Kto neprevezme čip, zaplatí! Dunajská Streda chystá rozdávať pokuty za ignorovanie podzemných kontajnerov

camera

1

Kto neprevezme čip, zaplatí! Dunajská Streda chystá rozdávať pokuty za ignorovanie podzemných kontajnerov

Fotky: András Á. Cséfalvay  

Zdieľať

Niektorí obyvatelia Dunajskej Stredy odmietli prevziať čipy potrebné na používanie podzemných kontajnerov, ktoré mesto vybudovalo z eurofondov a vlastných zdrojov. Práve kvôli nim mesto pristúpilo k sprísneniu pravidiel – v mestskom nariadení sa odteraz zavádza povinnosť čip prevziať, inak hrozí pokuta vo výške 33 eur.

Primátor Zoltán Hájos v tejto súvislosti uviedol, že mesto doposiaľ vybudovalo 12 podzemných stojísk na odpadky v centre mesta. Výsledkom je, že k odpadom sa nedostanú nepovolané osoby a kontajnery nikto nerozhrabáva.

„Chceli sme to spraviť tak, že keď už budujeme takýto systém, tak nekúpime len plechový kontajner, ale aj inteligentnú technológiu k nemu, cez ktorú vieme sledovať činnosť obyvateľov v oblasti nakladania s odpadom – či triedia odpad a podobne,“ poznamenal.

Pretože kontajnery sa otvárajú pomocou čipu, je možné sledovať, koľko odpadu daná domácnosť vyhadzuje – či už ide o komunálny alebo triedený odpad.

Primátor vysvetlil, že preberanie čipov nebolo spočiatku doslova povinné a nebol určený ani konkrétny termín, dokedy si ich majú ľudia vyzdvihnúť na mestskom úrade. Namiesto toho zamestnanec mesta oslovoval obyvateľov, ktorých bývanie spadá pod konkrétne stojiská, a čipy im doručil priamo domov.

 „Pointa je v tom, že keď náš zamestnanec priniesol čip, jeden z obyvateľov jednoducho povedal, že ho nechce. Kolega sa ho teda spýtal, čo bude robiť so smetím, a on mu odpovedal: ‚To nie je vaša starosť, ak bude treba, položím ho vedľa kontajnera, je to úloha mesta, aby to odpratalo,‘“ priblížil primátor Hájos, ktorý to považuje za úplne neprijateľné správanie.

Upozornil, že na takéto prípady reaguje mesto úpravou aktuálne platného nariadenia o zbere odpadu z roku 2024, do ktorého sa doplnilo, že prevzatie čipu je povinné. Kto si ho neprevezme, dopúšťa sa priestupku. „Nepostavili sme podzemné kontajnery preto, aby sa vedľa nich hromadili kopy odpadu.“ V dôvodovej správe k mestskému nariadeniu sa zároveň uvádza, že za porušenie tejto povinnosti môže byť uložená pokuta vo výške 33 eur.

„Je úplne oprávnené očakávať od obyvateľov normálnu spoluprácu so samosprávou,“ zdôraznil primátor.

V minulosti už mestská polícia niekoľkokrát prichytila osoby, ktoré ukladali svoj odpad vedľa kontajnerov v centre mesta. „Zaviedli sme nulovú toleranciu voči ‚odpadovému turizmu‘,“ povedal a dodal, že na odhalenie páchateľov plánujú nasadiť aj fotopasce, ktoré bežne používajú lesníci.

Prvé podzemné kontajnery boli v Dunajskej Strede inštalované začiatkom roka 2023 na Dunajskej ulici, neďaleko mestského úradu. Kontajnery s objemom 3 až 5 m³ možno otvoriť len pomocou priradeného čipu a len obyvateľom, ktorí bývajú v okolí konkrétneho stojiska. Ich zaplnenie sa priebežne monitoruje elektronickým systémom.

V roku 2023 obyvatelia Dunajskej Stredy vytriedili 43 % odpadu, v roku 2024 sa očakáva nárast na približne 46 %. Miera separovania totiž ovplyvňuje poplatky za uloženie odpadu, preto je dôležité túto mieru neustále zvyšovať.

V tomto roku mesto plánuje vybudovať ďalšie podzemné kontajnery na sídlisku Východ – predbežne na piatich miestach. V lokalite Ružová záhrada budú navyše existujúce kontajnerové ohrádky vybavené elektromagnetickým zámkom, čo má prispieť k väčšiemu poriadku v ich okolí.

Autori tohto článku

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program