„Jedno z prasiatok zasiahli tri guľky, kým mu vyhasol život“ – farmári zo Žitného ostrova pokračujú v boji za svoje zvieratá (VIDEO)

camera

1

„Jedno z prasiatok zasiahli tri guľky, kým mu vyhasol život“ – farmári zo Žitného ostrova pokračujú v boji za svoje zvieratá (VIDEO)

András Á. Cséfalvay 

Zdieľať

Štvrtok sa žitnoostrovskí farmári už po druhýkrát zišli v Lúči (okres Dunajská Streda), aby vyjadrili nesúhlas so štátnymi nariadeniami prijatými v súvislosti s výskytom slintačky a krívačky. Ako povedali, nechcú nič iné, len šancu pre zvieratá a pre gazdov.

V utorok (25. marca) sa v poradí štvrté ohnisko nákazy potvrdilo na poľnohospodárskom družstve v časti Malá Lúč (okres Dunajská Streda). Následne sa spojili malí farmári z okolia a v stredu (26. marca) usporiadali v Lúči zhromaždenie, ktoré svojím charakterom pripomínalo protest. Vo štvrtok popoludní (27. marca) nasledovala na rovnakom mieste oficiálna demonštrácia.

Video so slovenskými titulkami:

„Problém je naozaj vážny a nikomu nie je ľahko – ani tým, ktorí túto prácu vykonávajú. Ako som počul, často odchádzajú z fariem so slzami v očiach. Nechcel by som byť na ich mieste. Veterinári dostanú príkaz, čo musia urobiť, a nikto si netrúfne povedať nie, pretože ide o veľa. Neobviňujeme nikoho, zákony a predpisy dodržiavame. No žiadame, aby dostali šancu zvieratá aj farmári,“ povedal Lajos Iván, starosta obce Holice, a dodal, že podľa neho by mali byť zvieratá zaočkované proti slintačke a krívačke. „Táto choroba sa objavila už v 70. rokoch a vieme, ako vtedy problém vyriešili – nariadili karanténu, ktorú by zrejme bolo možné zaviesť aj teraz. Krízový štáb teraz pracuje na tom, aby zabíjanie nebolo prvým riešením,“ zazneli jeho slová.

Na pódiu vystúpil aj József Nagy, člen Maďarskej aliancie, ktorý označil predstaviteľov výkonnej moci za alibistov, ktorí sa skrývajú za Európsku úniu.
„Nikde v zákone nie je napísané, že členské štáty Európskej únie musia prijímať rozhodnutie o likvidácii zdravých zvierat. To je výlučne rozhodnutie tunajších orgánov,“ zdôraznil.

Podľa neho sú šátne orgány ochotné vyhodnotiť situáciu ohľadom šírenia nákazy až po 14 dňoch, pričom štvrtok (27. marca) považujú len za druhý deň. Na záver svojho vystúpenia József Nagy dodal, že podľa neho by mal minister pôdohospodárstva odstúpiť.

Na proteste sa zúčastnil aj László Balódi, starosta obce Vydrany, ktorý vyhlásil, že ak sa vírus dostane do ich obce, bude situáciu riešiť inak. Ako povedal, nevie si predstaviť, že by niekto chodil po domoch a zabíjal zvieratá.
„Taký Boh neexistuje! Urobím taký cirkus, že na to nikto nezabudne!“ – vyjadril sa rázne.

László Mészáros, farmár z Baky, so slzami v očiach opísal hroznú situáciu v ich obci. Zároveň vyjadril nesúhlas s výrokmi Lászlóa Balódiho. „Slová pána starostu som pochopil tak, že v Bake žijú slabí, neschopní ľudia, pretože sme dovolili, aby nám pozabíjali zvieratá,“ povedal a dodal, že je to ako vojna – kým sa to netýka priamo nás, ani si nevieme predstaviť, aké to naozaj je. „Ja viem, aký je to pocit. Je to veľmi ťažké,“ pokračoval.

Balázs Csémi, farmár z Velkej Lúč, pred zhromaždením zdôraznil, že boj nevzdajú, pokiaľ budú ich zvieratá nažive.
„Najdôležitejšie by bolo, aby nám dali aspoň šancu vytvoriť karanténu. Ak bude treba, budeme tam bývať so zvieratami, ale nech ich neporážajú len preto, že naša farma je do troch kilometrov od infikovanej oblasti. Už aj tak nás zostalo len pár, čo sa venujeme chovu zvierat – a po tomto už neviem, kto ešte bude schopný pokračovať. Sľubujú kompenzáciu, ale to nám nevráti to, čo sme doteraz vybudovali,“ povedal. V odpovedi na našu otázku dodal, že nepovažuje za reálne vyhlásenie Lászlóa Balódiho, že by len tak nepustil zodpovedných pracovníkov na svoj pozemok, aby odviedli jeho zvieratá.

