6

Miestne zábery z Kračanskej ulice - hory odpadu
Hrozivé podmienky panujú na sídlisku na Kračanskej ulici v Dunajskej Strede. Vytvorilo sa tu ideálne prostredie pre šírenie infekčných chorôb. Tentoraz sa šíri ochorenie spôsobené vírusom hepatitídy A, ľudovo nazývané žltačka, kvôli ktorému už viacerí skončili v nemocnici. Karanténa ešte nebola vyhlásená a situácia však zostáva nejasná.
Podľa našich informácií sa epidémia hepatitídy na Kračanskej ulici môže týkať 40 až 50 osôb, no presné čísla nie sú známe a vzhľadom na šírenie infekcie sa denne menia – pravdepodobne narastajú.
„Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Dunajskej Strede eviduje hlásenia o prípadoch ochorenia na hepatitídu A. V uplynulých týždňoch bolo nahlásených 9 prípadov,“ uviedla Terézia Vörösová, vedúca epidemiologického oddelenia. Tento počet však nemusí zahŕňať len prípady zo sídliska na Kračanskej ulici.
Podľa našich informácií, sú viacerí pacienti hospitalizovaní. Niektorí boli podľa našich zistení prevezení do nemocníc v Nových Zámkoch a Nitre, prípadne z pohotovosti v Dunajskej Strede do Trnavy, ale presné údaje nie sú k dispozícii.
Sylvia Bock, riaditeľka dunajskostredskej nemocnice, potvrdila, že v nemocnici zaznamenali dva prípady hepatitídy A – jedno dieťa a jedného dospelého pacienta. Dieťa bolo hospitalizované na detskom oddelení, dospelý pacient na chirurgii.
„V takýchto prípadoch je nevyhnutné pacientov izolovať. Primárne sa tak deje v Trnave, kde sa nachádza infekčné oddelenie. Ak je však počas epidémie toto oddelenie plné, musia byť pacienti hospitalizovaní v nemocnici podľa miesta bydliska,“ uviedla riaditeľka, pričom spomenula len dva vyššie uvedené prípady.
„Hovorilo sa o tom, že uzatvoria túto oblasť, ale zatiaľ sa nič nestalo. Ochoreli hlavne deti, ale členovia rodín, kde sa vyskytlo ochorenie, sú predvolaní k svojmu lekárovi na vyšetrenie a musia odovzdať vzorku moču,“ povedal pre náš portál jeden z občianskej hliadky, ktorý tam vykonáva službu, keď sme v utorok ráno navštívili sídlisko.
Podľa našich informácií boli zaznamenané prípady ochorenia medzi žiakmi Cirkevnej základnej školy sv. Jána Apoštola, ktorú navštevuje viacero detí z Kračanskej ulice. Vzhľadom na jarné prázdniny sa nám zatiaľ nepodarilo skontaktovať vedenie školy, no podľa dostupných informácií už v škole prebehla dezinfekcia a Úrad verejného zdravotníctva bude kontaktovať rodiny detí, ktoré mohli prísť do kontaktu s infikovaným spolužiakom alebo spolužiakmi.
Túto informáciu nepriamo potvrdila aj Terézia Vörösová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. „Ochorenie sa týka jednej školy, s ktorou sme už nadviazali kontakt a prijali sme potrebné opatrenia
Dodala, že v takýchto prípadoch úrad kontaktuje infikované osoby, ako aj tých, ktorí s nimi prišli do kontaktu v práci, rodine, škole alebo v komunite.
„Osobám, ktoré boli v kontakte s nakazenými, a ich lekárom vydávame oficiálne rozhodnutie, ktoré upravuje opatrenia na predchádzanie výskytu a šírenia infekčného ochorenia. To stanovuje kroky pre lekára aj pre kontaktnú osobu, ako sú napríklad lekárske vyšetrenia alebo očkovanie proti hepatitíde A,“ doplnila.
O stanovisko sme požiadali aj primátora Dunajskej Stredy Zoltána Hájosa, ktorý potvrdil, že sú v kontakte s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva aj s nemocnicou, a z oboch inštitúcií dostali informácie o infikovaných osobách.
„Zistili sme, že infekčné ochorenie pravdepodobne priniesol niekto z Bratislavy, kto prišiel na Kračanskú ulicu. Ľudia, ktorí tam žijú, majú rozsiahle rodinné väzby a príbuzenské vzťahy, a bohužiaľ, tak ako sa infekcia dostala sem, s veľkou pravdepodobnosťou sa odtiaľ rozšíri aj ďalej,“ vyjadril sa primátor.
