Sólymos: Budaj inkább bővítette, nem pedig felszámolta a pozsonyvereknyei veszélyeshulladék-lerakatot

2023. február 7. - 16:25 | Belföld

Egy kapavágást sem történt az elmúlt három évben a pozsonyvereknyei hulladéklerakat felszámolása ügyében, pedig az ott lévő szennyező anyagok komolyan veszélyeztetik Szlovákia legnagyobb ivóvíztartalékát a Csallóköz alatt. Pedig a lerakat felszámolásának terve már a 2020-as kormányváltás idején elő volt készítve, és biztosított volt – Európai Uniós forrásból – a pénzügyi fedezete is. Nem csak ezt a projektet állította le Ján Budaj környezetvédelmi miniszter, várhatóan az év végéig 100 millió euró uniós támogatás veszik el.

Sólymos: Budaj inkább bővítette, nem pedig felszámolta a pozsonyvereknyei veszélyeshulladék-lerakatot
Fotó: Paraméter

Három év alatt egy kapavágást sem tettek a pozsonyvereknyei veszélyeshulladék-lerakat felszámolása érdekében, állítja Sólymos László (Szövetség Híd Platform) korábbi környezetvédelmi miniszter, pedig a kormányváltás idején már célegyenesbe fordult a projekt megvalósítása. 2020 elején már megvoltak a tervek, a szükséges engedélyek többsége, biztosított volt a mintegy 37 millió euró uniós támogatás és már kivitelezőt is megtalálták, 2020 végén már megvolt az építési engedély is. A tervek szerint idén kellett volna befejezni a munkát, a lerakat szigetelését. A környezeti terhelés felszámolását ugyanis az enkapszulációs módszerrel tervezték, ami annyit tett volna, hogy a lerakat tartalmát szigetelik, hogy az ne szivárogjon tovább a talajba. Mintegy 2 km hosszú, 22 m mély és 80 cm széles szigetelő falat építettek volna, és a lerakat felszínét is szigetelni akarták.

2020-ban megállt a munka

Sólymos László (Szövetség Híd Platform), a lerakat felszámolását előkészítő környezetvédelmi miniszter szerint már a terület is elő volt készítve a munkához, amit 2023-ban, vagyis idén kellett volna befejezni.

„Semmi nyoma annak, hogy ez a munka idén befejeződne, nincs a helyszínen egy munkagép, még csak egy fának támasztott lapát sem – mondta a keddi sajtótájékoztatóján a volt miniszter. – Viszont találtunk egy újabb illegális szemétlerakatot, ami az elmúlt két-három évben került oda.”

Szerinte semmi sem mutatja jobban Ján Budaj (OĽaNO) jelenlegi környezetvédelmi miniszter tétlenségét, mint ez az új szemétrakás.

„Ez Ján Budaj miniszter tétlenségének az emlékműve, az ő munkájának ez az eredménye” – mondta Sólymos.


Ján Budaj környezetvédelmi miniszter munkájának "eredménye" az újabb illegális szemétlerakat (Fotó: Szövetség)

A Szövetség Országos Tanácsának elnöke szerint a kudarc oka, hogy a minisztérium nem fizetett ki két olyan telektulajdonost, akiknek a telkét kisajátították, mert a szennyezett területen voltak.

„Néhány tízezer euró, a kisajátításért járó összeg kifizetésének elmulasztása miatt bukott meg szennyezés felszámolása, és ezzel elveszik mintegy 37 millió euró uniós támogatás – mondta Sólymos. – Természetesen a legnagyobb probléma, hogy a talajvíz szennyezése folytatódik.”

Mivel ezeknek a telkeknek az árát a minisztérium nem fizette ki, a járási hivatal megszüntette a kisajátítási végzést, ezzel pedig elveszett az építési engedély is. „Felszólítom a minisztert, hogy mivel ezt a projektet elszabotálta, álljon az emberek elé, és mondja el, hogyan, mikor és miből akarja megoldani ezt a problémát” – üzent Budaj miniszternek Sólymos.

Állandó monitorozás kell

A környezetszennyezés felszámolásának a leállítása a környékbeli falvaknak is óriási problémát jelent. Csallóközcsütörtök az egyik érintett település, Őry Péter (Szövetség MKP) polgármester szerint a talajvíz folyamatos ellenőrzésére lenne szükség.

