Sosem voltunk még ekkora veszélyben az interneten – ezekkel a lépésekkel biztosíthatjuk be magunkat

camera

1

Sosem voltunk még ekkora veszélyben az interneten – ezekkel a lépésekkel biztosíthatjuk be magunkat

Illusztráció (Fotó: Pixabay) 

Megosztás

A kibertérben jelenleg óriási káosz uralkodik, ez pedig kedvez a különféle hackereknek és csalóknak. Ez valóban nem vicc, ugyanis sosem volt nagyobb a veszélye annak, hogy vírus kerüljön a készülékünkbe, ami aztán nem kis károkat okozhat.

A Nemzeti Biztonsági Hivatal nemrégiben figyelmeztetést adott ki a leselkedő veszélyre, ezt pedig a živé.sk-nak több forrás is megerősítette az informatikai körökből. A szokásosnál ezért nem árt elővigyázatosabbnak lenni, és betartani az alábbi megelőző intézkedéseket:

  • Fontos, hogy ne legyünk lusták aktualizálni minden olyan készülékünket, amely csatlakozik az internethez, különösen a Wi-Fi-hez.
  • Keressünk egy minőségi vírusirtót, már ingyenesen is hozzá lehet jutni (elegendő a Windows Defender is, csak legyen mindig aktív és aktualizált), több szoftver pedig egy hónapos ingyenes próbaverziót is kínál.
  • Használjunk kétfaktoros belépést mindenhová, ebben az esetben elegendő második lépésként az sms-üzenet is a belépés hitelesítéséhez.
  • Ne kattintsunk semmilyen hivatkozásra, amit e-mailen, Messengeren, WhatsAppon, Viberen vagy sms-ben kapunk, még akkor sem, ha ismerőstől érkezett.
  • Vírust tartalmazó hivatkozásokba a közösségi hálón is belefuthatunk. Ezek azért veszélyesek, mert kinézetre ártalmatlannak tűnhetnek (például egy hivatkozás a YouTube-ra), kattintás után viszont egyből átirányít a malware-re (rosszindulatú szoftver). Tehát tessék odafigyelni!
  • Az e-mailben érkezett csatolmányokat egy felhő alapú szolgáltatással nyissuk meg, de ha egy képet kapunk, akkor előbb nézzük meg a böngészőben, majd aztán töltsük le a gépünkbe. Ha a feladó gyanút ébreszt bennünk, a csatolmányt ne töltsük le.
  • Különösen legyünk elővigyázatosak, ha olyan nyilvános tárolóhelyről töltünk le, mint például a WeTransfer.com, az Uschovna.cz vagy az Uloz.to, főként, ha nem ismerjük az illetőt, aki a dokumentumot feltöltötte oda. Biztonságosabb olyan magántárolókat használni, mint a Google Drive vagy a Microsoft OneDrive, ahol ismerjük a feladót és a tartalmat is.
  • Ha valamit letöltünk, vizsgáljuk át vírusirtóval, majd olyan mappába mentsük el, amely nem generál ikont.


(žive.sk)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program