Mestskí policajti dostanú radar a bločky: Pribudnú pokuty, peniaze pôjdu obciam

camera

4

Mestskí policajti dostanú radar a bločky: Pribudnú pokuty, peniaze pôjdu obciam

Fotka: TASR 

Zdieľať

Ministerstvo vnútra plánuje rozšíriť právomoci mestských polícií. Hoci detaily pripravovaných zmien zatiaľ nie sú známe, minister vnútra Matúš Šutaj Eštok už skôr naznačil, že reformy by sa mali týkať najmä dohľadu nad dodržiavaním pravidiel cestnej premávky.

Jedným z hlavných prvkov pripravovanej zmeny je, že mestskí či obecnú policajti by mohli po novom merať rýchlosť vozidiel priamo v mestách a obciach – a to na princípe objektívnej zodpovednosti.

Keďže mestské a obecné polície sú v pôsobnosti samospráv, výnosy z pokút by prúdili priamo do obecnej pokladnice. Tie by tak mohli byť následne použité na miestny rozvoj a investície.

Ako ministerstvo vnútra upresnilo pre portál Parameter, nejde o to, že by tieto úlohy prešli výlučne na mestských policajtov. Štátna polícia by si svoje kompetencie ponechala, no samosprávne polície by sa mohli do kontrol aktívne zapojiť.

„Cieľom je stabilizovať a posilniť súčasné postavenie obecných polícií,“ odkázal rezort vnútra.

Prezident Peter Pellegrini sa už skôr postavil za pripravované zmeny. Počas minulotýždňovej návštevy v Galante sa vyjadril nasledovne:

„Plne podporujem myšlienku, aby dohľad nad dopravnými priestupkami — teda prekračovanie rýchlosti, merania a udeľovanie pokút — prešiel do rúk mestských polícií. Alebo aspoň aby aj mestské polície získali tieto právomoci, mohli kontrolovať, pokutovať a aby príjmy z pokút obohacovali mestský rozpočet.“

Podľa Pellegriniho by sa takýmto spôsobom výrazne odbremenili príslušníci štátnej polície, ktorá sa aj tak dlhodobo borí s nedostatkom personálu. „Štátna polícia má dosť iných povinností,“ poznamenal prezident.

A kedy by mohli zmeny nadobudnúť účinnosť? „Podľa plánov by sa návrh zákona mal dostať na rokovanie vlády v auguste, takže parlament by sa ním mohol zaoberať na jeseň,“ uviedlo pre nás ministerstvo vnútra.

Väčšia bezpečnosť, rýchlejší zásah

Peter Kolek, primátor Galanty, uviedol pre náš portál, že mesto v zásade veľmi pozitívne hodnotí návrh. Domnieva sa, že presun niektorých štátnych právomocí — napríklad merania rýchlosti, pokutovania či udržiavania verejného poriadku — na mestské polície by bol z viacerých hľadísk výhodný.

Podľa neho by tento krok zvýšil verejnú bezpečnosť, pretože mestská polícia dokáže rýchlejšie reagovať na špecifické dopravné a bezpečnostné výzvy vo svojom meste — najlepšie totiž pozná miestne podmienky a problémové lokality. A keďže štátna polícia je často preťažená, zatiaľ čo mestskí policajti sú priamo na mieste, drobné porušenia poriadku by sa dali riešiť pružnejšie a rýchlejšie.

camera

4

Mestskí policajti dostanú radar a bločky: Pribudnú pokuty, peniaze pôjdu obciam

Peter Pellegrini, prezident Slovenskej republiky, a Peter Kolek, primátor Galanty (Foto: Galanta) 

Primátor sa zároveň domnieva, že „so silnejšími právomocami mestskej polície by sa porušovanie pravidiel dalo nielen účinnejšie sankcionovať, ale aj preventívnou edukáciou vplývať na zodpovednejšie správanie na cestách“. Ako dodal, úloha mestskej polície v komunite by sa tým ešte posilnila, keďže obyvatelia poznajú tých, ktorí sú zodpovední za poriadok v ich meste.

Kolek zároveň tvrdí, že tieto zmeny by posilnili aj finančnú samostatnosť Galanty: „Príjmy z pokút by smerovali priamo do rozpočtov miest a obcí, čím by sa získali nové zdroje na ďalší rozvoj verejnej bezpečnosti, alebo realizáciu iných miestnych investícií,“ uviedol primátor.

„Samozrejme si uvedomujeme, že jedným z hlavných protiargumentov, napríklad v súvislosti s meraním rýchlosti, je fakt, že mestské polície v súčasnosti nemajú oficiálny odvolací orgán, ktorý by rozhodoval v týchto veciach. Myslíme si však, že pri aplikácii princípu objektívnej zodpovednosti – teda ak je priestupok zachytený radarom a jasnou fotodokumentáciou, na ktorej je vodič jednoznačne identifikovateľný – je veľmi nepravdepodobné, že by páchateľ úspešne spochybnil dôkazný materiál alebo jeho zákonnosť,“ doplnil Kolek.

camera

4

Mestskí policajti dostanú radar a bločky: Pribudnú pokuty, peniaze pôjdu obciam

Foto: Facebooková stránka mesta Galanta 

Podľa neho by prípadné odvolania mohla pokojne riešiť štátna polícia ako odvolací orgán.

„Celkovo teda mesto Galanta túto myšlienku podporuje, zároveň však považujeme za dôležité, aby k prevzatiu týchto úloh došlo za jasne stanovených finančných, právnych a odborných podmienok,“ uzavrel primátor.

