Sokak már most kellemetlen karácsonyi ajándékot kaptak – újfent az egekbe szöktek az energiaárak

camera

1

Sokak már most kellemetlen karácsonyi ajándékot kaptak – újfent az egekbe szöktek az energiaárak

Illusztráció (Fotó: TASR/AP) 

Megosztás

A részleges csökkenés után újfent felfelé kúsznak az energiaárak. A hideg időjárás arra késztette az európai országokat, hogy a tartalékokhoz nyúljanak, és növeljék a villany-, illetve gázfogyasztást. Hogy lesz-e elég energia télire is, az időjárás mellett attól is függ, mennyit leszünk képesek megspórolni – írja a noviny.sk.

A melegebb ősz után karácsony előtt újfent az egekbe szöktek az energiaárak. Ennek több oka is van, de a legjelentősebb az, hogy hideg levegő áramlik Európa felé. Richard Kvasňovský, a Szlovák Földgáz- és Gázolaj Szövetség elnöke szerint ez átlagos jelenség, ami összefügg azzal, hogy többet használnak a tartalékokból, illetve, hogy nagyobb a kereslet a gáz iránt, ezáltal nő az ára is.

A borús, szélcsendes idő ráadásul nem segíti az áram előállítását megújuló energiaforrásokból. Stanislav Pánis elemző szerint jelenleg elsősorban a gáz és a szén menti meg Európát – ezek nélkül a források nélkül masszív blackout fenyegetne.

Szintén az árak emelkedését eredményezte, hogy a legtöbb energiaszolgáltatónál az év végén járnak le a szerződések. További problémát jelent, hogy Franciaországban nem sikerült időben elindítani minden atomreaktort, így az atomenergia előállítása 30 éves minimumra csökkent az országban. A tervek szerint január végéig a teljes kapacitás kétharmadát érhetik el ezen a téren, ennek ellenére nem fenyeget az energiahiány.

Ján Pišta elemző szerint Oroszország az elmúlt hetekhez képest néhány millióval több köbméternyi gázt kezdett Európába küldeni, valamint az LNG- és a norvég szállítmányok is viszonylag magas szinten érkeznek.

Több faktor is befolyásolhatja azt, meddig lesznek rekordszinten az energiaárak. Az elemzők többsége szerint január végén és február elején érhetjük el a csúcsot ezen a téren. Viszont ezután sem számíthatunk jelentősebb árcsökkenésre annak ellenére sem, ha sikerülne korlátozni a fogyasztást. Ha ugyanis túlságosan csökkenne, a tartályhajók a cseppfolyósított gázzal Európa helyett Ázsia felé vehetik az irányt. Pánis szerint az energiailag nehéz időszak akár 2026-ig is elhúzódhat.


(noviny.sk)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program