Štát povolal na pomoc väzňov: Pomáhajú s likvidáciou chorých zvierat na Žitnom ostrove

camera

1

Štát povolal na pomoc väzňov: Pomáhajú s likvidáciou chorých zvierat na Žitnom ostrove

Ilustrácia (TASR)  

Zdieľať

Momentálne sa na likvidácii zvierat nakazených slintačkou a krívačkou podieľa 20 odsúdených – potvrdilo to pre náš portál tlačové oddelenie Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS).

O zapojení väzňov prvýkrát informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok 25. marca, teda dva dni po potvrdení prvého prípadu nákazy. Vtedy uviedol, že odsúdených nasadia iba v prípade skutočnej potreby.

O dva dni neskôr už z väznice v Hrnčiarovciach nad Parnou (okres Trnava) vyslali 20 väzňov na farmy na Žitnom ostrove.

„Využitie práce odsúdených na takýto účel umožňuje ustanovenie zákona o výkon trestu, podľa ktorého riaditeľ ústavu môže v osobitných prípadoch mimoriadnej situácie alebo krízovej situácie zaradiť odsúdeného na výkon prospešných prác mimo ústavu; v takom prípade nesmie byť ohrozené zdravie a život odsúdeného“ uviedla pre nás Katarína Bednárová z odboru kontroly a organizačno-právnych činností ZVJS.

Ako dodala, väzni vykonávajú na farmách jednoduché pomocné práce – napríklad ženú hovädzí dobytok určený na likvidáciu alebo pomáhajú nakladať uhynuté zvieratá na nákladné autá.

Zaujímalo nás aj to, podľa akých kritérií vyberajú konkrétnych odsúdených.

„Vychádzajúc z náplne prác, ktoré si nevyžadujú odbornú spôsobilosť, je pri výbere zohľadnené najmä bezpečnostné hľadisko a zdravotný stav,“ spresnilo ZVJS.

Vysoko nákazlivú vírusovú chorobu – slintačku a krívačku – doteraz potvrdili na piatich farmách s hovädzím dobytkom v južnom a západnom Slovensku – v Medveďove, v Ňárade,  v Bake, v Malej Lúči a v Plaveckom Štvrtku. Ide o vážne, horúčkovité ochorenie, ktoré spôsobuje obrovské ekonomické škody. Vláda preto vyhlásila mimoriadnu situáciu na celom území Slovenska.

Nedávno sme informovali aj o tom, že podozrenie na výskyt slintačky a krívačky sa objavilo aj na farme v maďarskej obci Dunakiliti, tesne pri slovensko-maďarskej hranici.

Autori tohto článku

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program