Dodal, že ide o veľmi problematickú situáciu, ale mestský úrad zabezpečil dezinfekčné prostriedky pre rodiny, v ktorých sa ochorenie vyskytlo, a na sídlisku umiestnili trojjazyčné informačné tabule (v maďarčine, slovenčine a rómčine) s pokynmi týkajúcimi sa ochorenia.
„Našťastie sú teraz prázdniny, ale my môžeme vykonávať iba opatrenia na základe rozhodnutí Úradu verejného zdravotníctva. Nemáme možnosť kontrolovať, kto odtiaľ odchádza alebo nie, iba ak úrad vydá rozhodnutie, ktoré môžeme presadiť,“ zdôraznil.
Na otázku, či môže dôjsť k úplnému vyhláseniu karantény na sídlisku, ako tomu bolo počas pandémie koronavírusu, nevedel jednoznačne odpovedať.
„Je to odborná otázka, ktorú neviem posúdiť. Riešiť to môžeme len v úzkej spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva,“ dodal. Uznal však, že počet nakazených môže byť oveľa vyšší, než čo naznačujú oficiálne údaje.
Situáciu sme sa snažili konzultovať aj s predsedom občianskeho združenia Roma Perspektíva, Jenő Kuruczom, ktoré organizuje športové podujatia aj s účasťou rómskej mládeže z Kračanskej ulice. Uviedol však, že k situácii sa nevie vyjadriť a necíti sa byť kompetentný v tejto otázke.
Ako sme už uviedli, žltačku najčastejšie spôsobuje vírus hepatitídy A. Podľa vedúcej oddelenia Úradu verejného zdravotníctva zdrojom nákazy môže byť kontakt s osobou v infekčnom štádiu ochorenia, ale aj kontaminovaná voda a potraviny.
6

Zoltán Hájos, primátor mesta, minulý rok navštívil Kračanskú ulicu spolu s vládnym splnomocnencom pre rómske komunity
„Najčastejšie sa šíri priamym kontaktom – špinavými rukami, kontaminovanou vodou alebo potravinami. Keďže žltačka typu A sa prenáša fekálno-orálnou cestou, prevencia zohráva kľúčovú úlohu. Veľmi dôležité je dôkladné umývanie rúk – po použití toalety, pred jedlom a po návrate domov,“ zdôraznila Terézia Vörösová.
Prístup k vode, respektíve jej nedostatok, spôsobuje na Kračanskej ulici jednu z najväčších problémov. Ako sme zistili, v kontajnerových domoch nie je vôbec zavedená voda, nefunguje ani kanalizačný systém a odpadová voda prakticky zaplavuje dvor.
Pred niekoľkými rokmi sme písali o tom, že kvôli neplateným faktúram za vodu mesto zaviedlo automatizované dávkovače vody na predplatené karty pre obyvateľov kontajnerových domov. V tom čase približne tri štvrtiny obyvateľov blokov A a B za vodu platili, avšak postupom času sa objavili nelegálne napojenia, ktoré pravdepodobne zvýšili náklady a znižovali ochotu obyvateľov naďalej platiť.
„Keď sa začali hromadiť nedoplatky, voda bola odpojená v celej osade a systém dávkovačov sa rozšíril na celé sídlisko,“ uviedol pre náš portál Jozef Jany, riaditeľ mestskej spoločnosti Municipal, ktorá zabezpečuje technické služby na sídlisku.
Pred dvoma rokmi sme informovali o tom, že dávkovače boli opakovane poškodené a museli ich vymeniť. V tom období bola pitná voda zabezpečovaná cisternami dvakrát denne.
Podľa našich informácií je aj teraz pitná voda dostupná dvakrát denne, spolu na 2-3 hodiny.
„Za takýchto podmienok sa nemožno čudovať, že sa tu šíri žltačka alebo akékoľvek iné infekčné ochorenia. Stalo sa to, čo sa nemalo stať,“ poznamenal zdroj, ktorý si neželal byť menovaný, ale dobre pozná miestne pomery.
O ochoreniach sa už objavujú rôzne informácie aj na Facebooku a medzi komentujúcimi prevláda strach, že nákaza sa z Kračanskej ulice rozšíri do celého mesta.
Situácia na sídlisku je skutočne kritická a už sa tam odohrali prípady úmrtí, pri ktorých boli telá objavené až po niekoľkých dňoch, v štádiu rozkladu, napadnuté červami alebo potkanmi.
Pred niekoľkými týždňami našli mŕtvu ženu vo veku približne 50-55 rokov, v novembri minulého roka zase 74-ročného muža, ktorého telo objavili až po niekoľkých dňoch.