Osvietenie na Kanárskych ostrovoch: Černák a Pápay spočiatku vôbec netušili, kto stojí za krvavou popravou Csémyho

camera

6

Osvietenie na Kanárskych ostrovoch: Černák a Pápay spočiatku vôbec netušili, kto stojí za krvavou popravou Csémyho

Mikuláš Černák a Tibor Pápay v roku 1997 dovolenkovali na Kanárskych ostrovoch, kde sa nechali odfotografovať s papagájmi – hoci tie na ostrovoch pôvodne nežijú.  

Zdieľať

Na Okresnom súde v Trnave v utorok (1. apríla) pokračovalo hlavné pojednávanie v trestnej veci vraždy Csémyho z roku 1997 v Dunajskej Strede.

Kým na predchádzajúcom pojednávaní 23. októbra 2024 vypovedal Mikuláš Černák – niekdajší boss slovenského podsvetia, ktorý v tom čase využíval Mihálya Csémiho ako nájomného vraha –, tentoraz predvolali ako svedka jeho bývalého šoféra a pravú ruku, Slavomíra Surového.

Podľa obžaloby sa na likvidácii Mihálya Csémiho, ktorú vykonali 3. augusta 1997 v Dunajskej Strede, podieľali Ľudovít Sátor, Árpád „Paprika“ Szamaránszky a Karol Bodoky. Ich šoférom bol Zoltán Szerencsés.

V osudnú noc Csémy zaparkoval na sídlisku Východ v Dunajskej Strede, keď jeho BMW napadli útočníci.
Z dvoch samopalov kalibru 5,8 mm a pištole kalibru 9 mm vypálili na muža za volantom takmer 60 rán. Csémy zomrel na mieste.
Jeho švagor, ktorý sedel na mieste spolujazdca, masaker prežil, no utrpel ťažké a trvalé zranenia.

Z predpokladaných páchateľov je dnes nažive už len Karol Bodoky, ktorý je aj jediným obžalovaným v prebiehajúcom procese pred Okresným súdom v Trnave.

Rodák z Rimavskej Soboty je momentálne vo vyšetrovacej väzbe v Maďarsku, kde čelí obžalobe v prípade budapeštianskej vraždy Döchera z 2. februára 1999.

V Maďarsku aj na Slovensku mu hrozí doživotné väzenie.

camera

6

Osvietenie na Kanárskych ostrovoch: Černák a Pápay spočiatku vôbec netušili, kto stojí za krvavou popravou Csémyho

Karol Bodoky – na projekčnom plátne v súdnej sieni – počas jedného z predchádzajúcich pojednávaní na Okresnom súde v Trnave (Foto: Dávid Barak)  

Obžalovaný – tak ako zakaždým – bol pripojený na pojednávanie Okresného súdu v Trnave prostredníctvom videohovoru.

Čo bolo v pozadí vraždy Csémyho Mihálya?

  • Dňa 26. januára 1997 Mihály Csémy na pokyn Tibora Pápaya chladnokrvne popravil pokladníka dunajskostredskej mafie – Ferenca Kovácsa, známeho ako „Keco“, a to priamo v jeho byte dávkou zo samopalu. Pritom ešte predtým boli blízkymi priateľmi.
  • Vražda Keca spustila nezvratnú vojnu v podsvetí Dunajskej Stredy, kde sa dovtedy jednotná mafia rozštiepila na dve znepriatelené frakcie: jednu viedol Milán Sipos, druhú Tibor Pápay.
  • Keďže Siposova skupina vedela, že vraždu Keca má na svedomí práve Csémy, ktorý patril k Pápayovcom, Csémy musel načas opustiť Dunajskú Stredu.
  • No 15. marca 1997 Pápayovcov zasiahol ďalší úder: pokúsili sa o dohodu s bossom Mikulášom Černákom, no namiesto vyjednávania Černák vo svojej kancelárii v Banskej Bystrici popravil Milána Siposa aj jeho šoféra Emila Potáscha. Na mieste bol aj Tibor Pápay a Mihály Csémy.
  • Odpoveď zo strany Sátorovcov prišla až o niekoľko mesiacov neskôr, ale ich pomsta bola nemilosrdná. Dňa 3. augusta 1997 popravili Mihálya Csémyho na sídlisku Východ v Dunajskej Strede.
  • O dva dni neskôr sa pred obchodným domom Modrý Dunaj objavil hrôzostrašný odkaz – odseknutá hlava Rudolfa Hodossyho, známeho ako „Malý Cine“. Práve on vylákal Csémyho na miesto vraždy, čím ho prakticky „naservíroval“ Sátorovej skupine. Malého Cineho vlastnoručne zavraždil Mikuláš Černák v Bratislave, kde mu po poprave odrezal hlavu a poslal ju svojimi ľuďmi späť do Dunajskej Stredy – ako výstrahu pre každého, kto by si trúfol siahnuť na niekoho z jeho blízkeho okolia.
camera

6

Osvietenie na Kanárskych ostrovoch: Černák a Pápay spočiatku vôbec netušili, kto stojí za krvavou popravou Csémyho

Mikuláš Černák ako svedok na pojednávaní Okresného súdu v Trnave 23. októbra 2024 (Foto: Dávid Barak)  

Slavomír Surový bol 3. augusta 1997 členom banskobystrickej „zásahovej jednotky“, ktorá sa okamžite po správe o vražde ponáhľala na miesto popravy Csémyho Mihálya. Černák a jeho ľudia dofrčali najmenej tromi autami priamo na dunajskostredské sídlisko Východ, kde sa „veľký šéf“ osobne presvedčil o smrti svojho muža, v podsvetí známeho ako Mišo Maďar (Maďarský Mišo).

