Számok az imakönyv lapjain

2021. augusztus 13. - 18:45 | Kultúra

Csallóközi lenyomatok CCCV.

Számok az imakönyv lapjain
Archív felvétel

Komárom vármegyei mindennapok a Nagy Háború árnyékában című helytörténeti alsorozatunkkal fel- és megidézzük olvasóinknak, hogyan zajlottak a hátországi emberek mindennapjai, ill. hogyan alakult a tájhoz kötődő személyiségek élete és munkássága az Alsó-Csallóközben az 1914–1918. évi világégés idején. Forrásunk a korabeli regionális sajtó.

(CLXXVI. rész)

Bő egy esztendővel a világháború kitörése után még magas áron sem kapható zsír Komáromban és környékén. Alig van kínálat. Ha akad is, olyankor megfelelő mennyiségű húst kell vásárolni hozzá. Így hát számtalanul vannak, akik inkább lemondanak a disznóhús élvezetéről.

*

Mayer Imrénének 280 koronáját lopták el a szekrényéből. A keszegfalvi asszony a pénzjegyek számát azonban már korábban felírta imakönyve lapjaira. A csendőrök ezeket a bankókat meg is találták az egyik gyanúsítottnál, a család egyik ismerősénél. Az enyveskezű nőszemély ellen elindult az eljárás.

*

1915. október 17-én, vasárnap Csallóközaranyoson az Ehrental-féle vendéglőben egyszercsak törni-zúzni kezdtek a mulatozó katonák. Szinte minden törhető tárgyat összetörtek, mire lecsendesedtek. A verekedést kiváltó okokról a korabeli sajtó nem tudósított.

*

A Vöröskereszt Klapka-kórházának háztartását ismét Milch Dezsőné látja el, aki a kórház megnyitásától kezdődően egészen a nyári hónapokig végezte áldásos munkáját. Tőle aztán Gözsy Máténé vette át a felügyeletet 1915. október derekáig. Csávossy Béláné bárónő eltávozásával az intézménynek főápolója nincs, a tisztségből eredő feladatokat időnként dr. Szijj Ferencné a korábbi főápolónő látja el.

*

1915 októberében látogatást tett a Komáromi Kultúrpalota múzeumában és könyvtárában dr. Wollanka József, a Szépművészeti Múzeum őre, aki most a Nemzeti Múzeum régiségtárának beosztottja és dr. Augusztin Béla gyógyszerésziskolai tanár. A vendégeket dr. Baranyay József könyvtárőr kalauzolta.

Lelkes Vince