsi politickým bojom pred prípadnými blížiacimi sa voľbami,“ upozornil Peter Sanve.

camera

3

„Človeku sa otvára nožík vo vrecku“ – povedal Hájos na publikáciu ZSI, ktorá na neho podala trestné oznámenie, zatiaľ čo podľa zástupcu slovenskej komunity v Dunajskej Strede väčšine ľudí slovo „Felvidék“ neprekáža.

Fotka: András Á. Cséfalvay 

Hájos Zoltán celkovo pozitívne hodnotil, že miestna slovenská komunita sa postavila na jeho stranu, hoci podľa neho v ich prípade nejde o jeho osobu, ale o pokojné spolužitie Slovákov a Maďarov.
„Týmto aj tunajší Slováci dávajú najavo, že nie všetko je tak, ako to hlása ZSI,“ zdôraznil.

Primátor potvrdil, že trestné oznámenie bolo podané ešte v roku 2023, pričom v ňom jeho meno konkrétne nefiguruje, iba sa na neho nepriamo odkazuje. „Trestné oznámenie bolo podané na neznámeho páchateľa, ktorý sa vo funkcii primátora takto a takto vyjadril, pričom výraz Felvidék sme mali použiť v súvislosti s jazdeckými pretekmi a festivalom ako irredentistický pojem,“ zdôraznil primátor. Následne sa vyjadril aj k otázkam týkajúcim sa spomienkového podujatia pri Pamätníku súdržnosti, ktorý bol postavený pri príležitosti 100. výročia Trianonu na podnet občianskej iniciatívy. Pred štyrmi rokmi sme už písali o kontroverznom charaktere tohto pamätníka, vtedy proti nemu vystúpil Patrik Dubovský, historik z Ústavu pamäti národa.

Hájos nevedel povedať, čo sa odvtedy stalo v prípade, odkedy bolo v roku 2023 začaté konanie. Podľa jeho názoru boli zozbierané potrebné dokumenty a bývalý vyšetrovateľ NAKA pravdepodobne nenašiel žiadne dôkazy naznačujúce trestný čin. Teraz však na základe pokynov prokurátora prebieha vyšetrovanie vrátane výsluchov. V rámci prípadu už boli vypočutí aj viceprimátori Attila Karaffa a Juraj Puha, predvolanie dostal aj Zoltán Mikóczy, ktorý bol v počiatočných rokoch jedným zo spoluorganizátorov kritizovaných jazdeckých pretekov Felvidéki Vágta.

 „Ani v jednom prípade nebol vyvesený ani hákový kríž, ani iný symbol totalitného režimu, takže neviem, o čom sa tu bavíme,“ vyjadril sa Hájos.

Na našu otázku, či sa Združenie slovenskej inteligencie (ZSI) pred podaním trestného oznámenia obrátilo so sťažnosťou priamo na vedenie mesta Dunajská Streda, Hájos odpovedal, že nie, ale na kraj však áno. „Predseda kraja (Jozef Viskupič – pozn. red.) mi v roku 2023 po gremiálnom zasadnutí ukázal ich sťažnosť. Vysvetlil som mu, o čo išlo v prípade Festivalu Felvidék, a tým to bolo uzavreté,“ zdôraznil.

Zverejnený obsah publikácie, ktorú ZSI zaslalo aj nášmu portálu, Hájosa prekvapil. Keďže 245-stranovú správu ešte nemal čas podrobne preštudovať, na základe jej obsahu však poznamenal, že „človeku sa z toho otvára nožík vo vrecku“.

„Hoci sa to môže zdať úsmevné, tento materiál je súčasťou trestného oznámenia. Na základe toho, čo je v ňom uvedené, by mohla byť ZSI ako právnická osoba dokonca obvinená z ohovárania alebo šírenia poplašnej správy, keďže by mohlo ísť o naplnenie týchto skutkových podstát v súvislosti s tým, kto a čo chce odtrhnúť od Slovenska. Nemá to žiadny základ,“ zdôraznil. Dodal, že publikáciu analyzujú, aby zistili, či v nej nefigurujú také tvrdenia, ktoré by mohli obstáť pred súdom. „Je to zdĺhavý proces. Treba to zvážiť s chladnou hlavou a nevrhať sa do ničoho emocionálne,“ pokračoval.

Domnieva sa, že iniciatíva ZSI v žiadnom prípade neprispieva k dobrým slovensko-maďarským vzťahom a zároveň môže vytvoriť nebezpečný precedens. „Ak vyšetrovateľ podloží obvinenia odborným posudkom od znalca, ktorý je vedený v zozname znalcov ministerstva spravodlivosti, a tento znalec sa prípadne stotožní s tvrdeniami uvedenými v publikácii, potom aj sudca bude vychádzať z toho,“ zdôraznil.

Pripomenul, že počas návštev bývalých prezidentov Andreja Kisku a Zuzany Čaputovej v Dunajskej Strede už v minulosti apeloval na to, že historické otázky by sa mohli vyjasniť v rámci slovensko-maďarskej zmiešanej komisie a že je potrebná dohoda o slovensko-maďarskom zmierení.

„Rozlične interpretovanú históriu by bolo potrebné uviesť na pravú mieru, pretože v súčasnej podobe neprospieva mierovému spolunažívaniu. Ten čas môže prísť. Otázkou je, za akej vlády,“ skonštatoval.

Autori tohto článku

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program