Počas výpovede sa Surový na osudnú noc rozpamätal nasledovne: „Černák nám povedal, že Csémy bol v ten deň v Maďarsku s niekým, kto mal blízko ku skupine okolo Sátora, a vraj práve tento človek prezradil útočníkom, kedy sa Csémy vráti do Dunajskej Stredy, takže ho vrahovia mohli počkať na mieste. Pápay v ten deň nebol doma, takže Černák išiel na kávu s jedným z jeho ľudí, aby získal informácie, kto stojí za útokom. Zo zrady podozrieval Hodossyho Rudolfa, ktorého na druhý deň niekde v Bratislave zavraždili.“

camera

6

Osvietenie na Kanárskych ostrovoch: Černák a Pápay spočiatku vôbec netušili, kto stojí za krvavou popravou Csémyho

Csémy Mihály (vľavo – policajná snímka) a jeho rozstrieľané auto na sídlisku Východ v Dunajskej Strede (Foto: TASR)  

Svedka sa zároveň spýtali, či pozná Karola Bodokyho – obžalovaného mu rozhodne netrebalo predstavovať. Ukázalo sa, že Bodoky, pôvodom z Rimavskej Soboty, poznal Černáka už približne od roku 1995, pričom sa s ním viackrát stretol na káve v Banskej Bystrici. Surový, ktorý bol v tom čase Černákovým šoférom, síce nevedel potvrdiť, či medzi nimi existoval pracovný vzťah, no prezradil, že Bodokyho blízky priateľ – taktiež z Rimavskej Soboty – sedel vo väzbe s Černákovým bratom a práve vďaka tomuto kontaktu sa neskôr viackrát stretli pri káve v Banskej Bystrici.

Bodoky tak mal s Mikulášom Černákom osobné kontakty už dávno predtým, než sa tento stal celoslovenským mafiánskym bossom – a skôr, než sa do kontaktu dostal s členmi dunajskostredského podsvetia.

camera

6

Osvietenie na Kanárskych ostrovoch: Černák a Pápay spočiatku vôbec netušili, kto stojí za krvavou popravou Csémyho

Slavomír Surový na chodbe Okresného súdu v Trnave (Foto: Parameter)  

Osvietenie na Kanárskych ostrovoch

Slavomír Surový je trestaný – dvanásť rokov strávil vo väzení za vraždu Petra Klešča, osobného strážcu bývalého košického mafiánskeho bossa Róberta Holuba. Ako blízko mal k Černákovi, dokazuje aj fakt, že mafiánskeho šéfa sprevádzal aj na niektorých zahraničných cestách – jedna z fotografií, ktorá vznikla práve pri takejto príležitosti, to dokumentuje.

camera

6

Osvietenie na Kanárskych ostrovoch: Černák a Pápay spočiatku vôbec netušili, kto stojí za krvavou popravou Csémyho

Slavomír Surový, Mikuláš Černák a Tibor Pápay si spolu zacvičili počas spoločnej dovolenky. 

Hoci bol Surový v tom čase priamo pri zdroji, jeho výpoveď nebola pre obžalovaného Bodokyho nijako zaťažujúca – sám totiž uviedol, že o tom, kto presne spáchal vraždu Csémyho Mihálya, nemá žiadne informácie.

Surový však pred súdom predniesol zaujímavý príbeh, ktorý ilustruje, že Černák a Pápay spočiatku vôbec netušili, kto stojí za krvavou popravou Csémyho. Dokonca padlo aj vzájomné podozrievanie. Presný priebeh udalostí opísal Surový takto:

„Krátko po Csémyho vražde som bol na dovolenke s Černákom na Kanárskych ostrovoch, kde s nami bol aj Tibor Pápay. Počul som ich, ako sa rozprávajú o tejto veci. Mikuláš Černák vtedy obvinil Pápaya, že jeho skupina zabila Csémyho. Pápay mu na to odpovedal, že si myslel, že Csémyho dal odpratať Černák. Nakoniec sa dohodli, že keďže to nebol ani jeden z nich, musel to vykonať niekto iný. To je všetko, čo som počul. Viac o páchateľoch neviem povedať.“

Hlavné pojednávanie bude pokračovať 2. júna ďalšími výsluchmi. Zo strany súdu už nezostáva veľa dôkazov na vykonanie – plánujú vypočuť len niekoľko ďalších osôb vrátane utajených svedkov. Karol Bodoky aj naďalej trvá na svojej nevine a tvrdí, že s vraždou Csémyho nemá absolútne nič spoločné.

Autori tohto článku

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program