Sýkora-klán: A főnök nem óhajt hazajönni, maradna Németországban

camera

1

Sýkora-klán: A főnök nem óhajt hazajönni, maradna Németországban

Róbert Lališ az Interpol által körözött bűnözők közt volt 

Megosztás

Róbert Lališ nem ért egyet a Szlovákiának történő kiadatásával.

Lališról úgy tartják, hogy ő vette át a Sýkora-klán vezetését, miután a névadó Miroslav Sýkorát 1997-ben meggyilkolták. Szlovákiában 11 gyilkossággal gyanúsítják vagy vádolják. Őrizetbe vétele óta a düsseldorfi igazságügyi palotában tartják fogva.

Egy kölni belvárosi konditeremben csaptak le rá még október végén a német hatóságok. Egyedül volt, fegyver nem volt nála. Kölnben egy ismerősénél bujkált, az ő kilétéről viszont a német hatóságok nem tájékoztatnak. Az is kiderült, hogy Németországban semmilyen bűncselekmény elkövetésével nem gyanúsítják. Lališ egy Brünnben kiadott cseh rendszámú, barna Renault Clióval közlekedett. A szlovák maffiavezér Németországban hamis személyazonossággal tartózkodott, ujjlenyomatai alapján azonosították.

Két héttel ezelőtt kihallgatták. A szlovák hatóságok fokozatosan küldték el Kölnbe az ellene kiadott elfogató parancsokat, amelyeket le kellett fordítani németre. Lališ október 30-ától van kiadatási fogságban, de még mindig nem tudni, mikor szállíthatják át Szlovákiába.

Kicsoda Robert Lališ, azaz Kýbel?

Robert Lališ Miroslav Sýkora 1997-es meggyilkolása után lett a klán feje, és ezáltal az egyik leghatalmasabb és legrettegettebb ember a pozsonyi alvilágban. Kýbel uralma Pozsonyra, az Erdőhátra és Szenc környékére terjedt ki. Védelmi pénzt szedtek, embereket fenyegettek meg, kábítószerrel kereskedtek. Őt magát 11 gyilkossággal gyanúsítják, többek között az alvilágban Tutiként és Papasként ismert Vladimír és Jozef Daniš testvérpár kocsijának felrobbantásával. Az 1995-ös borzalmas cselekmény után a helyszínre érkező első rendőrök tanácstalanok voltak a szanaszét heverő emberi testrészek látták. Ez volt az első demonstratív gyilkosság a pozsonyi alvilágban. Gyanúsítják emellett Alojz Házy, Miloš Piliar, Edo és Róbert Dinič, Daler Hlavačka és Roman Deák 1999-es, Juraj Matzenauer 2000-es és Róbert Pál 2003-as meggyilkolásában való részvétellel is.

A NAKA emellett fegyverkereskedelem ügyében folytat ellene nyomozást azóta, hogy a rendőrség 2013-ban nagy mennyiségű fegyvert foglalt le. Részt vehetett emellett Róbert Holub és Štefan Fabián meggyilkolásában, de gyanúsítható Maxim Juričevič Malkarti 1998-as dévényújfalui agyonlövésével is.

TASR/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program