Človek Ľudovíta Sátora sa zbavil obvinenia z daňového podvodu, súd zastavil konanie

camera

5

Človek Ľudovíta Sátora sa zbavil obvinenia z daňového podvodu, súd zastavil konanie

Pavel Vlčko na súdnom pojednávaní v rámci procesu s dunajskostredskou mafiou v roku 2018 (Foto: András Á. Cséfalvay).  

Zdieľať

Dunajskostredský okresný súd v stredu (19. februára) zastavil trestné konanie proti Pavlovi Vlčkovi z Veľkého Medera, bývalému členovi dunajskostredskej zločineckej skupiny Ľudovíta Sátora, ktorý bol obvinený z daňového podvodu vo výške takmer 400-tisíc eur.

Bývalý člen dunajskostredskej mafie si od roku 2019 odpykáva 25-ročný trest odňatia slobody za závažné trestné činy, vrátane vrážd. Veľkomederský rodák Vlčko bol na začiatku 21. storočia kľúčovou postavou v daňových podvodoch s DPH, ktoré spáchala zločinecká skupina Ľudovíta Sátora a ktorých rozsah je dnes už takmer nevyčísliteľný.

V marci 2020 čelil na Okresnom súde v Dunajskej Strede obžalobe v prípade daňového podvodu vo výške takmer 400-tisíc eur:

Podľa obžaloby bola spoločnosť Toral s.r.o., so sídlom v Okoči, založená členmi zločineckej skupiny Ľudovíta Sátora výlučne za účelom podvodného uplatňovania vratiek DPH na základe fiktívnych faktúr v roku 2004. Firma bola vedená na bieleho koňa, vtedy 24-ročného Ján Pónyu z Opatovského Sokolca (okres Dunajská Streda), a krátko po svojom založení nakúpila priemyselné stroje v hodnote 75 miliónov slovenských korún (2,5 milióna eur).

Fiktívny obchod sa uskutočnil len „na papieri“, avšak páchatelia si na jeho základe uplatnili vratku DPH vo výške 12 miliónov korún (397-tisíc eur), ktorú im daňový úrad vo Veľkom mederi aj vyplatil.

Následne konateľ spoločnosti vybral hotovosť z bankového účtu firmy Toral, ktorú si následne rozdelili členovia žitnoostrovskej mafie – Ľudovít Sátor, Andor Reisz a Pavel Vlčko.

Dotyčný biely kôň je odvtedy nezvestný a úrady ho stále hľadajú. S veľkou pravdepodobnosťou ho zavraždili členovia zločineckej skupiny.

camera

5

Človek Ľudovíta Sátora sa zbavil obvinenia z daňového podvodu, súd zastavil konanie

Ján Pónya je dodnes evidovaný ako nezvestný (Foto: Ministerstvo vnútra).  

Okrem Vlčka bola obžalovaná aj bývalá riaditeľka veľkomederského daňového úradu Zita Benovics, ktorá podľa prokuratúry pomáhala dunajskostredským mafiánom uskutočniť tento podvodný obchod.

Konanie rozpadnuté na kúsky

Obžaloba na súde bola podaná tesne pred slovenským „COVID-lockdownom“, 4. marca 2020, a proces postupoval mimoriadne ťažko. Najskôr ho spomalila pandémia, potom zomrel jeden člen senátu – prísediaci sudca – a dlhý čas sa v prípade nekonalo žiadne pojednávanie.

Po tom, čo sa podarilo po dlhej dobe prísediaceho nahradiť, mohla začať fáza dokazovania, avšak medzičasom odišiel do dôchodku príslušný sudca Okresného súdu v Dunajskej Strede. Prípad prevzala nová sudkyňa a začiatkom roku 2024 sa mohlo pojednávanie znova rozbehnúť, no nestalo sa tak, pretože koncom roka 2023 zomrel obhajca jedného z obžalovaných, Pavla Vlčka, čím zostal bez právneho zástupcu.

camera

5

Človek Ľudovíta Sátora sa zbavil obvinenia z daňového podvodu, súd zastavil konanie

Pavel Vlčko v januári 2020 na Krajskom súde v Trnave (Foto: Parameter).  

Posledné súdne pojednávanie sa malo konať v októbri 2024, pričom obaja obžalovaní mali možnosť vyjadriť sa k tomu, či súhlasia s pokračovaním konania tam, kde skončilo s predchádzajúcim sudcom, alebo či sa má celý prípad začať odznova – podľa slovenských právnych predpisov majú obžalovaní v prípade výmeny sudcu právo rozhodnúť o tomto postupe.

Pavel Vlčko a Zita Benovics však v tejto súvislosti žiadne vyjadrenie neurobili, pretože v auguste 2024 nadobudol účinnosť nový Trestný zákon, podľa ktorého bol predmetný podvod z roku 2004 už premlčaný. Pojednávanie bolo následne odložené na neurčito.

Úradníčka mafie

Dňa 3. decembra 2024 prišla ďalšia správa o úmrtí súvisiaca s trestným konaním:
Zitu Benovicsovú našli mŕtvu v jej byte vo Veľkom Mederi.

