1

Richard Takáč (Fotka: TASR)
Potvrdilo sa podozrenie, že slintačka a krívačka sa už objavila aj v Plaveckom Štvrtku – potvrdil v nedeľu večer minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer) pred zasadnutím krízového štábu.
Kým v nedeľňajšom popoludňajšom vyhlásení sa ešte uvádzalo, že v obci sa nákaza nepotvrdila, podľa aktuálnych informácií sa ochorenie dostalo už aj do farmy FirstFarms, ktorá je v dánskom vlastníctve a patrí medzi najväčších producentov mlieka na Slovensku.
„Na základe informácií, ktoré sme dostali len pred niekoľkými minútami, môžem potvrdiť, že prítomnosť vírusu sa potvrdila aj na jednej farme na Záhorí“ – povedal minister Richard Takáč cestou na zasadnutie krízového štábu. Minister zároveň uviedol, že v dánskej farme chovajú približne 3500 kusov hovädzieho dobytka.
Potvrdilo sa aj to, že farma na Záhorí bola pred niekoľkými dňami v kontakte s hospodárstvom v maďarskej obci Levél, kde sa takisto objavila nákaza. Zvieratá na farme v Plaveckom Štvrtku teraz zaočkujú, aby sa znížilo riziko ďalšieho šírenia vírusu. Napriek tomu ich bude potrebné utratiť, čo by sa malo začať už zajtra napoludnie. Ďalšie hospodárstva dánskej spoločnosti budú takisto podrobené kontrole, či sa do nich infekcia nedostala.
Takáč pred večerným zasadnutím krízového štábu, zvolaného kvôli šíreniu slintačky a krívačky, kritizoval aj opozíciu za to, že navrhla odvolanie hlavného veterinára Martina Chudého a zmiernenie protiopatrení. „Aj na tomto prípade vidíte, že teraz nie je čas na vytĺkanie politického kapitálu. To platí rovnako pre opozíciu aj koalíciu,” dodal minister.
Jedna osoba zavliekla nákazu
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) po zasadnutí krízového štábu uviedol, že na farmu na Záhorí mohla nákazu zavliecť osoba, ktorá predtým navštívila hospodárstvo v maďarskom Levéli. Minister obrany Robert Kaliňák (Smer) doplnil, že dotyčný sa mohol nachádzať na farme na Záhorí okolo 17. marca. V tom čase sa však ešte nevedelo, že hospodárstvo v Levéli je infikované, pretože osoba navštívila farmy počas inkubačnej doby ochorenia. Aktuálne sa preveruje, či počas inkubačnej doby neboli zvieratá premiestnené na iné farmy a ktoré ďalšie hospodárstva navštívili osoby, ktoré sa vyskytli na mieste.
Podľa ministra Takáča fakt, že sa nákaza dostala na farmu na Záhorí z Maďarska a nie z infikovaných fariem na juhu Slovenska, dokazuje účinnosť opatrení zavedených v južných okresoch.
Likvidácia všetkého pokračuje
Minister pôdohospodárstva oznámil, že v infikovanej farme v Ňárade budú do utorka utratené všetky zvieratá. Od stredy sa začne likvidácia aj na farme v Plaveckom Štvrtku. Minister vnútra doplnil, že na česko-slovenských hraniciach sprísnia epidemiologické opatrenia, pričom sa budú snažiť, aby čo najmenej komplikovali prechod.
Krízový štáb naďalej trvá na tom, že v okruhu troch kilometrov od infikovaných veľkochovov musia byť utratené všetky domáce zvieratá náchylné na nákazu. Na tlačovej konferencii zdôraznili, že je potrebné prijať čo najprísnejšie opatrenia, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu epidémie. V pondelok zasadne vláda, ktorá chce schváliť kroky uľahčujúce ďalšie protiopatrenia. Tiež uviedli, že hľadajú nové miesto na pochovanie utratených zvierat, no zatiaľ nešpecifikovali, ktoré lokality zvažujú.
Škody sú obrovské
Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, na tlačovej konferencii uviedol, že farma na Záhorí produkovala denne 95-tisíc litrov mlieka. Podľa ich výpočtov v dôsledku epidémie doteraz vypadlo 6 % celoslovenskej produkcie mlieka. Pre štátny rozpočet to znamená straty v desiatkach miliónov eur. Napriek tomu minister Takáč neočakáva, že by súčasná situácia viedla k výpadku mliečnych či mäsových výrobkov v obchodoch.