Sortűz a balonyi temetőben – tiszteletadásul

camera

1

Sortűz a balonyi temetőben – tiszteletadásul

(Archív felvétel) 

Megosztás

Komárom vármegyei mindennapok a Nagy Háború árnyékában című helytörténeti alsorozatunkkal fel- és megidézzük olvasóinknak, hogyan zajlottak a hátországi emberek mindennapjai, ill. hogyan alakult a tájhoz kötődő személyiségek élete és munkássága az Alsó-Csallóközben az 1914–1918. évi világégés idején. Forrásunk a korabeli regionális sajtó.

(CLVII. rész)

Marczell Aurél dr., a császári és királyi 26. gyalogezred zászlósa örök nyugalomra szenderült Esztergom város egyik hadikórházában. A szép jövő előtt álló ifjú ember – Marczell Gyula csilizradványi körjegyző fia – az északi harctéren küzdve szenvedett súlyos sérüléseket. Az elhunytat 1915. szeptember 20-án, hétfőn óriási részvét mellett kísérték el utolsó útján a balonyi sírkertben. A temetésre kivonult a Nagymegyeren állomásozó 3. őrszászlóalj, amely végső tiszteletadásul sortüzet adott.

*

A belügyminiszter rendeletben korlátozta a polgári személyforgalmat és szabályokhoz kötötte az igazolási kötelezettséget a hadműveleti területen. Erről körlevélben értesítette valamennyi törvényhatóságot.

Az érintetteknek többféle igazoló levélre volt szükségük, amelyet még az utazás előtt be kellett szerezniük. Igazoló okmányul szolgáltak a rendes arcképes vasúti igazolványok, a szabályszerű útlevelek és a tárgyalt rendelettel megállapított magyar és német szövegű igazolójegyek. Utóbbiak a legteljesebb személyleírást tartalmazták és a legkülönlegesebb ismertető jelekre is kiterjedtek. Igazolójegyet csak megbízható egyén kaphatott, akinek azt saját kezűleg kellett áláírnia. Cselédek, legények, inasok, munkások, napszámosok 30 fillért, egyéb személyek két koronát fizettek bélyegilletékként.

A rendelet szerint a hadműveleti területen kívül eső országrészekben közlekedő vonatokat minden igazoló okmány nélkül használhatta a közönség. A belső hadműveleti terület határvonalait átlépni tilos volt. Igazolójegyet és személyazonossági igazolványt városokban a rendőrfőkapitányság, községekben a főszalgabíró állított ki.

*

A komáromi Apollo mozgószínház műsorán 1915. szeptember 24-én és 25-én, pénteken és szombaton A Gólem (vagy az agyagember) című produkció szerepelt öt felvonásban, 26-án, vasárnap pedig A turfharamiák – detektív történet öt felvonásban.

Lelkes Vince

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program