Na proteste sa zúčastnila aj Lenka Kmeťová z odboru ochrany zvierat Ministerstva hospodárstva, ktorá uviedla, že od začiatku situácie je v kontakte s Martinom Chudým, ústredným riaditeľom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. „Ešte predtým, ako som sem prišla, som s ním hovorila a povedala som mu, že nie je normálne zabíjať zdravé zvieratá. Nerobili to ani v 70. rokoch, keď sa táto choroba objavila v bývalom Československu. A ani v iných krajinách takto nepostupujú – nikde nezabíjajú zdravé zvieratá malých gazdov. Je to veľmi ťažká situácia. Neviem si predstaviť, že by som niekoho pustila na svoj dvor, aby zabil naše zvieratá, ktoré sú súčasťou rodiny,“ uviedla. Zároveň vyzvala na súdržnosť a na dodržiavanie hygienických opatrení, aby sa choroba ďalej nešírila.

Zástupca hnutia Za udržateľnú Hornú zem na pódiu informoval, že adresovali list ministrovi, v ktorom požadujú možnosť individuálnej karantény pre zvieratá a testovanie vakcín aj na menších hospodárskych zvieratách v domácich podmienkach.

György Gyimesi, člen Maďarskej aliancie a poradca ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (SNS), zdôraznil, že rovnako ako počas pandémie Covidu, aj teraz chýba pri prijímaní opatrení zdravý rozum.
„Nejde tu len o zastavenie šírenia choroby, hrá sa tu aj s citmi ľudí. Robia sa rozhodnutia, ktoré ničia ľudí nielen ekonomicky, ale aj emocionálne. Nikto to neberie na vedomie, nikto s tým nepočíta,“ povedal a pokračoval: „Neexistuje žiadne európske nariadenie, ktoré by prikazovalo zabíjať zdravé zvieratá. Európska únia to iba odporúča, ale nie je to povinné. A to je zásadný rozdiel,“ zdôraznil a vyzval k protestu.
„Pokiaľ sa náš hlas nedostane do Bratislavy, musíme kričať hlasnejšie a využiť všetky zákonné možnosti, ktoré máme.“

Iván Tamás, člen predsedníctva Maďarskej aliancie, začal svoj prejav slovami, že si ani nevie predstaviť, čo cítia gazdovia, ktorých pripravili o ich zvieratá. „Dobre vieme, že nejde len o hospodárske zvieratá, ale v mnohých prípadoch o členov rodiny. Je to tragédia pre každú rodinu, pre každé hospodárstvo, ak sa niečo takéto stane,“ povedal a následne pokračoval, že príslušné štátne orgány dobre vedeli, že zabíjanie zvierat nie je povinnosť, ale len odporúčanie.

„Nikto sa neodvážil podstúpiť riziko, nikto sa neodvážil vydať tou ťažšou cestou, ktorá by znamenala záchranu zvierat. Radšej si vybrali tú jednoduchšiu cestu. Odkazujem im: ak je stôl príliš ťažký a práca nezvládnuteľná, treba sa postaviť zo stoličky a odísť,“ zdôraznil Iván Tamás.

Na proteste vystúpil aj Róbert Zsemlye, otec Tamary Zsemlyeovej, ktorej príbeh z posledných dní už pozná takmer každý. Tamara pred kamerami so slzami v očiach vyrozprávala, akým krutým spôsobom ju pripravili o milované zvieratá. Róbert Zsemlye uviedol, že útechu nachádza vo viere a k tomu vyzval aj ostatných. Následne uviedol, že pozná poľovníka, ktorý vykonáva zabíjanie zvierat.

„Dúfam, že ma teraz počuje a precíti bolesť všetkých tých, ktorých zvieratá boli pozabíjané. Dozvedel som sa, že tento poľovník sa dokonca vyhrážal inému poľovníkovi. Povedal mu, že ak on nepôjde zabíjať zvieratá, bude ďalší, po koho prídu. Aký je to poľovník?“ – povedal emotívne Zsemlye.

Autori tohto článku

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program