„Soha nem tapasztalt szintre süllyedt a politikai vita” – Čaputová élesen bírálta a kormányt, az ellenzéket és a válságkezelést

camera

1

„Soha nem tapasztalt szintre süllyedt a politikai vita” – Čaputová élesen bírálta a kormányt, az ellenzéket és a válságkezelést

Zuzana Čaputová (Fotó: TASR) 

Megosztás

Zuzana Čaputová köztársasági elnök kedden délelőtt országértékelő beszédet mondott a parlamentben.

A parlamenti képviselők mellett Eduard Heger (OĽaNO) miniszterelnök is meghallgatta az államfő beszédét. Hivatalba lépése óta másodszor tartott országértékelő beszédet a köztársasági elnök, legutóbb 2020 júniusában szólalt fel a parlamentben.

„Amikor az első országértékelést tartottam önök előtt, azt kívántam, hogy ne térjünk vissza a koronavírus-járvány előtti állapotba, a szemben álló és megosztott társadalom állapotába. Ma úgy állok itt önök előtt, hogy a társadalom megosztottsága szempontjából még nehezebb időket élünk” – kezdete a beszédét az államfő.

Zuzana Čaputová köztársasági elnök a traumák évének nevezte az elmúlt évet.

„A veszély, amelynek össze kellett volna kovácsolnia bennünket, a legnagyobb konfliktusok forrásává vált” – értékelte az államfő a tavalyi évet, hozzátéve, hogy bár Szlovákia eleinte azok közé az országok közé tartozott, amelyek a legjobban kezelték a járványt, a második hullám idején már jelentősen romlott a helyzet. Rámutatott a halálos áldozatok nagy számára és a kórházak túlterheltségére.

„A haldoklók életük utolsó perceiben csak a kórházi személyzetet láthatták, tetőtől talpig védőruhában, az arcukat sem látták. A hozzánk közel állók úgy távoztak, hogy nem lehettünk velük, nem búcsúzhattunk el tőlük, nem temethettük el őket méltó körülmények között. A trauma éve volt ez, amely az élete végéig elkísér sok ezer hozzátartozót” – jelentette ki az államfő.

Az államfő szerint a válságkezelés és a válságkommunikáció nem a nehézségek megoldásának eszközévé, hanem a probléma részévé vált. Rámutatott, hogy több területen is hiányosságok mutatkoztak. Szavai szerint rendkívül túlterhelt volt az egészségügyi rendszer, és felhívta a figyelmet a szociális otthonok helyzetére, valamint arra a veszélyre, hogy további egészségügyi dolgozók távozhatnak.

Čaputová a pandémia kapcsán hangsúlyozta, a második hullám idején több héten át Szlovákiában volt a legtöbb halálos áldozat a világon a lakosság számára vetítve.

A köztársasági elnök kiemelte az egészségügyi alkalmazottak odaadó munkáját a járvány időszakában, és egyúttal figyelmeztetett a hiányukra. „Hogy nem omlott össze teljesen az egészségügyi ellátás, az az államfő szerint csakis az egészségügyi alkalmazottaknak köszönhető, akik vállalták a kockázatot, és abban az időszakban is kezelték a betegeket, amikor egyáltalán nem voltak védőoltások. Néhányan az életüket adták ezért, és sokakat mentálisan viselt meg ez az időszak.

„Most ismét az első vonalban vannak bevetve, hogy emberéleteket mentsenek, azokét is, akik úgy döntöttek, hogy ignorálják a Covid-19-et” – jegyezte meg a köztársasági elnök.

Hangsúlyozta, nagyon is megalapozottak és egyáltalán nem túlzóak azok az aggodalmak, hogy tömegesen távozhatnak az egészségügyi dolgozók. „Régóta tudjuk, hogy kevés az egészségügyi dolgozó és az átlagéletkoruk magas. Ezért az egyik legfontosabb feladat az állomány stabilizálása, ha ez nem történik meg, annak fatális következményei lesznek mindannyiunkra nézve” – figyelmeztetett. Ugyanakkor ezt nem lehet megoldani egyik napról a másikra, a harmadik hullám kicsúcsosodására viszont most kell felkészülni. Ezért alaposan elő kell készíteni a kórházi osztályok átalakítását, világos és egyértelmű szabályok alapján kell működnie a Covid-automatának, világos és egyértelmű járványkezelésre van szükség, mutatott rá az államfő.

Az államfő hozzátette, sok nehézséget kellett átélniük a szociális otthonoknak is, az alkalmazottaikra nehezedő nyomás pedig annál is inkább nagyobb volt, hogy már a pandémia előtt is hiányzott a szükséges személyzet mintegy negyede.