FRISSÍTVE: Dunaszerdahely ellenzi a módosításokat

„Dunaszerdahely Város Önkormányzata jelenleg nem látja indokoltnak ezen feladatok átvételét” – közölte a Paraméterrel Ivicze Zita, a hivatal sajtóreferense.

Az önkormányzat indoklása szerint mivel az állam nem biztosít kiegészítő erőforrásokat az ilyen típusú feladatok ellátásához, azok finanszírozása teljes mértékben a város költségvetését terhelné, beleértve a szükséges eszközöket és a megnövelt létszámot is.

„Az önkormányzat célja a közbiztonság fenntartása, lehetőleg úgy, hogy ne kelljen olyan kötelezettségeket átvállalnia, amelyekhez nem társul megfelelő állami támogatás” – tudtuk meg a városházától.

Dunajská Streda je proti zmenám

„Mesto Dunajská Streda v súčasnosti nevidí dôvod na prevzatie týchto úloh,“ uviedla pre Parameter Ivicze Zita, hovorkyňa mestského úradu.

Podľa vyjadrenia samosprávy je problémom najmä to, že štát neposkytuje žiadne dodatočné zdroje na zabezpečenie tohto typu činností, čo znamená, že by ich financovanie v plnej miere zaťažilo mestský rozpočet – vrátane potrebného vybavenia a navýšenia počtu príslušníkov.

„Cieľom samosprávy je zabezpečiť verejný poriadok, ideálne však tak, aby nemusela preberať záväzky, ku ktorým nie je pridelená primeraná štátna podpora,“ dodali z mestského úradu.

Pribudne papierovačiek?

Béla Keszegh, primátor Komárna a podpredseda Únie miest Slovenska, sa pre Parameter vyjadril, že samosprávy sú ochotné prevziať také úlohy, ktoré priamo prispievajú k udržiavaniu verejného poriadku a zároveň prinášajú príjem pre mestskú políciu. Medzi ne patrí napríklad aj spomínané meranie rýchlosti či iné dopravné kontroly, ktoré je možné efektívne vykonávať aj technickými prostriedkami.

Primátor však zároveň dodal, že štátna polícia z kapacitných dôvodov – pre nedostatok policajtov a dostupných zdrojov – postupne „presúva“ čoraz viac úloh na mestské polície.

camera

4

Mestskí policajti dostanú radar a bločky: Pribudnú pokuty, peniaze pôjdu obciam

Béla Keszegh (András Á. Cséfalvay)  

„V niektorých oblastiach, napríklad pri dohľade nad železničnou dopravou, už prakticky neexistuje policajná prítomnosť, hoci ide z pohľadu verejnej bezpečnosti o rizikové miesta,“ uviedol Keszegh.

„Žiaľ, aj pri súčasných návrhoch na presun kompetencií vidíme, že štát sa snaží zbaviť najmä tých úloh, ktoré sú administratívne náročné a ktoré už pre nedostatok policajtov nedokáže efektívne zabezpečiť,“ dodal primátor.

Podľa jeho informácií v niektorých mestách slúži už len jedna jediná hliadka, pretože chýbajú policajti. Ak dôjde k mimoriadnej situácii – ako napríklad migračná vlna alebo aktuálne slintačka a krívačka – organizovanie služieb je prakticky nemožné.

Ako zdôraznil, v súčasnosti štát skôr znižuje rozpočty samospráv, zatiaľ čo im v takmer každej oblasti pribúdajú nové úlohy. Rozšírenie počtu mestských policajtov je zároveň čoraz ťažšie zabezpečiť.

„Samosprávy sú pripravené prebrať nové kompetencie, ale podmienky a konkrétne právomoci sú kľúčové,“ uzavrel Keszegh.

Akútni nedostatok štátnych policajtov

Matúš Šutaj Eštok prednedávnom vyhlásil, že v rámci celého Slovenska momentálne v systéme chýba približne 3700 štátnych policajtov. Veronika Dachová, hovorkyňa polície Trnavského kraja, pre Parameter uviedla, že v okrese Galanta aktuálne chýba 54 a v dunajskostredskom regióne 70 policajtov.

Viktória Borloková, hovorkyňa nitrianskej krajskej polície, informovala, že v okrese Komárno by bolo potrebných ďalších 41 policajtov.

Vo všetkých troch okresoch najviac chýbajú pochôdzkári. Medzi ich  hlavné úlohy patrí hliadkovanie, udržiavanie verejného poriadku a prevencia kriminality.

Podľa ministra vnútra sa pripravujú viaceré legislatívne zmeny, ktoré by mohli pomôcť vyriešiť problém nedostatku policajtov. Uvažuje sa napríklad o úprave podmienok zdravotnej spôsobilosti – prijímanie by mohlo byť jednoduchšie aj pre uchádzačov, ktorí nosia okuliare alebo trpia alergiami.

Minister vnútra predtým avizoval aj zmeny v psychologickom testovaní budúcich policajtov – testy by mali byť dostupné aj v maďarskom jazyku.

Okrem psychotestov sa výrazne mení aj systém fyzických skúšok – namiesto šiestich mužských a piatich ženských disciplín budú štyri spoločné: výbušnosť (podobné kľukom), skracovačky, beh medzi kužeľmi na 4×10 metrov a beh na 1500 metrov.

Vláda zároveň pracuje aj na obnovení tzv. „žandárov“ – profesionálni vojaci by vo voľnom čase mohli pomáhať polícii, predovšetkým ako posila hliadkových jednotiek.

Ministerstvo vnútra nedávno spustilo aj náborovú kampaň s názvom „Staň sa policajtom“. Podľa Matúša Šutaja Eštoka sa za pár mesiacov do policajného zboru prihlásilo približne 2500 uchádzačov.

Autori tohto článku

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program