Sziklakerti növénykalauz – virágzó évelők az egész évben (1. rész)

2017. június 20. - 17:40 | Régió

Sok egyhangú kert ékes dísze lehet a változatos növényzetű sziklakert. Ha gondosan odafigyelünk a kiültetésnél a bő növényválasztékra és a növények tulajdonságaira, szezonálisan "programozható" sziklakertet építhetünk minimális vízellátással. A karbantartás sem fog igényelni túl sok munkát, mégis egész évben élvezhetjük a virágzó ágyásokat, melyek biztosan magukra vonzák az arra járók figyelmét.

Sziklakerti növénykalauz – virágzó évelők az egész évben (1. rész)

A sziklakert "vázát" az alacsony vízigényű évelő növények alkotják. Kombinálhatunk kúszó (pázsitszerű 5-10 cm magasságú) és magasabban virágzó (25-45cm) növényeket különböző díszfüvekkel. Ajánlom mindenkinek, hogy az ültetésnél törekedjenek a sziklák és a növények mennyiségének harmóniájára. Valahol középen kell megtalálni az arányt, hogy sziklakertünk ne egy kőrakáshoz hasonlítson, hanem inkább tartsa meg természetes jellegét.

Bombasztikus látványt érhetünk még el, ha az évelő növények közé korai szárazságtűrő virághagymákat ültetünk, itt jön szóba újra - a cikk elején említett "programozás". Ha tisztában vagyunk a növények tulajdonságaival, március derekától egészen október elejéig szemet gyönyörködtető virágzó sziklakertet alkothatunk. (Az ide illő hagymásokról mindig a növénykalauzok végén teszek majd még említést, ill. sorolok fel jónéhányat).

A választék óriási, ezért is foglalkozunk több cikkben ezekkel a növényekkel. Remélem, sokan kapnak majd ihletet és hasznukra válik az itt leírt fajtaismertető.

A növényeket magyarul tüntettem fel, de a konkrét - képekkel ellátott - fajták neveit latinul írtam. A latin megnevezés nemzetközileg mindenhol elfogadott, így a magyar, ill. a szlovák piacon is rátalálnak az Önök számára tetszetős növényekre. A lángvirágból és a kutyatejből például nem használható az összes fajta sziklakertekbe, de a felsorolt fajtákat bátran használhatják.

Évelő virágzó szortiment: (napfényes, száraz környezet, vízáteresztő talaj)

Lángvirág (Phlox)

Képen: Phlox subulata ´MC. DANIEL´S CUSHION´

A lángvirágok óriási választékot kínálnak szebbnél szebb, több hónapig virágzó fajtáikból, viszont oda kell figyelnünk, hogy sziklakertbe az Árlevelű Lángvirág (Phlox subulata) fajtáit használjuk, ugyanis jobban tűri a száraz talajt mint társa, a Bugás Lángvirág (Phlox paniculata). Más színű sziklakerti növényekkel kombinálva óriási hatást érhetünk el vele, talajtakaróként is használható, összefüggő szőnyeget képez. Áprilistól hozza apró virágait, melyek a virágzás csúcsán az egész növényt betakarják. Gond nélkül áttelel (-22 °C). Véleményem szerint kihagyhatatlan egy jól megtervezett sziklakertből.

Virágzás : IV-VI

Magasság: 10cm

Nyugati Kökörcsin (Pulsatilla vulgaris)

Képen: Pulsatilla vulgaris ‘RED BELLS‘

Lágy szárú, kora tavasszal virágzó, igen kedvelt évelő. Alacsony termetének köszönhetően jól használható sziklakertekbe. Virágai tipikus harang alakot formáznak, szárait ezüstös szőr borítja. Ellenálló, korai növény. Őshonos fajtái védettek és mérgezőek.

Magasság: 20-40cm

Virágzás : IV-V

Délvirág (Delosperma)

Képen: Delosperma ´FIRE SPINNER®´

Kristályvirágként is ismert évelő, elterülő habitusával (akárcsak a Lángvirág) gyönyörű virágzó szőnyeget képez a talajon nagyon attraktív színekkel. Teljesen igénytelen növény. Kavicsos talajon, tűző napon, kevés öntözéssel is igen jól bírja (sőt, inkább óvni kell a túlöntözéstől). Némely bíborvörös fajták egész nyáron át virágoznak. Fagytűrő.

Virágzás: IV-V (VIII)

Magasság : 3-5 cm

Tengerparti pázsitszegfű (Armeria maritima)

Képen: Armeria maritima ´SPLENDENS´

Alacsony, kis bokros növekedésű évelő, könnyen felismerhető a fűszerű levelei fölé emelkedő, gömb alakú virágairól. Szárazságtűrő, jól bírja a szélnek kitett helyeket, viszont a pangó vizet nem tolerálja – vízáteresztő talajt igényel. Teljesen télálló, kőedényekbe, díszcserepekbe is ültetik. Ajánlott az elvirágzott részeit levágni a folyamatos virágzás érdekében. Teljesen fagytűrő növény.

