Sólymos: indulnék a Híd elnöki posztjáért

2020. április 11. - 13:43 | Belföld

Az MKP-val való mielőbbi összefogást tartaná legfontosabb feladatának Sólymos László, ha megválasztanák őt a Híd élére. A párt jelenleg vezető nélkül van, mielőbb össze akarják hívni a kongresszust, akár online formában is.

Sólymos László
Fotók: Cséfalvay Á. András (archív)

Feldolgozták már a választási vereséget? Hogyan csapódott ez le a pártban a 2 százalékos eredmény?

Ez az eredmény mindenki számára komoly csalódás volt, de fel kell dolgozni, tovább kell menni. Megpróbálunk talpra állni ebből a helyzetből. Ebben a pártban vannak olyan emberek, akik tudnak újat alkoni, de van tapasztalatuk is a politikában. Meg kell fogalmaznunk az új célokat, és menni tovább.

Az elnökség az elnökkel együtt lemondott a választások után. Elemezték részletesebben a választási vereség okát? Keresték a felelősöket?

Ilyen elemzés nem készült, mert olyan gyorsan elért bennünket a koronavírus-járvány, hogy nemcsak az ország, hanem a párt is megbénult. Az elnökség lemondása után most

az a legfontosabb, hogy mielőbb megtaláljuk annak a módját, hogy új vezetőséget válasszunk, még a jelenlegi körülmények között is.

Ez kell ahhoz, hogy újra normálisan tudjunk működni.

A pártot most egy négytagú ideiglenes elnökség vezeti. Ez milyen mandátummal, hatáskörökkel rendelkezik?

Az ideiglenes elnökség mandátuma csak a kongresszus megszervezésére szól, amelynek meg kellene választania az elnökséget.

Politikai tárgyalásokat sem folytathat?

Nem, éppen ezért kell minél hamarabb megoldást találni arra, hogy új elnökséget válasszunk a jelenlegi körülmények között is. Sajnos nem látjuk még a végét a járványnak, de kell az új elnökség, hogy újra tudjuk indítani a pártot.

A négytagú ideiglenes elnökségnek ön a vezetője?

Nem, nincs vezető, megpróbálunk kollektív döntéseket hozni.

Tud mondani egy dátumot, amikorra felállhat az elnökség?

Eredetileg úgy terveztük, hoyg április végére hívjuk össze a kongresszust, de a járvány ezt a tervet keresztülhúzta. Még nem tudom megmondani, hogy milyen módon lehet ezt megtenni, így dátumot sem tudok mondani?

Ön indulna az elnöki posztért?

Számomra a legfontosabb kérdés az, mennyire tanultunk a múltban elkövetett hibákból, illetve az, hogy túl tudunk-e ezen lépni, képesek vagyunk-e megújulni. Én úgy gondolom, hogy igen, indulnék, de ehhez új embereket kell bevonnunk a pártvezetésbe. Olyan embereknek kell teret adnunk, akik hitelesen tudják képviselni a megújulást és azt az irányt, amiről a nyáron elkezdődött tárgyalások óta beszélek. Az én véleményem ezzel kapcsolatban nem változott.

Ha ők is úgy gondolják, hogy ideje megszabadulnunk azoktól a terhektől, amiket a múltból cipelünk magunkkal, és az értelmetlen személyeskedések helyett arra kell összpontosítanunk, hogy a két legnagyobb magyarokat képviselő párt végre közelítsen, és elinduljon egy konstruktív együttműködés felé, akkor igen, lennék a Híd elnöke.

Bugár Béla lemondott az elnökségről a vereség után, de elképzelhető, hogy marad a pártvezetésben?

Azt mondta, hogy nagyon szívesen segít a Hídnak, de a pártvezetésből távozik. A terveiről viszont őt kell megkérdezni.

Ön hogyan képzeli el a párt további irányultságát, működését?

Úgy látom, hogy ebben a pártban továbbra is van lehetőség. A jövő annak a függvénye, hogy sikerül-e megújulnunk, sikerül-e új embereket találni a vezetésbe. Az új vezetés legfontosabb céljának annak kell lennie, hogy biztosítsa egy közös érdekképviselet alapját a szlovákiai magyaroknak, más kisebbségeknek és a régiónak, ahol élünk.

Tehát meg kell egyezni mindenekelőtt az MKP-val, össze kell fogni, együtt kell működni, hogy a szlovákiai magyaroknak legyen érdekképviselete.

Biztos vagyok benne, hogy ha nem lesz magyar érdekképviselet, akkor az a régió, ahol élünk, hátrányos helyzetbe fog kerülni.

Tehát a Híd fő célja ön szerint az lenne, hogy biztosítsa a magyar érdekképviseletet, a magyar-szlovák együttműködés a párton belül háttérbe szorul?

Nem kell, hogy háttérbe szoruljon, de a legfontosabbnak azt tartom, hogy újra megteremtsük a szlovákiai magyar érdekképviseletet a parlamentben, mert jelenleg nincs, és ez nem jó. Ez a helyzet csak megerősítette korábbi álláspontomat az együttműködésre vonatkozóan, például az MKP-val.

A jelenlegi kormánykoalíció több politikusa is vállalta bizonyos mértékig a magyarság érdekképviseletét. Ebből a szempontból hogyan látja a kormány első napjait?

Nagyon kaotikusnak tartom a kormány eddigi működését, főleg a járvány elleni intézkedések meghozatalát. Ahelyett, hogy nyugalmat és higgadtságot hoznának az emberek közé, inkább pánikot keltenek, és káoszt okoznak. Pedig a lakosság nagyon felelősségteljesen kezeli ezt a problémát, a döntő többség betartja az elfogadott intézkedéseket. Csak vigyázni kell, hogy az intézkedések ne legyenek kaotikusak, mert az árt mindenkinek. Mást egyelőre nem is lehet értékelni a kormány munkájából.

Még nincs kész a kormányprogram, ezért nem lehet tudni, hogy hogyan viszonyul majd a Matovič-kormány a magyarokhoz és a többi kisebbséghez.

Mi az előző kormányban erőnkhöz, politikai súlyunkhoz mérten a maximumot értük el a déli régió, a kisebbségek és a szlovákiai magyarság számára is. Ezt majd akkor fogjuk ténylegesen látni, ha össze tudjuk majd hasonlítani a most még előttünk álló négyéves időszak eredményeivel, ha majd látjuk, hogy a következő négy évben mennyit lép előre a jelenlegi kormány például a kisebbségi jog területén.

Volt környezetvédelmi miniszterként hogyan értékeli, hogy a parlament egy évvel meghosszabbította a műanyagpalackok és az italos dobozok visszaváltását, ami így legkorábban csak 2023-ben indulhat el?

Nagyon meglepődtem azon, hogy ez volt az új környezetvédelmi miniszter első lépése. Számomra nehezen felfogható, hogy miért ez volt neki a legfontosabb lépés, amikor két éve volt arra, hogy befejezze az előkészületeket. Ha látta volna, hogy kevés az idő, akkor egy év múlva is kérhette volna a bevezetés csúsztatását. Az az érzésem, hogy veszélybe került a palackok és dobozok betétdíjassá tétele. A kormánykoalíciós egyes tagjaitól hallottam olyan véleményeket, hogy az egészet jobb lenne megszüntetni. Ezzel együtt a koalíció eddigi munkáját nagyon nehéz értékelni, azt sem lehet tudni, hogy mik a céljaik, hiszen még nincs kész a kormányprogram sem.

Lajos P. János

Címkék: Solymos László, híd