A Slovnaft szerint a kormány veszélyezteti Szlovákia energiabiztonságát a legújabb agyszüleményével

2022. december 2. - 08:28 | Belföld

Az olaj-, földgáz-, szén- és finomítóiparban tevékenykedő vállalatok megnövekedett nyereségéből 70 százalékos szolidaritási hozzájárulás bevezetése negatív hatással lesz az ország energiabiztonságára, a szlovák gazdaságra, végső soron pedig az állami költségvetés bevételeire a jövőben – figyelmeztetett csütörtökön a Slovnaft kőolajfinomító, amelyet a rendkívüli illeték közvetlenül érint.

A Slovnaft szerint a kormány veszélyezteti Szlovákia energiabiztonságát a legújabb agyszüleményével
Fotó: TASR - Jaroslav Novák

Mint ismert, a kormány szerdán elfogadta a pénzügyminisztérium törvényjavaslatát az említett cégek úgynevezett szolidaritási hozzájárulásáról.

A törvény ideiglenesen 70 százalékos különadót vezetne be a szóban forgó olaj-, földgáz-, szén- és finomítóiparban tevékenykedő vállalatokra vonatkozóan. A kormány célja az, hogy ennek köszönhetően további 524 millió eurót fordítsanak az energiaválság elleni küzdelemre.

„Az energiaárak emelkedésének háztartásokra és az iparra gyakorolt ​​hatása miatt döntöttünk a hozzájárulás bevezetése mellett. Az így megszerzett többletforrást elsősorban a magas energiaárak fogyasztókra – különösen a veszélyeztetett háztartásokra – gyakorolt ​​hatásainak mérséklésére fordítják” – közölte a pénzügyminisztérium.

A Slovnaft kőolajfinomító tudomásul veszi a kormány szerdai döntését, de az EU Tanácsának 33 százalékos ajánlásához képest több mint kétszeres kamatemelést diszkriminatívnak és a versenykörnyezetben rendkívül hátrányosnak tartja. A cég állásfoglalásáról Tatiana Novotná, a Slovnaft kommunikációért felelős munkatársa tájékoztatta a Paramétert.

„Szlovákia és a közép-európai régió energiabiztonságának biztosítása több százmillió eurós nagyságrendű beruházást igényel, miközben az így javasolt szolidaritási hozzájárulás jelentősen korlátozhatja a Slovnaft beruházásait” – hangsúlyozta a cég.

A vállalat rámutatott, a kormány egyik képviselője sem talált időt arra, hogy az állami költségvetéshez egyik legnagyobb mértékben hozzájáruló céggel konzultáljon egy ilyen alapvető kérdésről.

A Slovnaft szerint a kormány releváns elemzések és számítások nélkül aránytalanul magas szolidaritási hozzájárulást vezet be éppen akkor, amikor az alternatív olajellátás biztosításának elősegítésére kellene összpontosítani, különösen a szállítási kapacitások és a tarifák szempontjából.

"A Slovnaft és a MOL-csoport minden jogi lehetőséget megvizsgál a Szlovákia és Magyarország közötti kölcsönös támogatási és befektetésvédelmi megállapodás kapcsán is" - mutatott rá a finomító.

(parameter)