Magasság : 15-20cm

Virágzás: IV-V

Délszaki Kutyatej (Euphorbia myrsinites)

Képen: Euphorbia myrsinites

Nagyon effektív kontrasztokat alkothatunk az összes kutyatej fajta alkalmazásával. A Délszaki Kutyatej szárait kékeszöld, húsos levelek borítják, már- már kaktuszra hasonlít. A hajtások végén április végétől nyílnak rikító sárga virágai. Abszolút igénytelen, szárazságtűrő növény. Szereti a napos, meleg helyeket. Szikla- és fahasadékokban is könnyedén megél. Teljesen fagytűrő.

Magasság: 15-20cm

Virágzás : IV-VI

Színeváltó kutyatej (Euphorbia polychroma)

Képen: Euphorbia polychroma

Az egyik legattraktívabb sziklakerti évelő. Erőteljes 40-45cm magas kerek bokrot alkot. Kiváló díszítő tulajdonságait nagy virágzatainak és citromzöld murvaleveleinek köszönheti.

Magasság: 40-45cm

Virágzás: V

Meg kell jegyeznem, szinte az összes kutyatej mérgező nedvet tartalmaz, mely szem és bőrirritációt okozhat, ezért jobb kesztyűt húzni, ha dolgozni szeretnénk velük, viszont csak egyetlen munka történik velük kora ősszel: talajszintig vissza kell vágni a növényeket.

Díszfüvek:

Eddig kevés helyen tapasztaltam hazánkban, de egyre inkább terjedőben van a sziklakertekben is a díszfüvek használata. A szakma nagyra becsüli az igénytelen, mégis óriási díszítő elemként szolgáló fajtákat. Nagyban segítenek megalkotni az ágyások vázát és tökéletes alapul szolgálnak a virágzó növények mögött. Sokszor mintha ott sem lennének. Csak mert nem virágoznak? Épp ez a lényeg. Tökéletes összhatást alkotnak és kiemelik a virágzó növények tulajdonságait, legyen az sziklakert, vagy bármilyen klasszikus ágyás. A további cikkekben több fajtával is foglalkozunk majd.

Ósimai Sás (Carex oshimensis)

Képen: Carex oshimensis 'MAXIGOLD'

Sok sás társával ellentétben az Ósimai egy alacsony vízigényű díszsás (megjegyezném, hogy azért a földjét ne hagyjuk kiszáradni). Alacsony, kompakt termetű, ezért kisebb sziklakartekben is használható. Megjelenését a levelein található sárga, avagy krémfehér csíkok emelik. Maxigold nevű fajtája májusban virágzik. Nem szükséges az ősz végén visszavágni a növényt. "Fél-örökzöldnek" számít, viszont a leveleit nagyobb fagyok idején jobb letakarni. Tőosztással könnyedén szaporítható.

Magasság: 30-40cm

Virágzás: V-VI

Kiegészítő virághagymák:

Kerti sáfrány (Crocus)

Képen: Crocus 'TRICOLOR'

Szinte elsőként töltik meg színekkel a kertet kora márciusban, biztos jelét mutatva a tavasz közeledtének. Csak 2-3 hétig virágoznak, mégis kihagyhatatlan feladat az őszi ültetés során. Nagy mennyiségben, vagy színfoltokként használva is gyönyörű látványt érhetünk el velük a sziklakertekben, vagy bármilyen más ágyásokban. Olcsó, többszínű kevert csomagolásokban is kaphatóak. Munkaigényük minimális.

Magasság: 8-10cm

Virágzás: III

Nárcisz (Narcissus)

Képen: Narcissus pseudonarcissus 'BIG GUN'

Úgy mondják a nárcisz vidámságot hoz a kertbe és kétségtelenül a tavasz beköszöntét hirdeti. Erről mindenképpen tipikus élénksárga, attraktív formájú virága tehet. Szintén ősszel ültetjük a sáfránnyal együtt. Ma már sok fajta közül választhatunk: alacsony, ill. magas növekedésű, telt virágú, kócos, fehér, sárga, tarka nemesítések közül. A klasszikus nárcisz áprilisban nyílik a sáfrány után, az alacsonyabb kisvirágú fajták már márciusban virágzanak. Teljesen télálló, nem kell letakarni a fagyok ellen.

Magasság: 30-40 cm

Virágzás: (fajtától függően eltérő) IV-V

A folytatásban további 10 sziklakerti növénnyel foglalkozunk, köztük gyógyhatású fűszernövényekkel is.

Kérdéseiket feltehetik lentebb a hozzászólásokban.

ifj. Angyal József, Agrocentrum Nyárasd

Forrás: www.agrocentrum.sk