Lényeg Sulík miniszterei távoztak, a Heger-kormány kisebbségbe került, de Matovič legalább pénzügyminiszter maradt

2022. szeptember 5. - 21:07 | Belföld

Ez itt a Paraméter napi hírösszefoglalója, a LÉNYEG. A nap legfontosabb eseményeit szemlézzük, így garantáltan nem marad le semmiről.

Sulík miniszterei távoztak, a Heger-kormány kisebbségbe került, de Matovič legalább pénzügyminiszter maradt
Lassan elfogy Eduard Heger kormánya (Fotó: TASR - illusztrációs felvétel)

A mai LÉNYEG meghallgatható itt:

Podcastjaink elérhetők az Apple Podcasts és a Google Podcasts alkalmazásban, valamint a Spotify-on is!


Szinte napra pontosan két hónappal az SaS Országos Tanácsának döntése (július 6.) után felbomlott a négyes koalíció. Az SaS miniszterei beváltották a párt „ígéretét”, és benyújtották lemondásukat. A kormány ugyan még maradt – amíg a miniszterelnök nem mond le, addig a kabinet sem nevezhető bukottnak – maradék három párt, az OĽaNO, a Sme rodina és a Za ľudí képviselői pedig viszonylagos nyugalommal vették tudomásul, hogy talán csak 70 képviselőre számíthatnak a parlamentben, Eduard Heger kénytelen lesz kisebbségből kormányozni.

Az SaS Matovičot, az OĽaNO Sulíkot hibáztatja

Mindkét félnek megvan a maga narratívája. Az SaS Igor Matovič kibírhatatlan módszereire, az SaS és Richard Sulík ellen folytatott folyamatos támadásaira hivatkozik, ezzel magyarázza, hogy kénytelen volt elhagyni a kormányt. „Nem jó érzéssel távozunk” – mondta Ivan Korcok külügyminiszter, miután benyújtotta lemondását. Mária Kolíková igazságügyi miniszter szerint viszont „Igor Matovičcsal nem megy”.

Sulík szerint maradásuk esetén nem volt semmi garancia arra, hogy a pénzügyminiszter nem jön újabb „fantasztikus ötletekkel”, amiket meg is valósít, mert a pártjában és a pártja frakciójában senki sem mer neki ellentmondani.

Az OĽaNO Richard Sulíkban találta meg a bűnbakot, aki szerintük már a „harmadik kormányát buktatja meg”. Ebbe természetesen beleszámítják Igor Matovic kormányát is, ami végül is tovább élt Eduard Heger irányítása alatt, csak hát Matovič kénytelen volt eggyel hátrább lépni a miniszterelnöki posztról.

Matovič egyértelműen Sulíkot hibáztatja.

„A politikus úr. A világon nincs még egy ilyen. Sz*rni az emberekre a legnehezebb pillanatban, megszökni a felelősség elől, ez nem áldozat, nem emberi, ez egyszerű gyávaság” – írta Sulíkról Matovič a Facebookon.

Mihez kezd a Heger-kormány kisebbségben?

Eduard Heger kormányfő gyakorlatilag nem is kommentálta, hogy négyen távoztak a kormányából amely ráadásul kisebbségbe került a parlamentben. Az SaS ugyan azt ígérte, hogy az első parlamenti ülése megnyitását segíti, és a kormányban eddig elfogadott törvényeket legalább az első olvasatban támogatni fogja, de hogy mi lesz egy hónap múlva, azt senki sem tudja megjósolni.

A kormány jelenleg 70 képviselő támogatására számíthat „biztosan”, ennyi képviselője van hivatalosan a három pártnak, beleszámítva azt a hármat is, aki most lépett be Boris Kollár frakciójába.

A függetlenek közül még számíthat három korábbi OĽaNO-s támogatására is, de még az is csak 73, ha tehát nem akar a szélsőséges, fasiszta képviselők támogatásával kormányozni, akkor az SaS-szel kell egyezkednie. A Smer és a Hlas ugyanis biztosan nem fogja megkönnyíteni az életét.

Nincs könnyű helyzetben a kabinet, de akkor Matovič miért miniszter?

Abban mindenképpen igaza van Matovičnak, hogy nincs könnyű helyzetben a kabinet. A száguldó infláció, a rekordmagas energiaárak komoly intézkedéseket kívánnak meg a kormánytól, amely viszont két hónapja csak önmagával van elfoglalva.

„Szorítson mindenki. Nagyon nehéz idők elé nézünk, nehéz lesz az embereknek, Szlovákiának, mindannyiunknak” – írta posztjában Matovič.

Kár, hogy ezt a pénzügyminiszter nem vette észre legalább egy héttel ezelőtt, amikor még arról beszélt, hogy a költségvetéssel minden rendben, kisebb a hiány, mint a COVID előtti időkben, így nyugodtan folytathatja az osztogatást. Persze akkor még a saját „családtámogatási projektjéről” beszélt, azóta talán rájött, hogy súlyosabb a helyzet annál, mint ahogyan gondolta. Pedig még vasárnap is a Facebookon üzente meg koalíciós partnerének, hogy elmehet, a kormány meg fog bukni.

Az energiaárakról még mindig nincs megegyezés

A helyzet komolyságát mutatja, hogy a kormány már két hete az energiaárak letörésének lehetőségeiről tárgyal, pedig azt viszonylag jól előkészítette Sulík. Igaz, Matovič most rájött arra is, hogy jövőre sem a villanyt, sem a földgázt nem lehet majd olyan áron adni, mint idén, és már az is eredmény, ha a drágulást 50 százalék körül tudják maximalizálni.

Pénteken még azon is meglepődött, hogy az embereknek majd spórolniuk kell, mintha nem tudta volna, hogy Putyin egyre szorosabbra zárja a gázcsapokat.

Sulík szerint legalább 15 százalékkal kell visszafogni az áramfogyasztást ahhoz, hogy beleférjünk a tavalyi árakba, de még ez sem garancia arra, hogy jövőre nem emelkednek majd az árak.

Véget ért a hosszú nyári szünet

Egyébként pedig véget ért a hosszú, 66 napig tartó nyári szünet, elkezdődött az iskolaév. Ez lehetett volna az első normális tanítási év, online oktatás és korona-szünet nélkül a járvány kitörése óta.

De nem lesz, mivel a legtöbb iskola komoly anyagi gondokkal küzd – azt sem tudják miből fognak fűteni és világítani.

Emellett a pedagógusok is elégedetlenek a béreikkel, az oktatási miniszter pedig a tanévkezdés napján mondott le. Gröhling előtte azonban még odaszúrt Matovičnak, aki szerinte az iskolák fűtésére sem akar pénzt adni. Már csak ezért is itt volt az ideje a kormány megbuktatásának, gondolhatta az oktatási miniszter.

Lajos P. János