Sűrű heteket tudhat a háta mögött a hetényi Csavar Színház

camera

1

Sűrű heteket tudhat a háta mögött a hetényi Csavar Színház

A Csavar Színház felvételei 

Megosztás

A Csavar Színház sűrű heteket tudhat a háta mögött, hiszen több projektjük is sikeresen lezajlott. Ezekről a társulat vezetője, Kiss Szilvia számolt be a Paraméternek.

Egyik napról a másikra változnak a dolgok, így egyik színházi társulat, köztük a Csavar Színház sincs könnyű helyzetben. „Igyekszünk nagyon rugalmasan reagálni a dolgokra, és azt mondhatom, hogy a közönségünk is ugyanígy van ezzel. Bár több kellemetlen helyzet is adódott, sehonnan sem kaptunk negatív visszajelzéseket” – hangsúlyozta Szilvia.

Idén hatodik alkalommal indult útjára a Csavargó Mikulás, mely keretén belül a csallóközi kisiskolásokat örvendeztették meg meseelőadásokkal. Egy másik, jelenleg futó projektjük a Csavargás Bodrogköztől Gömörig, melyre második alkalommal került sor. E kettő az adventi időszakot ölelte körbe. Az eredeti tervek szerint már novemberben útnak indultak volna az előadásokkal, azonban a jelenlegi járványhelyzet ezt nem tette lehetővé. „Meg voltunk ijedve, hogy idén egyáltalán meg tudjuk-e ezeket valósítani, de szerencsére nagyon pozitívan állnak hozzá az emberek” – tette hozzá Szilvia.

A Mikulás-előadásaik során azt tapasztalták, hogy a gyerekek már kifejezetten vágytak valami hasonlóra. Hiányzott nekik a szórakozás, az egyedi élmény.

„A gyermekek nagyon izgatottak voltak, és borzasztóan hálásak is. Azt vettem észre, hogy még szinte el sem kezdtük az előadást, csupán megjelentünk, s ők máris nevettek. Az volt az érzésem, hogy már csak a puszta lényünknek is örültek”

– mesélte el Kiss Szilvia.

Az előadások különféle módon valósultak meg. Voltak iskolák, melyek nem merték bevállalni, hogy az intézményükben fogadják a színészeket, inkább a helyi művelődési házat választották helyszínül. A többi iskola diákjai pedig, évfolyamonra szétosztva a tornateremben tekinthették meg az előadást. Minden higiéniai előírásra odafigyeltek, a gyermekek megfelelő távolságban foglaltak helyet, s végig szájmaszkot viseltek. Mielőtt kezdetét vette volna az előadás, a színészek alapos kézfertőtlenítést végeztek, ha pedig nem tudták betartani a gyerekek és maguk közti két méteres távolságot, rájuk is felkerült a szájmaszk.

A harmadik, e hónapban aktuális projektjük a nyolcadik alkalommal megvalósuló Csavargó Fesztivál, melynek lényege, hogy a társulat „elcsavargott” Rimaszombatba és környékére. Erre december 14-én és 15-én került sor. Meseelőadással indították a napot, majd következett egy középiskolásoknak szóló előadás, egészen pontosan Soóky László: Papa különböző hangszereken hegedül című darabja, amit a felső tagozatos nézők számára előadott Itt és most ugrik a majom a vízbe című követett, majd Csehov Mi lett a nővel? című előadása zárta a napot. December 15-én Hanvára érkezett a társulat a Buták versenye című meseelőadással.

„Ez a program merőben megváltozott, egyáltalán nem így nézett volna ki. A járványhelyzet miatt viszont kénytelenek voltunk változtatni az elképzeléseinken. A fellépők is változtak, mivel magyarországi előadókat nem mertünk felkérni. Helyettük helyi színészekkel dolgozunk, ami azt gondolom, külön jó dolog. Az emberek nagyon várták ezt a műsorsorozatot. Eredetileg már októberben sor került volna rá, de akkor sajnos nem valósulhatott meg.”

Ez még nem minden! Az előadások sora mellett szépen épül a Csavarcsűr. A csűr külső burkolása már elkészült, most pedig egy újabb pályázatnak köszönhetően nyílászárókat, tetőszigetelést és talajburkolatot kaphat az építmény. Mindkét pályázat az Emberi Erőforrások Minisztériumának kiírása. Utóbbi egyelőre még elbírálás alatt áll, azonban a Csavar Színház bízik benne, hogy pályázatuk ismételten támogatásra lel.

A felsorolt három projekt a Csavar Színház és a Szevasz polgári társulás koprodukciója, melyek a KultMinor és a „Nadácia SPP” támogatásának köszönhetően valósulhatnak meg.

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program