1

Zľava doprava: Alojz Hlina, Zsolt Simon a Marián Viskupič (Fotka: autor)
Opatrenia prijaté na zastavenie epidémie slintačky a krívačky sú nedostatočné – vyhlásil Zsolt Simon, predseda strany Fórum, ktorý pôsobí v rámci pravicového bloku spolupracujúceho so stranou SaS. Bývalý minister pôdohospodárstva tvrdí, že vláda počas zvládania epidémie urobila vážne chyby.
V pondelok dopoludnia usporiadali Zsolt Simon, Alojz Hlina a Marián Viskupič z opozičnej SaS tlačovú konferenciu pred budovou Ministerstva pôdohospodárstva SR v súvislosti s epidémiou slintačky a krívačky, ktorá vypukla v okrese Dunajská Streda.
Podľa Simona je pri epidemiologických opatreniach prijatých vládou potrebné položiť si viacero otázok, okrem iného aj to, prečo neuzavreli hlavnú cestu, ktorá vedie popri infikovanej farme v obci Baka. „Aj autá, ktoré tade prechádzajú, môžu šíriť vírus, keďže infekcia sa šíri vzduchom,“ uviedol s tým, že spomínaná hlavná cesta sa nachádza len niekoľko stoviek metrov od infikovaných maštalí.
Podľa Simona vláda pochybila aj v tom, že od momentu vypuknutia epidémie v Maďarsku – teda od 7. marca – nezaviedla na hraniciach povinné používanie dezinfekčných zariadení. „Pán minister Richard Takáč (Smer), prečo tvrdíte, že sa kontrolujú hraničné priechody, keď to nie je pravda?“ – položil otázku Simon.
Faktom je, že všetky vozidlá prichádzajúce z Maďarska na Slovensko sa v súčasnosti nekontrolujú a na slovenskej strane hranice stále neboli nainštalované dezinfekčné brány. Naopak, vozidlá smerujúce zo Slovenska do Maďarska už maďarské úrady dezinfikujú.
Ešte v sobotu večer, po mimoriadnom zasadnutí vlády, sme túto otázku položili aj štátnej tajomníčke ministerstva vnútra Lucii Kurilovskej – prečo neboli dezinfekčné brány zriadené na slovenskej strane. Štátna tajomníčka však dala vyhýbavú odpoveď a len zopakovala, že boli kontrolované vozidlá určené na prepravu zvierat.
Matovičovský spôsob zvládania epidémie
Simon kritizoval aj chaotickosť protiepidemických opatrení prijatých vládou. „To už patrí do kategórie zlých vtipov. Čo povedia ráno, už na obed neplatí. Toto je Matovičovský spôsob manažovania epidémie,“ vyhlásil bývalý minister. Ako príklad uviedol, že podľa nedeľného rozhodnutia vlády je možné zvieratá prevážať na bitúnky, no informácia nešpecifikuje, ktorých oblastí sa to týka a písomná verzia uznesenia v pondelok ráno ešte nebola dostupná. Tým pádom by teoreticky mohlo platiť aj pre regióny zasiahnuté epidémiou.
„Tieto chyby sú pre mňa dôkazom toho, že pán minister situáciu nezvláda,“ dodal.
Voľne žijúca zver a ceny potravín
Bývalý minister pôdohospodárstva upozornil, že nákazu môžu šíriť aj voľne žijúce zvieratá, no vláda v súvislosti s poľovníctvom neprijala žiadne opatrenia. „Poľovanie nezakázali,“ poukázal Simon. Zároveň uviedol, že neexistuje ani žiadne vládne nariadenie o tom, že zver ulovenú v zasiahnutých oblastiach treba – podobne ako hospodárske zvieratá – zlikvidovať.
„Zver ulovenú v troj- alebo desaťkilometrovom ochrannom pásme by mali takisto odviezť do kafilérie na spracovanie, ako je to v prípade hospodárskych zvierat. Ale takéto opatrenie zatiaľ nie je v platnosti,“ zdôraznil. Podľa Simona bolo potrebné dať pokyn poľovníkom, prípadne aj armáde, aby v dotknutých oblastiach znížili stavy voľne žijúcej zveri. „Keďže nákaza sa šíri vzduchom, môžu sa nakaziť aj jelene, daniele, alebo diviaky – a chorobu môžu preniesť aj na stovky kilometrov,“ vysvetlil.
Podľa bývalého ministra bude mať epidémia vplyv aj na ceny potravín. Predovšetkým upozornil na to, že dotknuté domáce produkty budú obchodné reťazce a predajne nahrádzať dovozom. U domácich výrobcov spôsobí výpadok produkcie zvýšené náklady. „Zamestnancov totiž treba platiť aj vtedy, keď bitúnok nepracuje,“ poznamenal s tým, že tieto náklady spracovatelia neskôr premietnu do cien.
Simon zároveň upozornil, že minister Takáč zatiaľ vôbec nehovoril o tom, či budú odškodnení aj spracovatelia. Podľa bývalého šéfa rezortu sa zvýšenie cien dotknutých produktov môže v obchodoch prejaviť v priebehu niekoľkých mesiacov. Dojné kravy, ktoré sú teraz usmrcované, totiž bude trvať roky nahradiť.
Simon pripomenul, že na odškodnenie fariem zasiahnutých epidémiou už v súčasnosti existuje platné nariadenie Európskej únie. Na jeho základe môže EÚ preplatiť 50 percent vzniknutej škody a nákladov na likvidáciu škôd. Bývalý minister zdôraznil, že o úspechu vlády v otázke odškodnenia možno hovoriť len vtedy, ak sa jej podarí zabezpečiť vyššiu mieru kompenzácií ako spomínaných 50 percent.
Hlina a Viskupič
„Situácia je veľmi vážna a naše poľnohospodárstvo stojí pred ťažkou skúškou,“ uviedol Alojz Hlina. Podľa neho sa minister Takáč očividne zaoberá niečím úplne iným, než riešením vzniknutej situácie. Hlina tvrdí, že odkedy sa prvýkrát dozvedeli o prepuknutí epidémie, minister Takáč zverejnil na sociálnych sieťach 11 príspevkov a viac ako 90 fotografií – okrem iného aj o Medzinárodnom dni žien – no mimoriadnou situáciou sa vôbec nezaoberal. Hlina kritizoval aj to, že zatiaľ čo na maďarskej strane hranice zaviedli dezinfekčné rohože a kontroly, na slovenskej strane sa nič podobné nedeje.
Marián Viskupič upozornil, že malé farmy nemusia aktuálnu krízu prežiť, čo by v konečnom dôsledku mohlo viesť aj k rastu cien potravín. „Čím väčší a silnejší je výrobca, tým viac si môže diktovať ceny. Preto je kľúčové, aby sme urobili všetko pre malých poľnohospodárov, aby sme ich skutočne posilnili a nestratili ich,“ vysvetlil Viskupič.
Pre epidémiu slintačky a krívačky bol v piatok večer v okrese Dunajská Streda vyhlásený mimoriadny stav. Medzi prijatými opatreniami je aj povinnosť usmrtiť všetky hospodárske zvieratá, ktoré sa môžu nakaziť – teda hovädzí dobytok, ošípané, ovce a kozy – v okruhu troch kilometrov od zasiahnutých fariem v obciach Baka, Medveďov a Čilizská Radvaň.