Szirénazaj és kommandósok mindenhol: Újra lejátszották a dunaszerdahelyi tízes gyilkosságot - PERCRŐL PERCRE

Élő
Megosztás

A dunaszerdahelyi tízes gyilkosság gyanúsítottját, Bodoky Károlyt csütörtökön Magyarországról a Dunaszerdahelyi Járási Rendőrkapitányságra szállították.

Az 1999. március 25-én végrehajtott tízes gyilkosság ügye május közepén vett fordulatot, amikor az egyik feltételezett elkövető, a vizsgálati fogságát jelenleg Magyarországon töltő Bodoky Károly beismerő vallomást tett a bűnügy kapcsán. Értesüléseink szerint Bodoky nemcsak a tízes gyilkossággal, hanem más bűntényekkel kapcsolatban is együttműködik a hatóságokkal.

Bodokyt június 9-én azért szállították Szlovákiába, hogy elvégezzék vele a tízes gyilkosság rekonstrukcióját, és hogy helyszíni szemlével ellenőrizzék beismerő vallomásának részleteit. A nap folyamán több helyszíni szemlét is tartottak a részvételével, utolsó állomásuk a dunaszerdahelyi Fontána étterem volt.

{}

Bodoky Károlyt, akit a szlovákiai bűnügyi szervek a volt dunaszerdahelyi maffiavezér, Sátor Lajos egyik legközelebbi embereként tartottak számon, a német rendőrök egy 1999-ben elkövetett magyarországi gyilkosság gyanúsítottjaként vitték Magyarországra tavaly novemberben. Bodokyt a magyar Nemzeti Nyomozó Iroda kérelmére a német hatóságok fogták el még októberben.

A Rimaszombatból származó férfit egy bajor kisváros szupermarketében tartóztatta le a német rendőrség speciális alakulata, zsebében kis mennyiségű metamfetamint is találtak. Legnagyobb bűne azonban nem ez volt, hanem az, hogy ősszel egy 1999-es budapesti leszámolás miatt adtak ki ellene nemzetközi elfogatóparancsot. Október 8-án vele egy időben Budapesten fogták el "sorstársát", a Turek néven ismert Haris Sándort – aki évekkel ezelőtt Debreceni Alexre változtatta nevét.

A dunaszerdahelyi tízes gyilkosság, amit hosszas maffiaháború előzött meg

1999. március 25-én három, fekete rendőrségi overallt és símaszkot viselő gépfegyveres elkövető hatolt be a dunaszerdahelyi Fontána étterembe és lőtt halomra tíz embert, köztük a klán vezérének tartott Pápay Tibort.

"Rendőrség, mindenki a földre!" – kiáltották szlovákul, és míg egyikük a földszinten tartózkodó vendégeket tartotta veszteg, addig ketten az emeletre rohantak, és 114 lövést leadva kivégezték a Pápay Tibor vezette bűnszervezet tíz tagját.

A merénylet nem a semmiből jött, hosszas maffiaháború előzte meg, amely még 1997 januárjában robbant ki a Sipos Milán és a Pápay Tibor körül csoportosuló alakulatok között, amelyek Dunaszerdahelyt és környékét uralták.

Szlovákiában azelőtt és azóta sem történt a tízes gyilkossághoz hasonló bűncselekmény, sőt, a mészárlás a modern kori európai bűnszervezetek történetében is egyedülállónak számít.

Bár a rendőrségnek másfél évvel a leszámolás után sikerült meggyanúsítani több társtettest is, és többen közel öt évet töltöttek vizsgálati fogságban, az ügyben nem született bírósági ítélet, és a megrendelőként számontartott Sátor Lajost sem sikerült soha elfogni.

Sátor – aki '99 márciusa után a dunaszerdahelyi alvilág egyedüli urává vált – ellen 2000 nyara óta volt érvényben nemzetközi elfogatóparancs, azonban több mint tíz évig volt képes elrejtőzni a hatóságok elől, és a háttérből irányítani bűnszervezete tevékenységét. A maffiafőnökkel végül 2010 decemberében saját emberei végeztek. A hatóság hivatalos tájékoztatása szerint a vérengzés megszervezésében és végrehajtásában összesen tíz elkövető vett részt, de egyikük 2000-ben már halott volt.

2000 augusztusában Sátor Lajost, Raisz Csabát, Raisz Szilárdot és Szamaránszky Árpádot gyanúsították meg. Sátor számlájára a gyilkosság megrendelését írták, a Raisz fivérek a gyilkos fegyvereket biztosíthatták be, Szamaránszky pedig egyike volt a három tettesnek, akik behatoltak a Fontánába.

2011-ben további három személyt gyanúsított meg a rendőrség, közülük már csak a magyarországi Haris Sándor él, Reisz Andort 2006-tól, Szerencsés Zoltánt pedig az ezredforduló óta kezelik eltűnt személyként. A gyanúsítottak listája 2012 nyarán Bodoky Károly, valamint V. Richárd nevével lett teljes. A tíz gyanúsított közül hárman hivatalosan is halottnak vannak nyilvánítva, négyüket pedig eltűntként kezelik, de nagy a valószínűsége annak, hogy ők sem élnek már. A három ma is élő gyanúsított közül ketten lehettek tagjai a merényletet elkövető gépfegyveres támadóknak, konkrétan Bodoky Károly és Haris Sándor "Turek". A harmadik feltételezett tettes, Szamaránszky Árpád "Paprika" 2005-ben autóbalesetben vesztette életét.

(parameter)

    A cikk szerzői

    Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program