„A falu abban a sávban fekszik, ahol a szennyezés elsődlegesen veszélyezteti az ivóvízkészletet, és a faluban nincs ivóvízhálózat sem” – mondta Őry. – Mindenki saját kutat használ, igaz, a régebbi mérések nem mutattak ki szennyeződést.”

Viszont az komoly anyagi terhet jelent az önkormányzatnak és a lakosságnak is, ha folyamatosan vizsgálni akarják a vízminőséget. „Az elemzéseket pedig folyamatosan végezni kell, hiszen hisze a faluban van óvoda, iskola, kultúrház, községháza, és a lakosság használja ezt a vizet ivóvízként is” – magyarázta Őry. – Azt kérem a minisztériumtól, hogy különítsenek el pénzt a folyamatos mérésre, vízelemzésre a veszélyzónában fekvő települések számára.”

A pozsonyvereknyei hulladéklerakó várható talajvíz-szennyezési modellje (Forrás: Szövetség)

Szlovákia harmada maradhat ivóvíz nélkül, ha szennyeződik a Csallóköz alatti ivóvízkészlet

Balódi László (Szövetség Híd Platform), Nemeshodos polgármestere szerint az állam segítsége azért is indokolt, mert az utóbbi időben a nehéz gazdasági helyzet, az energiaválság és a magas infláció ellenére nem segítették, hanem pénzt vontak el az önkormányzatoktól. „Saját erőforrásaink nincsenek, az állam nem segít, nekünk arra sincs pénzünk, hogy a napi feladatokat elvégezzük, arra pedig végképp, hogy még a csallóközi ivóvízkészlet védelmét is az önkormányzatok lássák el” – mondta Balódi. Szerinte sokat segítene, ha a minisztérium az ivóvíz védelmével is legalább annyit foglalkozna, mint a farkasok és a medvék védelmével.

„A csallóközi vízkészletből Szlovákia csaknem egyharmadát látják el ivóvízzel” – mondta Balódi.

Évekbe telhet, míg a lerakat felszámolása folytatódhat

Sólymos borúlátó a pozsonyvereknyei hulladéklerakó további sorsával kapcsolatban. „Két probléma van: a finanszírozás és az engedélyezés” – mondta Sólymos. – A projekt kész, azt nem kell újra kitalálni.” A pozsonyvereknyei hulladéklerakó felszámolására még a 2014-2020-as uniós költségvetési időszakból biztosítottak forrást, ezt legkésőbb idén év végéig fel kell használni. „Ezt a határidőt a minisztérium biztosan lekéste, tehát a következő költségvetési ciklusban kell rá pénzt félretenni. Ráadásul 37 millió euróból már biztosan nem lehet megoldani, már most 47 millió körül járhatnak a költségek” – állítja a volt miniszter. Újra kell indítani a kisajátítási eljárást és újra be kell szerezni a szükséges engedélyeket is. Ez egy tíz éves munka volt.

„2013-ban kezdte a környezetvédelmi minisztérium ezt a projektet, és ez most kudarcba fulladt. Nagy kérdés, hogyha most valaki komolyan folytatni akarná, mennyi idő alatt tudna eljutni oda, ahol három évvel ezelőtt álltunk” – magyarázta Sólymos.

Szerinte sem a Matovič-kormány, sem a Heger-kormány nem tett semmit a környezetvédelmi terhelések felszámolására. „A jelenlegi miniszter egyetlen új terhelés felszámolását sem kérte a kormánytól, nem kezdődött el semmilyen új projekt” – mondta Sólymos. Emellett az is leállt, amit még az előző kabinet idején készítettek elő: Budaj a 47 előkészített projektből csak hármat valósított meg, vagyis a pozsonyvereknyeivel együtt 44 projekt megvalósítása fulladt kudarcba. „Ezzel összesen több mint 100 millió euró uniós támogatás fog elveszni” – mondta a Szövetség politikusa.

A pozsonyvereknyei hulladéklerakóval kapcsolatos kérdéseinket elküldtük a környezetvédelmi minisztériumnak is, amint választ kapunk, frissítjük hírünket.

- lpj -