3

Ďalšie zábery z návštevy: klikni na fotografiu! (Foto: András Á. Cséfalvay)
Minulý týždeň nás americké veľvyslanectvo v Bratislave informovalo, že cez víkend príde na návštevu do Nových Zámkov americký senátor Ruben Gallego. Veľvyslanectvo vopred neprezradilo, za akým účelom prichádza tento demokratický politik z Arizony, no napokon sa všetko vysvetlilo. Dokonca aj to, odkiaľ pozná detskú pesničku „Boci, boci tarka“.
Dúfam, že sa neurazíte, ale čo vás priviedlo práve do Nových Zámkov? Alebo inak: prečo na Slovensko – a vôbec do Európy?
Pred 24 rokmi som mal tú česť učiť tu angličtinu. Bolo to v roku 2001. Bol to rok, ktorý mi zmenil život. Pomohol mi rozhodnúť sa, akou cestou sa chcem vydať pri službe svojej vlasti. A teraz, keď som americkým senátorom, chcel som sa vrátiť na miesto, kde sa to všetko začalo.
Bol to jediný dôvod vašej návštevy?
Samozrejme, v Bratislave sme sa stretli so slovenským premiérom. Ale keďže sme tu v mene Spojených štátov, povedal som si – prečo by som sa nezastavil aj tu, kde mám toľko krásnych spomienok?
Kde ste učili?
V Nesvadoch, ale do Nových Zámkov sme často chodili na večere, na pivo. A tiež na kúpalisko. Mám na toto miesto naozaj krásne spomienky.
Prečo ste si vtedy vybrali práve Slovensko?
V tom čase som ešte veľa necestoval. Mal som priateľov, ktorí predtým učili napríklad v Salke a v Nesvadoch, ale aj v niekoľkých ďalších obciach. Mali veľmi dobré skúsenosti s hosťovskými rodinami. A práve na základe ich pozitívnych zážitkov som sa rozhodol nasledovať ich príklad.
Udržiavate kontakt s niekým z toho obdobia?
Áno, v Salke si udržiavam takýto kontakt.
Aká je vaša najmilšia spomienka na región? Máte nejaké obľúbené jedlo?
No, viete… napríklad predtým som nemal vôbec rád nakladanú zeleninu ani papriku, ale keď som sa sem presťahoval… všetko sa zmenilo. Otvoril sa mi úplne nový svet chutí! Veľmi rád som tiež chodil na kúpalisko s domácimi, a samozrejme, rád som učil. Práve som rozprával pánovi zástupcovi primátora, že ma miestne deti naučili spievať pesničku „Boci, boci tarka, se füle, se farka“ a teraz, keď som sa sem vrátil, okamžite mi to nabehlo, všetky spomienky sa vrátili. Bol som mladý, slobodný a veselý – každý deň bol pre mňa úžasným zážitkom a príležitosťou naučiť sa niečo nové.
Poznáte aj nejaký ďalší maďarský výraz?
Ako sa to povie? „Egészségedre“ (Na zdravie), myslím. Viete, maďarčina je jeden z najťažších jazykov, takže som sa nenaučil toľko, koľko by som chcel, ale veľmi som si pobyt tu užíval.
Keď ste sa teraz prešli centrom Nových Zámkov, všimli ste si nejaké zmeny?
Prešlo 24 rokov a Slovensko dosiahlo pozoruhodný hospodársky pokrok. Keď som tu žil, mnohí hovorili o tom, že chcú opustiť krajinu a hľadať prácu vo svete. Dnes však vidno, aký veľký pokrok sa udial, a to je fascinujúce. Určite tu nastali veľké zmeny – krajina pôsobí rozvinutejšie, ekonomicky rozmanitejšie a bohatšie.
Hovoríme o Nových Zámkoch, alebo o Slovensku?
O oboch. Zdá sa mi, že sa krajina aj mesto veľmi rozvinuli.
Možno je šikovné aj vedenie mesta. No žijeme v turbulentných časoch, preto sa nedá vyhnúť otázke týkajúcej sa lídra Spojených štátov. Aký máte názor na prezidenta Donalda Trumpa?
Myslím si, že Spojené štáty vždy zohrávali úlohu stabilizátora svetového diania – či už išlo o hospodárstvo, alebo o medzinárodnú bezpečnosť. Teraz však vytvárame situáciu, ktorá to vôbec nereflektuje. Oddeľujeme sa od našich najbližších spojencov – možno ich nepriamo nepovažujeme za nepriateľov, ale určite sa od nich vzďaľujeme. Navyše ničíme finančný systém aj pre krajiny, ako je Slovensko, ktoré sú silne exportne orientované. To ich môže potenciálne dostať do veľmi ťažkej situácie. Dúfam, že prezident Trump spomalí a uvedomí si dôsledky svojich krokov. Nesúhlasím s ním a určite si nemyslím, že z toho bude profitovať svet – alebo dokonca Spojené štáty.
A čo si myslíte o jeho nepredvídateľnej colnej politike?
Presne o tom hovorím. Je to chaotická politika, ktorá vytvára nestabilitu. Myslím si, že jednou z najdôležitejších vecí, ktoré Spojené štáty doteraz robili, bolo to, že sme boli garantom hospodárskej istoty – a z toho sme profitovali my aj celý svet. Takže si myslím, že by sme mali ustúpiť z tejto cesty a uvedomiť si, že ak sa pustíme do obchodnej vojny, všetci budeme chudobnejší.
Ak už clá na nič iné nie sú dobré, aspoň sťažujú financovanie Putinovej vojny v susednej krajine. Ako to vidíte?
Áno, pokles cien ropy sťažuje financovanie vojny. Čiže to má svoje výhody, ale zároveň to znamená, že ceny ropy klesajú aj inde, čo si zase nemusíme želať. A je tu ešte jeden aspekt. Myslím si, že politika prezidenta Trumpa voči Ukrajine nebola taká premyslená, ako by som si želal. Mali by sme sa viac snažiť držať Putina a Rusko pod kontrolou.
Reagovala by americká administratíva vedená demokratmi razantnejšie voči Rusku?
Dúfam, že áno. Hoci si myslím, že ani prezident Biden nebol dostatočne tvrdý, podľa môjho názoru by sme mali pristupovať k Rusku z dlhodobého hľadiska, nielen v súvislosti s Ukrajinou, ale aj globálne.
Ak by vám po najbližších prezidentských voľbách v USA ponúkli ministerský post, prijali by ste ho?
Uff, to je typická washingtonská otázka! Záviselo by to od toho, o akú pozíciu by išlo…
Povedzme, že by išlo o funkciu ministra zahraničných vecí – a potom by ste mohli opäť zavítať do Nových Zámkov.
V tom prípade určite prídem, dohodnuté!
V tom prípade by ste boli ochotný znova poskytnúť rozhovor pre portál Parameter?
Kľudne mi to pripomeňte! Ale vážne – vždy som pripravený slúžiť svojej krajine. Krátko po tom, čo som sa v roku 2001 vrátil zo Slovenska, prežili sme teroristický útok z 11. septembra. Následne som slúžil niekoľko rokov v armáde a som hrdý na to, že som svoju krajinu mohol zastupovať viacerými spôsobmi. Ak by bola možnosť pokračovať v tejto službe, som pripravený – či už na ministerstve, alebo inou formou.