„Na základe zhromaždených informácií nebolo zistené spáchanie trestného činu, preto nebolo potrebné pokračovať v policajnom vyšetrovaní,“ informovala polícia.

camera

5

Človek Ľudovíta Sátora sa zbavil obvinenia z daňového podvodu, súd zastavil konanie

Zita Benovicsová na Okresnom súde v Dunajskej Strede (Foto: Dávid Barak). 

„Okresný súd Dunajská Streda zastavil trestné stíhanie obžalovanej pre skutok právne kvalifikovaný ako trestný čin neodvedenia dane a poistného spolupáchateľstvom, nakoľko trestné stíhanie je neprípustné, pretože obžalovaná zomrela,“ uviedla pre médiá hovorkyňa Krajského súdu v Trnave Jana Kondákorová.

Zita Benovicsová v minulosti spolupracovala aj s bratislavskou zločineckou skupinou vedenou Jánom Záreckým. Táto organizovaná skupina na základe fiktívnych faktúr požiadala daňový úrad vo Veľkom mederi o vrátenie dane vo výške 4,5 milióna eur, z ktorých im bolo vyplatených 900-tisíc eur. Za tento podvod bola Benovicsová odsúdená na päť rokov podmienečného trestu odňatia slobody.

Riaditeľka daňového úradu mala na konte aj ďalší prípad z minulosti: v roku 2015 v rámci dohody o vine a treste priznala, že prijala úplatok od ruského podnikateľa Sergeja Salmanova, žijúceho na Slovensku. Bývalú šéfku daňového úradu následne odsúdili na peňažný trest vo výške 2 000 eur.

Vlčko unikol trestu

V stredu 19. februára 2025 na neverejnom zasadnutí Okresného súdu Dunajská Streda padlo konečné rozhodnutie aj v prípade Pavla Vlčka:

„Okresný súdu Dunajská Streda zastavil trestné stíhanie obžalovaného P.V., pre skutok právne kvalifikovaný ako trestný čin neodvedenia dane a poistného spolupáchateľstvom, pretože trestné stíhanie je premlčané,“ uviedla pre Parameter hovorkyňa súdu Jana Kondákorová.

Ako sme už informovali, Pavel Vlčko nie je jediný z okolia dunajskostredskej mafiánskej skupiny, ktorého prípad bol takpovediac vyhodený do koša. Na základe premlčania bolo zrušené aj trestné stíhanie voči piešťanskému podnikateľovi Máriovi Š., ktorého obviňovali z dodania výrobnej linky a 13 ton narezaného tabaku pre nelegálnu továreň na cigatery v Orechovej Potôni (okres Dunajská Streda) pre zločinenckú skupinu  Ľudovíta Sátora.

Rozsudok

Pala Vlčka postavili pred súd v rámci veľkého procesu s dunajskostredskou mafiou v roku 2018. Obvinili ho z účasti na likvidácii bieleho koňa Romana R. a z podielu na „odstrelení“ Bélu Écsiho, pri ktorom prišiel o život aj jeho osobný strážca Branislav K.

camera

5

Človek Ľudovíta Sátora sa zbavil obvinenia z daňového podvodu, súd zastavil konanie

Palo Vlčko na pojednávaní v rámci procesu so žitnoostrovskou mafiou v roku 2018 (Foto: András Á. Cséfalvay).  

Muž počas procesu vypovedal, že na začiatku 2000-tych rokov pri jednom rozhovore s Andorom Reiszom padla zmienka o tom, že riaditeľku daňového úradu v Veľkom Mederi, Zitu Benovicsovú, pozná už od mladosti.

Vlčko ju následne vyhľadal a dohodli sa na spolupráci.

„Riaditeľka mi povedala, že ak budem chcieť obchodovať s nejakou firmou, dám jej názov firmy a ona mi povie, čo sa s ňou dá urobiť. Dohodli sme sa, že ak podáme žiadosť o vrátenie DPH, úrad na nás nepošle kontrolu.“

Vlčko počas súdneho pojednávania v roku 2018 priznal, že ak predsa len mala prísť kontrola, nebol to problém, pretože sa o nej dozvedeli vopred a mali dostatok času pripraviť sa tak, aby kontrolóri nič podozrivé nezistili.

Podľa jeho výpovede si Benovicsová z každého podvodu brala 10 % zisku.

Spočiatku Vlčko vykonával podvody cez vlastné firmy a podniky svojich príbuzných, no neskôr začali využívať „biele kone“ na komplexnejšie hospodárske zločiny.

Do polovice roka 2005 však podvody narástli do takých rozmerov, že už ich nedokázali kryť ani kontakty v polícii. Obchody údajne ukončili, no nikto na tom príliš neprehral – ani Benovicsová. Z postu riaditeľky daňového úradu vo Veľkom Mederi ju nevyhodili okamžite, odišla až o rok až rok a pol neskôr.

Špecializovaný trestný súd pôvodne odsúdil Pavla Vlčka na 21 rokov väzenia, avšak po jeho odvolaní Najvyšší súd žalobu zamietol a jeho trest sprísnil na 25 rokov odňatia slobody.

Autori tohto článku

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program