Szinte minden családot érint, ezért kellene Simon szerint erre költeni az EU-s pénzeket

camera

1

Szinte minden családot érint, ezért kellene Simon szerint erre költeni az EU-s pénzeket

Fotók: Cséfalvay Á. András 

Megosztás

A szlovák kormányfő a minap egy 40 milliárd eurós uniós pénzcsomagról szóló zseniális hírrel tért haza Brüsszelből. Ez a szép summa meglódította a fantáziáját néhány politikusnak, mire (is) lehetne költeni ezt az összeget. Simon Zsolt, a Magyar Fórum vezetője szerint okosan ki kellene használni az adandó alkalmat és végre egy állandóan halogatott beruházást lehetne nyélbe ütni: itt az ideje belevágni egy földreformba. Ez lökést adhat az agrárium fejlődésének is.

A korábbi földművelésügyi miniszter azt mondja, Szlovákia tovább nem tologathatja maga előtt a pénzigényes földreform kérdését. A jelenlegi helyzet az, hogy az országban 2 milliónál is több a földtulajdonos, és a telkek ilyen méretű felaprózódottsága bénítóan hat a hazai infrastrukturális és mezőgazdasági fejlesztésekre. A mostani állapotokra jellemző, hogy sokaknak akár több tucat parcellában van tulajdonrésze, és azt kellene elérni, hogy egy parcellának egyetlen tulajdonosa legyen, azaz az apró parcellákat egységesíteni kell. Mivel ez a reform idő- és pénzigényes folyamat, a kormányok ezt mindig félretették. Most viszont éveken keresztül komoly eurómilliárdokra nyílik kilátás, ideje rendezni ezt a kérdést.

Napjainkban a telkek (parcellák) sok esetben 10-15 vagy még több tulajdonos között oszlanak meg, magyarázza a pártelnök. Ez a tulajdonosi struktúra ellehetetleníti a tulajdonjog hatékony és gyors érvényesítését. Akadályt jelent az infrastrukturális befektetések előkészítésénél (a telkek felvásárlása ill. kisajátítása nem ritkán tovább tart, mint az utak megépítése), a hatékonyabb természetvédelemben (a nemezti parkok zónákra osztása), akárcsak a mezőgazdasági támogatások elosztásánál.

A felaprózott telekviszonyt nem lehet csak az öröklésről szóló törvénymódosítással megszüntetni úgy, hogy közben nem kerül sor a tulajdonrészek egyesítésére. De nézhetjük másik irányból is, ésszerűtlen a telkeket egyesíteni, ha öröklés útján ismét elaprózhatóak. Egyszerre kell megoldani a parcellák egységesítését, és megváltoztatni az öröklésről szóló jogszabályt.

A bársonyos forradalmat követően bár elfogadták a telekegyesítések szabályait, az ún. telekjogi rendezést, azonban ez nem tett pontot a folyamat végére: az elmúlt harminc évben mindössze 430 kataszter került rendezésre, ami az ország területének mindössze 12%-a, ugyanakkor érintetlenül maradt további 3103 kataszteri terület. Aki tehát úgy véli, ez az „iram” kissé lassú, az nem veti el a sulykot.

Az ingatlantulajdont, beleértve a földtulajdont is, mindig is az állam szabályozta. Meghatározza a földek öröklési, tulajdonlási és használati módját. A rendszerváltás előtti időszakban– azaz 1950 és 1989 között – a szocialista használati jog felülírta a magántulajdont, ezért a kommunista kormányzat pedig nem akadályozta a telkek nagyarányú felaprózódását.

Tehát a Szlovákiának folyósítandó uniós milliárdok egyik hatékony felhasználási módja lehetne a földreform finanszírozása. Ezért a Magyar Fórum felhívja a kormánykoalíció figyelmét arra, hogy ne mulasszák el földreform megvalósításának karnyújtásnyira lévő esélyét, amelynek alapján:

  • a támogatások a valós tulajdonra és bérleti szerződésekre lesznek kifizetve
  • jelentősen felgyorsul az infrastruktúra fejlesztése – utak, ipari parkok stb. építése
  • gyorsabb és könnyebb lesz a természetvédelem és a védett területek zónákra osztása
  • felgyorsul a már létező utak és vasutak stb. alatti telkeket érintő zavaros tulajdonviszonyok végleges rendezése

Simonék 10 éves időtávban megvalósítandó földreformot javasolnak, ami átalakítaná a használati- és tulajdonjogot és eltávolítaná a parcellák felaprózottságát.

– Mintegy 850 millió euró elkülönítésére lenne szükség a telekjogi rendezésekre (egy kataszter átlagnagysága kb. 1000 ha, hektáronként az átlagköltség a szlovák földművelési tárca árjegyzéke szerint 2017-ből 270 000 €.)

– Költségcsökkentést javasolnak – légi felvételek segítségével. Szerintük nem szükséges helyben, fizikailag kijelölni minden tulajdonos parcelláját, csak a használat szerint.

– A jelenlegi földbérlőket motiválnák, hogy a földegyesítés aktív kezdeményezői legyenek, mégpedig azzal, hogy a bérleti szerződések a telekegyesítéseknek a Kataszteri Hivatalba való bejegyzése után is érvényben maradnak, és csak aktualizálják őket az új telekviszonyok szerint (például a jelenlegi 50 szétaprózott telek helyet 3 egyesített telket fognak bérelni ugyanattól a tulajdonostól).

– Ahol a telekjogi rendezés végbement, ott nem szabadna engedélyezni a parcellák további felaprózását és albérleti szerződések megkötését. A Mezőgazdasági Kifizető Ügynökség (PPA) a valós állapot után fizetné ki az agrártámogatásokat. (Elhárulnak a dotációk körüli problémák.)

– A Polgári Törvénykönyv örökösödésre vonatkozó részének megváltoztatása úgy, hogy megakadályozzák a telekjogi rendezés utáni parcellaaprózást.

– A reform segít a még a szocializmus idejéből visszamaradt, az állami infrastruktúra építése során keletkezett hiányosságok felszámolásában is, hiszen máig vannak az állam részéről tulajdonosaiktól fel nem vásárolt rendezetlen parcellák. A telekjogi rendezés keretében ez is megoldhatóvá válik.

Simon úgy véli, a reform kedvezne a földtulajdonosoknak, mert növelné a vagyonuk értékét, és hatékonyabban élhetnének az alkotmány által garantált tulajdonjogaikkal. A földek birtoklása, bérbe adása és a támogatások kifizetése jóval egyszerűbb és átláthatóbb lenne. Ha maradnak az átláthatatlan és bonyolult tulajdoni és bérleti viszonyok, az ország és különösen az agrárium fejlődése megtorpan, szögezte le Simon Zsolt.

(sp)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program