Szabadlábra helyezték a lefejezett amerikai újságíró egyik gyilkosát

camera

1

Szabadlábra helyezték a lefejezett amerikai újságíró egyik gyilkosát

Karacsi (Illusztráció - wikipédia) 

Megosztás

Pakisztánban egy tartományi bíróság csütörtökön szabadlábra helyezte azt a férfit, akit Daniel Pearl amerikai újságíró 2002-es meggyilkolásával vádoltak - közölte Mehmud A. Sejk, a vádlott védője.

Hozzátette, Szindh tartomány legfelsőbb bírósága döntésével felülbírálta a pakisztáni legfelsőbb bíróságnak azt a korábbi határozatát, amely elrendelte, hogy Ahmed Omar Szajid Sejknek, a Pearl gyilkosság fő gyanúsítottjának őrizetben kell maradnia. Sejket az év elején felmentették a gyilkosság vádja alól, de őrizetben maradt, míg Pearl családjának fellebbezését elbírálják. Az ügyvéd védence azonnali szabadon engedését követelte.

A Pearl család ügyvédje, Fejszál Szidki azt mondta, a bíróság megsemmisítette ugyan az őrizetbe vételi döntést, amivel Sejk a fellebbezés befejezéséig szabadlábon maradhat, de vissza fog kerülni a börtönbe, ha a családnak sikerül elérnie a felmentés megsemmisítését. Sejket halálra, három embert pedig életfogytiglani börtönre ítéltek a gyilkosságban játszott szerepük miatt. Ám idén áprilisban Szindh tartomány legfelsőbb bírósága felmentette valamennyiüket a vádak alól.

Az ítélet megdöbbentette az Egyesült Államok kormányát, Pearl családját és az újságírói érdekképviseleti szervezeteket. A csütörtöki felmentés ellen most mind a pakisztáni kormány, mind Pearl családja fellebbez. A kormány ellenezte Sejk szabadon bocsátását, mondván, hogy az veszélyezteti a közrendet. A tartományi legfelsőbb bíróság január 5-én folytatja tárgyalását.

Sejket azért ítélték el, mert közreműködött abban, hogy Pearlt rávegye a részvételre egy, a dél-pakisztáni kikötővárosban, Karacsiban tartott találkozóra, ahonnan azután elrabolták. A The Wall Street Journal újságírójaként dolgozó, 38 éves Daniel Pearl 2002. január 23-án tűnt el Karacsiban. Előzőleg információkat gyűjtött oknyomozó cikkeihez a nagyvárosban tevékenykedő iszlamista fegyveresekről, továbbá vizsgálta a pakisztáni fegyveresek és a "cipőbombázónak" nevezett Richard C. Reid kapcsolatát, miután utóbbi megpróbálta a cipőjébe rejtett robbanószerrel felrobbantani a Párizsból Miamiba tartó járatot.

Elrablói Pearlt lefejezték, a kivégzésről készült videót pedig megküldték az Egyesült Államok karacsi konzulátusának.

MTI

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program