A szabadság ilyen hatással lehet a fizetésünkre

2017. július 2. - 11:58 | Belföld

A munkaadónak figyelembe kell vennie az alkalmazottak jogilag garantált érdekeit, de ugyanolyan fontosak a feladatai is. Milyen módon határozzák meg a szabadság kivételét? Mikor van jogunk bérkompenzációra és milyen összegben?

Egyszerűbb a dolog, ha a munkáltató rendelkezik szabadságtervezettel. „A törvény szerint a szabadságok kivételét a munkáltató határozza meg, amit előzetesen egyeztetett az alkalmazottal” – tájékoztatott Judita Richterová a Nemzeti Munkafelügyelőségtől.

A nagyobb vállalatok esetében, ahol különböző részlegeken dolgoznak az emberek, alkalmaznak ilyen tervezetet – ezek a cégek gyakran üzemi szabadságra küldik az alkalmazottakat. Ez azt jelenti, hogy a szabadság idején a gyártás is szünetel.

Hasznos dolgok, amiről nem árt, ha tudunk:

A szabadság mértéke

  • egy évben 4 hét szabadságra van jogunk
  • ha elmúltunk 33 évesek, akkor legalább évi 5 hét szabadságra van jogunk
  • az iskolaigazgatóknak, tanároknak és nevelőknek évente legalább 8 hét szabadságra van joguk

Mit kell megtennie a főnöknek?

  • A főnöknek úgy kell meghatároznia a szabadság kivételét, hogy a törvény szerint év végéig az egészet letölthessük.
  • A főnöknek - ha semmi sem akadályozza benne - lehetővé kell tennie, hogy egy évben legalább négy hetes szabadságban részesülhessünk.
  • Engedélyeznie kell, hogy egyszerre legalább két hetes szabadságot vehessünk ki, amennyiben nem egyeztek meg másképp.

Ne feledje!

Ha betegállományba megyünk, vagy egy beteg családtagot kell ápolnunk, a szabadság törlődik. Az anyasági és a szülői szabadság esetében ugyanez a helyzet.

Bérkompenzáció

A kivett szabadságért bérkompenzációban részesülünk az átlagkeresetünk összegének megfelelően. A megmaradt szabadság esetében ez függ a hosszúságától is: ha ennek egy része meghaladja a négy hetet, jogunk van a kompenzációra. Azonban, ha a következő év végéig sem vehettük ki szabadságunkat, a megmaradt négy hetes szabadságért csak akkor részesülhetünk bérkompenzációban, ha a munkaviszony megszűnése miatt nem tudtuk kivenni a szabadságot.

Figyelem!

Ha az órabérünk kevesebbre jön ki, mint az éves minimális átlagórabér (idén ez 2,50 euró), akkor az alkalmazott a különbség kifizetését kérvényezheti.

Cas.sk/para

Címkék: szabadság, fizetés