Pozsonyi megemlékezés: Szili Katalinnak 1848-ról is a béke jutott eszébe

camera

5

Pozsonyi megemlékezés: Szili Katalinnak 1848-ról is a béke jutott eszébe

Fotó: Paraméter 

Megosztás

Néhány száz ember részvételével zajlott a március 15-i a megemlékezés Pozsonyban, a Medikus kertben lévő Petőfi szobornál. Az ünnepi beszédet Szili Katalin miniszterelnöki megbízott, az Országgyűlés korábbi elnöke mondta, aki szlovákul is köszöntötte a résztvevőket. A szobornál együtt koszorúztak a Szövetség vezetői, itt emlékezett 1848-ra Magyarország pozsonyi nagykövete és sok pozsonyi székhelyű magyar szervezet.  

Szili Katalin szerint március 15. a legfontosabb nemzeti ünnep a magyarság számára. „Tisztelgünk a magyar bátorság, a magyar hit és a magyar elszántság előtt” – jelentette ki Szili. Majd – a magyar kormány központi narratívájának megfelelően aktualizálva az 1848-as forradalom üzenetét – rátért a béke fontosságának hangsúlyozására. Szerinte ugyanis a 12 pont is azt fogalmazza meg, hogy legyen közöttünk béke, szabadság és egyetértés.

„A 21. század magyarságára, a nemzetre gondolva azt is mondhatjuk: legyen béke, szuverenitás és egyetértés” – módosította kicsit a 12 pont bevezető szavait Szili.

Szili szerint a szomszédban dúló háború megrendítette a globális világot.

„Ezért ki kell mondanunk, hogy számunkra az igazság az egyenlő a békével” – hangsúlyozta Szili.

Hozzátette azonban, hogy a demokrácia teszi lehetővé, hogy kimondhassuk az igazságot, és a demokrácia a többség akarata.

Európa csendes, újra csendes

Az Országgyűlés korábbi elnöke Petőfinek az Európa csendes, újra csendes című versét találta legalkalmasabbnak az 1848-as forradalomról való megemlékezésre. De nem az jutott eszébe, hogy a szabadságáért már csak egyedül harcoló Magyarországot cserben hagyta a többi nép („Magára hagyták, egy magára/ A gyáva népek a magyart; Lánc csörg minden kézen, csupán a/ Magyar kezében cseng a kard.”), hanem azt, hogy aki más véleményen van, azt kiközösítik.

„Aki nem hódol a mainstream gondolatoknak, akkor abban az esetben kizárják vagy kiközösítik” – értelmezte újra Petőfi versét Szili.

Majd még hozzátette, hogy az igazság a béke oldalán áll, „és ennek kimondása jogunkban áll”.

Szili egyébként a beszéde elején szlovákul – Vítam Vás! – is üdvözölte a megjelenteket, majd a végén szlovákul is – Ďakujem pekne! – megköszönte, hogy meghallgatták.

Koszorúztak még

Az ünnepi műsort Jégh Izabella, a Csemadok Pozsonyi választmányának elnöke vezette. Szili Katalin beszéde után a szobrot együtt koszorúzta meg a Szövetség vezetése, Forró Krisztián elnök, Sólymos László az országos tanács elnöke és Mózes Szabolcs alelnök. Itt koszorúzott még Bárdos Gyula, a Csemadok országos elnöke, Balogh Csaba Magyarország pozsonyi nagykövete, Bukovszky László kisebbségi ügyi kormánybiztos és Petőcz Kálmán, az oktatási minisztérium főosztályvezetője is, mellettük pedig több pozsonyi székhelyű magyar szervezet képviselője.

– lpj –

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program