Soha nem érte meg ennyire napelemet telepíteni

camera

1

Soha nem érte meg ennyire napelemet telepíteni

Fotó: TASR - illusztráció 

Megosztás

A koronavírus-járvány által elindított energiadrágulás mellett, ami most az ukrajnai háború miatt tovább fokozódott, egyre jobban megéri napelembe beruházni – nemcsak a háztartásoknak, hanem a vállalatoknak is. Így nemcsak függetlenné válnak más beszállítótól, hanem a piaci értékhez képest olcsóbban is hozzájutnak a villanyáramhoz – írja a DenníkE.

A villamosenergia piaci értéke 170-180 euró körül mozog megawattóránként. Ján Karaba, a szlovák naperőművek szakmai szervezetének (SAPI) vezetője szerint a fotovoltaikus erőművekből előállított energia költsége kisebb források mellett is csak 100 euró körül mozog megawattóránként, a nagyobb erőforrások pedig még hatékonyabbak.

Tavaly a fotovoltaikus panelek befektetéseinek megtérülése hétéves szinten volt, de Karaba szerint a jelenlegi magasabb áramárak mellett már csak öt év körüli. Ez természetesen azt feltételezi, hogy a befektető a napból származó áramot valóban száz százalékosan hasznosítani tudja.

A befektetők szerint viszont még mindig túl sok az állami szabályozás. Míg Szlovákia tavaly mintegy 400 megawatt összteljesítményű zöld erőművekre adott ki engedélyt, Magyarország legfeljebb hatezer megawattnyi új megújuló forrást hagyott jóvá.

Emellett az is nehezíti a befektetők dolgát, hogy az állam nem tájékoztat kellőképpen arról, hogy mikor és milyen mértékben ad ki számukra további teljesítményeket. Bindics Zsolt, a párkányi ipari park társtulajdonosa a DenníkE megkeresésére elárulta, hogy csak ködösen tudnak róla, hogy a tavalyi 407 megawattórás felszabadítást követően az állam a közeljövőben újabbat tervez. Ennél pontosabb információ viszont sem az állam, se a forgalmazók nem adnak. Így tehát nem áttekinthető az egész, hogy mikor adhatják be a kérvényeket.


(DenníkE)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program