Szaglásznak egy bíró után, akinek 600 ezer euró futott be a számlájára. A rendőrség hallgat, az érintett lapul, a kollégák meg kíváncsiskodnának

camera

1

Szaglásznak egy bíró után, akinek 600 ezer euró futott be a számlájára. A rendőrség hallgat, az érintett lapul, a kollégák meg kíváncsiskodnának

wikipédia 

Megosztás

Három évvel ezelőtt történt, de a bíróság legmagasabb pozícióin tanácstalanul vakarják a fejüket a fejesek még a mai napig is. 2018-ban ugyanis több tételben kapott a Legfelsőbb Bíróság egyik bírája 600 ezer eurót, és állítólag nem tudni, ki volt ez a kedvezményezett. A Bírói Tanács és a Legfelsőbb Bíróság vezetője is kíváncsi a kolléga nevére. 

Három összegben utalták át a ma még ismeretlen bírónak a félmillió eurónál nagyobb összeget a ČSOB pénzintézet számlájára, ami miatt a rendőrség 1,5 milliós büntetést szabott ki a bankra. Ez azért történt, mert a hatóságok szerint a ČSOB nem ellenőrizte kellő mértékben a különböző postafiókcégek gyanús átutalásait, és a bírónak szánt szokatlanul magas összegnél sem vizsgálódott, pedig erre kötelezi a törvény.

Annyit tudni, hogy három esztendeje három különböző tranzakció keretében befutott egy számlára egy 60 ezres összeg, aztán ezt követte egy 90 ezer eurós tétel, végül pedig 450 ezres részlet. 2018-ban a Legfelsőbb Bíróság egyik bírója sem számolt be a vagyonnyilatkozatában arról, hogy ilyen pénzekhez fért volna hozzá. A bírók vagyoni helyzetével a Bírói Tanács foglalkozik. Ennek a testületnek az elnöke, Ján Mazák azt mondja,

még azt sem tudják, hogy egy aktív kolléga ügyéről van-e szó, vagy egy nyugalmazottéról.

Amennyiben valamelyik bíróról kiderülne, hogy úgy gyarapodott a vagyona, hogy arról nem számol be a nyilatkozatában, akkor azt a személyt eltávolítanák a tisztségéből.

Ján Šikuta, a Legfelsőbb Bíróság vezetője is kész megtenni a szükséges lépéseket, amennyiben az egyik munkatársáról bebizonyosodnának ezek a vádak, de amíg nem hangzik el konkrét név és bizonyíték, addig nincs kompetenciája intézkedni. Mazák szerint Šikutának hivatalosan

fel kell kérnie az országos rendőr-főkapitányság pénzügyi hírszerzéssel foglalkozó osztályát, ossza meg velük az információkat. Konkrétan azt, kinek utalták a nevezett pénzt, ki küldte az összegeket, és mi lett annak sorsa.

Ha a bíró kapásból kivette a 600 ezres összeget a számlájáról, akkor a Bírói Tanácsnak nincs lehetősége értesülni arról, hogy ennyi pénz megfordult az adott számlán, hiszen nincs jogköre követni a munkatársak pénzmozgásait. A rendőrség egyelőre hallgat arról, hogy a ČSOB bank bírságolásával összefüggésben vizsgálódik-e a számla tulajdonosával összefüggésben. Csupán annyit közölt a szóvivőjük, hogy

a pénzmosásról szóló törvény értelmében az érintett klienssel kapcsolatban nincs lehetőség megsérteni a titoktartási kötelezettséget.

A másfél millióra bírságolt ČSOB 2016 és 2019 között állítólag nem ellenőrizte kellő körültekintéssel a különböző postafiókcégek tranzakcióit, és így lehetővé tette, hogy kétes eredetű százmilliók folyjanak keresztül az országon. A bíró számlájával összefüggésben meg azt rótták fel a pénzintézetnek, hogy ezeket az átutalásokat sem vizsgálta meg, pedig magas összegről volt szó. A bank nem ért egyet a döntéssel, és bírósághoz akar fordulni.

A belga KBC Bank leányvállalata, a ČSOB Bank (Československá obchodná banka) tavaly az OTP Bank Szlovákia többségi, 99,44 százalékos részvényese lett.

FRISSÍTÉS:

Cikkünk megjelenésekor a tvnoviny.sk azt írta, hogy kiderült, Viliam Pohančeník bíró esetéről van szó, aki azóta már levetette a talárt. Szerinte a pénzhez legálisan jutott hozzá, amit ő akkor jelzett is a Bírói Tanács felé. Állítólag egy családi telek eladásából származott a 600 ezer eurós összeg.

(a Denníkn cikke alapján)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program