A Smer és a Hlas még mindig eljátszadozhat az idővel, és elérheti, hogy hatályba lépjen a bűnözőkön kívül mindenkinek ártó maffiatörvény

camera

1

A Smer és a Hlas még mindig eljátszadozhat az idővel, és elérheti, hogy hatályba lépjen a bűnözőkön kívül mindenkinek ártó maffiatörvény

Robert Fico és Boris Susko 

Megosztás

Miután Zuzana Čaputová minden undorát legyűrve taktikai okokból végül aláíta a büntetőjogi törvénycsomagot, mely csalók, tolvajok, korrupt bűnözők, sőt, erőszakolók és gyilkosok számára is kedvez, ismét a kormánykoalíció politikusainál pattog a labda, és nagyon úgy fest, eljátszadozhatnak az idővel annak érdekében, hogy a törvénycsomag március 15-én hatályba lépjen, és az Alkotmánybíróságnak ne legyen alkalma azt időben hatályon kívül helyezni.

Kapcsolódó:
„Ha ez a törvény bejön, mindenki lopni, csalni, hazudni fog"
Ünneplik az új törvényt a bűnözők – Így (nem) fogják megbüntetni a tolvajokat, betörőket, nyugdíjasok kifosztóit
Szégyen, ahogy gúnyt űznek azok fájdalmából és traumájából, akiket megerőszakoltak – üzente Čaputová a smereseknek

Čaputová mielőbb el akarja juttatni az elfogadott jogszabályt az Alkotmánybíróságra, hogy a jogszabály egy pillanatra se léphessen hatályba március közepén. Javasolja, hogy a testület a döntése meghozataláig függessze fel a módosítások hatályba lépését.

Csakhogy vannak itt még olyan határidők, amelyek miatt most ismét a kormánykoalíció oldalán pattog a labda. Konkrétan Peter Pellegrini (Hlas-SD), a parlament elnöke és Boris Susko (Smer-SD) igazságügyi miniszter tehet a legtöbbet azért, hogy az Alkotmánybíróságra ne jusson el a javaslat. Robert Fico (Smer-SD) miniszterelnök már jelezte, mindent meg fognak tenni annak érdekében, hogy a törvénycsomag hatályba lépjen.

A SME ismertette azokat az aduászokat, amik a kezükben vannak. Miután Čaputová aláírta a törvénycsomagot, annak meg kell jelennie a Törvénytárban (Zbierka zákonov). Addig ugyanis jogilag nem érvényes, így az Alkotmánybíróság nem dönthet róla. Az elnöki iroda továbbította is az aláírt törvénycsomagot a parlamentbe.

A törvénycsomagot február 8-án hagyták jóvá, a parlament elnökének, Pellegrininek onnantól 21 napja van arra, hogy azt továbbítsa az igazságügyi tárcának a Törvénytárban való megjelentetésre. Ha ezt teljes mértékben kihasználja, akkor a minisztérium csak február 29-én kapja azt meg.

Csakhogy ez még mindig nem minden: az igazságügyi minisztériumnak innentől 15 napja van arra, hogy megjelentesse a törvényt a Törvénytárban. Ha a minisztérium is él ezzel a határidővel, akkor már éppen március 15-énél járunk, ráadásul a tárcát nem fenyegeti semmilyen büntetés abban az esetben sem, ha késik.

Ahogy a SME cikkében fogalmaz, elképzelhető, hogy az Alkotmánybíróságnak még csak hipotetikus esélye sem lesz arra, hogy a törvénycsomagot hatályon kívül helyezze, míg annak alkotmányosságáról dönt.

Čaputová jelezte, nem is fordul azonnal az Alkotmánybírósághoz, hanem csak jövő héten, mivel ad időt arra, hogy a törvény megjelenjen a Törvénytárban. Az elnök egyébként már eleve későn kapta kézhez a törvénycsomagot, ugyanis Robert Fico hat napig várt, míg maga aláírta és eljuttatta az elnöki palotába, miután a parlament azt jóváhagyta.

Az államfő ugyanakkor közölte azt is, hogy ha a törvénycsomag a jövő hét elején nem jelenik meg a Törvénytárban, akkor is elküldi az Alkotmánybíróságnak. Radoslav Procházka alkotmányjogász, illetve az elnök jogi csapata szerint nincs akadálya annak, hogy az alkotmányos szerv foglalkozzon vele.

Adott esetben, ha az alkotmánybírók hatályon kívül is helyeznék a törvénycsomagot azt megelőzően, hogy az hatályba lépnek március 15-én, a döntésüket csak azt követően adhatják ki, tehetik közzé, hogy a törvénycsomag megjelent a Törvénytárban. Ez esetben is tehát nagy szerepe van annak, mennyire játszik majd az idővel Pellegrini, illetve Susko.

Ugyanakkor az alkotmánybírósági döntésnek is még meg kell jelennie a Törvénytárban, és ez a feladat ismét az igazságügyi minisztériumra hárul. Míg viszont a törvények esetében legalább elvileg köti a 15 napos határidő, addig az alkotmánybírósági döntések esetében nem.

Ha tehát az Alkotmánybíróság esetleg hatályon kívül is helyezné a büntető törvénycsomagot, a Smer jelöltje, Boris Susko által vezetett igazságügyi minisztérium még mindig megakadályozhatja, hogy az alkotmánybírósági határozat időben, tehát március 15. előtt hatályba lépjen.

Ha viszont március 15-én akár egy percre is hatályba lép, a mostanáig elkövetett bűntények esetében már mindenképp ez lesz érvényes.

(SME)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program