"Megmutatkoztak a hiányosságok a civil lakosság védelmében és az idősek ellátásában. Ennek ellenére az első vonalban dolgozók rendkívüli munkát végeztek és ismételten köszönet jár nekik ezért" – húzta alá.

Beszélt továbbá a járvány gyerekekre gyakorolt hatásairól és bírálta az iskolák korai bezárását. „A gyakran ismételt szlogen ellenére, miszerint a pandémia alatt az iskolákat kell utolsóként bezárni és elsőként megnyitni, Szlovákia zárja az OECD országok hármasát, ahol a leghosszabb ideig voltak zárva az iskolák 2020-ban – csak Costa Rica és Kolumbia van előttünk“ – emelte ki.

A félelem és a düh a két legerősebb érzelem, amellyel a társadalom nagy része a világjárvány okozta válságra reagál. Főleg a védőoltás kérdése osztja meg a társadalmat – fogalmazott. Az államfő kritikát fogalmazott meg azzal kapcsolatban, hogy a félelem és a düh a gyűlöletkeltés eszköze lett, és hogy nem tudunk megegyezni a világjárvány elleni küzdelem alapvető kérdéseiben. Hangsúlyozta, hogy ha a gyerekek nem kapnak pszichoszociális segítséget, a világjárvány következményei generációkon hagyhatnak nyomot.

Az államfő emlékeztetett, hogy a közvélemény-kutatások szerint a lakosság 71 százaléka úgy véli, nem jó irányba fejlődik az ország és a társadalom. Az így vélekedők tábora egy év alatt 20 százalékponttal gyarapodott.

„A járvány elleni harc alapvető kérdéseiben is képtelenek vagyunk egyezségre jutni, csakúgy, mint az igazságszolgáltatást és a reformokat érintő kérdésekben” – jelentette ki az államfő.

Čaputová arra is emlékeztetett, az ő feladata nem pusztán az, hogy népszavazást hirdessen ki egy-egy kérdésben, hanem a felelősséget is vállalnia kell érte. A képviselőket emlékeztette, módjukban áll módosítani az alkotmányt és népszavazás kihirdetését kezdeményezni. „Egy ilyen népszavazást, és ezt már számtalanszor nyilvánosan kijelentettem, késlekedés nélkül kihirdetek” – szögezte le az államfő.

Čaputová azt is bírálta, hogy Szlovákiában minimális, az EU országaihoz viszonyítva a legalacsonyabb támogatást és kompenzációt kapták azok a vállalkozók és cégek, amelyek a pandémia alatt nem működhettek, például az éttermek, a szállásadók, valamint kiemelte a kulturális szektort is.

Egyúttal a növekvő árakra is felhívta a figyelmet. „Nőni fog az élelmiszerek és az energia ára, ezt pedig az alacsony bevételű családok érzik meg leginkább“ – emelte ki, hozzátéve, itt lenne az ideje elgondolkodni a célzott és értelmes kompenzációkon.

Az államfő értékelte, hogy a környezetvédelmi minisztérium támogatja a klímaválság megoldásával kapcsolatos ambíciókat. „Ugyancsak értékelem a hatékony körforgásos gazdaság támogatását, amelynek középpontjában a PET-palackok és italosdobozok visszaváltása áll, amely a régiónkban elsőként indul be jövő évtől“ – húzta alá.

A köztársasági elnök a rendőrségen belül kialakult helyzetre is kitért. Mint fogalmazott, annak vagyunk tanúi, amint a biztonsági erőkön belüli két oldal „támad egymásra a rendelkezésre álló kompetenciafegyverekkel“.

Čaputová szerint a politikailag aktív személyeknek nem szabadna beleavatkozniuk a folyamatban lévő vizsgálatokba. Egyúttal bírálta az igazságszolgáltatások belüli gyors változásokat. "Az alapvető változásokra és reformokra való hajlandóság évek óta tartó hiánya azonban a legjobb szándék ellenére sem helyettesíthető egyetlen bizottság munkájával" – mondta.

Megjegyezte, a politikai vita olyan szintre süllyedt Szlovákiában, amilyenre még sosem volt példa.

Ezzel a kormánykoalíciónak és az ellenzéknek egyaránt üzent. A hazugságok, a vulgarizmusok és a személyes támadások negatív következményeire figyelmeztetett, valamint rámutatott a stabilitás és az együttműködés szükségességére, illetve azokra a kihívásokra, amelyekkel az elkövetkezőkben szembe kell néznünk.

„Szlovákiának kétségbeesetten szüksége van a stabilitásra. Világos és egységes vezetésre“

– emelte ki az államfő, a poltikusokat pedig emlékeztette az állampolgárokkal szembeni felelősségükre.


(TASR/parameter)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program